Złota Kolekcja


Złota Kolekcja


Dystrybutor: emi music poland
Nośnik: 1 CD

Przesyłka już od 6,49 zł.


Złota Kolekcja - opis

Sztywny Pal Azji powstał w 1986 roku w Chrzanowie. Założycielami byli gitarzysta i autor tekstów Jarosław Kisiński i grający na klawiszach wokalista Leszek Nowak. Dosyć szybko dołączyli kolejni muzycy: basista Paweł Nazimek, perkusista Janusz Deda, grający na kongach Zbigniew Ciaputa i gitarzysta Andrzej Turek. Grupę założono, aby... pojechać na wakacje nad morze i grać na ulicach. Muzycy wysłali jednak kasetę do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie i zakwalifikowano ich. Wtedy kariera Sztywnego Pala Azji przybrała błyskawicznego tempa, bowiem był on sensacją imprezy znajdując miejsce w "złotej dziesiątce" (nieoficjalnie zajął drugie miejsce). Antysystemowa piosenka Nasze reggae, z legendarnym już dziś refrenem "Nie wolno wznosić się za wysoko..." była jednym z hymnów najbardziej niezależnej imprezy lat 80. Sztywny Pal Azji stał się wówczas wielką gwiazdą ujmując słuchaczy bezpretensjonalnymi, choć często metaforycznymi tekstami i piosenkami z pogranicza rocka i muzyki pop, czasami zagranymi z punkową zadziornością a innym razem przypominającymi piosenkę studencką.


I taka była właśnie debiutancka płyta zespołu Europa i Azja, która ukazała się w... trzech różnych okładkach. Oryginalnie wydał ją Klub Płytowy "Razem", zorganizowany przez popularny w latach 80. miesięcznik "Razem", który zrzeszał pięć tysięcy losowo wybranych czytelników. Nakład płyty wynosił jednak niewiele ponad sześć tysięcy, ponieważ nadwyżka była... zapłatą dla zespołu. Klub Płytowy "Razem" odsprzedał licencję Wifonowi, który wydał ją na kasecie i płycie, a oba wydawnictwa zaopatrzył w dwie różne okładki. Była to płyta wyjątkowa, jedna z najlepszych w latach 80., a ponad połowa piosenek stała się przebojami. Największymi - Spotkanie z... oraz Wieża radości, wieża samotności, która dotarła na sam szczyt prestiżowej w tamtych latach Listy Przebojów Programu III prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego, na długie lata stając się jedną z najpopularniejszych polskich piosenek w historii listy. W nagraniu płyty uczestniczył już saksofonista Ryszard Wojciul, kolejny członek zespołu

Do 1988 Sztywny Pal Azji zjechał niemal całą Polskę występując na najważniejszych festiwalach (m.in. na Rock Opolu, w Brodnicy i oczywiście w Jarocinie), a także był sztandarowym przedstawicielem nurtu Krajowa Scena Młodzieżowa i pod tym szyldem odbył kilka długich tras.

Druga płyta Szukam nowego siebie nie powtórzyła sukcesu pierwszej, ale przyniosła wielki przebój Nie zmienię świata, który też znalazł się na samym szczycie listy Marka Niedźwieckiego. Po nagraniu płyty z grupy odeszli Nazimek (potem grał w Chłopcach z Placu Broni, a od 91 w T. Love), Wojciul i Deda, doszedł basista Zbigniew Heflich, ale notowania zespołu zaczęły spadać. Kolejne płyty Emocje i Dewiacje na wakacje nie przyniosły ani przebojów, ani rozgłosu natrafiając na czasy przejściowe w polskiej fonografii związane z rodzącym się kapitalizmem. Lepiej poradził sobie zbiór Spotkanie z... 1[zasłonięte]986-19, na którym zespół postanowił swoje najlepsze piosenki nagrać raz jeszcze. To tu swój debiut fonograficzny miało Nasze reggae (wcześniej znane było tylko z wersji radiowej). Jednak po nagraniu płyty odszedł jeden z jej filarów - Leszek Nowak , jak również Heflich. Miejsce za mikrofonem zajął Kisiński, gitarzystą basowym został Grzegorz Kłeczek, a grupa sporadycznie koncertowała i niewiele wydawała. Jedynymi przejawami działalności było nagranie muzyki do filmu Sara w reżyserii Macieja Ślesickiego i urocza piosenka Ty co dziś, która ukazała się tylko na składance Wesołych Świąt (96) i, którą znajdziecie Państwo również na płycie ... póki młodość w nas.

Leszek Nowak wrócił do Sztywnego Pala Azji w 2000 roku. Pojawili się w nim również gitarzysta Waldemar Koterba (na kilka miesięcy) i basista Mariusz Ginalski. Już rok później ukazała się kolejna płyta Szpal z Piosenką dla B. poświęconą pamięci tragicznie zmarłemu w 2000 roku Bogdanowi Łyszkiewiczowi, wokaliście Chłopców z Placu Broni (z którym to zespołem w drugiej połowie lat 80. grał Kisiński). O grupie znów zaczęło być głośno, w czerwcu 2001 w rodzinnym Chrzanowie zespół zorganizował koncert z okazji 15-lecia. Wzięli w nim udział dawni członkowie zespołu i muzycy zaprzyjaźnieni (Jerzy Styczyński z Dżemu i Henryk Baran z Lombardu), a we wrześniu pojechał z koncertami do Stanów Zjednoczonych. Przez kolejne trzy lata grał w kraju i zaczął przygotowywać kolejną płytę.

Złota Kolekcja - lista utworów

1) ... póki młodość w nas
2) Nasze reggae
3) Opowiem ci
4) Myśli przebrane
5) Spotkanie z...
6) Nieruchomy
7) Emocje
8) Łoże w kolorze czerwonym
9) Szukam nowego siebie
10) Kurort
11) Smutna środa
12) Budujemy grób dla Faraona
13) Obóz
14) To jest nasza kultura
15) Nie zmienię świata
16) Ty co dziś
17) Błazen i król
18) Nieprzemakalni (I)
19) Wieża radości, wieża samotności

WSPÓŁPRACUJEMY Z: