Autor: Annelore Parot
Ilustracje: Annelore Parot
Wydawnictwo: Format
Oprawa: twarda, tkanina, lakier, gąbka
Wydanie: 2010
Wymiary: 220x220
Strony: 48
Wiek: 3+ <10
ISBN: [zasłonięte]978-83488-32-3
Kategoria: książka dla dużych i małych
Yumi to czarująca drewniana laleczka z Japonii, czyli kokeshi – z nią odkrywamy zwyczaje, ubiory i kuchnię mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni. Yumi jest bardzo „na czasie” – ma modne stroje, lubi się bawić z przyjaciółkami, zabiera nas nawet do japońskiego sklepu z kostiumami dla przebierańców! Książka-zabawka – zawiera gry na spostrzegawczość (otwory i rozkładanki), rozwija wyobraźnię, pobudza ciekawość, uczy otwartości na nieznane kultury. Cieszy oko – każda strona błyszczy jak japoński jedwab, roi się od szczegółów, iskrzy żywą kolorystyką. To coś więcej niż zwykła książka! Do tego pierwsza część przebojowej serii… Kolejne części niebawem.
KOKESHI - historia i tradycja
Historia tradycyjnych japońskich laleczek kokeshi zaczyna się w ostatniej części ery Edo (1[zasłonięte]603-18). Pod koniec XIX wieku, liczni turyści zaczęli odwiedzać gorące źródła w górzystym regionie Tohoku, na północy Japonii. Kokeshi to małe rękodzieła miejscowych rzemieślników (zw. Kijiya), którzy produkowali zwykle drewniane przedmioty domowego użytku. Laleczki o prostej cylindrycznej formie były uzupełnieniem ich rzemieślniczej działalności – stanowiły źródło dodatkowego dochodu. Szybko zaczęły się cieszyć coraz większym powodzeniem; kupowane jako pamiątki z pobytu u źródeł, zaczęły podbijać całą Japonię.
Kokeshi nie były jednak jedynie pamiątkami; używano ich także jako narzędzia komunikacji, służące do wzajemnego poklepywania się po ramieniu podczas kąpieli, by wyrazić swe zadowolenie z ciepła bijącego ze źródeł. Pierwotnie nie wszystkie laleczki były malowane. Dziś większość z nich nosi wymalowane ręką artysty, kwieciste kimona i inne tradycyjne ubiory japońskie. Tradycyjne kokeshi są malowane ręcznie, nie ma dwóch takich samych twarzy – stąd tak wielki urok tych lalek. Najczęściej używanymi kolorami były: czerwienie, purpury, żółcie.
Kokeshi szybko rozpowszechniły się w Japonii, zwłaszcza wśród tych, których nie było stać na laleczki z porcelany. Symbolizowały młodość, odzwierciedlały dziewczęce piękno. Ponadto, dzięki ich urokliwości i skojarzeniom z dzieciństwem, często ofiarowywano je w prezencie z okazji narodzin i w prezencie urodzinowym. Kokeshi były też ważnym elementem zabaw, wierzono bowiem, że pozytywne oddziaływanie kokeshi na bogów zapewni dobre żniwa, pod warunkiem, że laleczkami bawią się dzieci rolników.
Sztuka wyrobu kokeshi przechodziła z pokolenia na pokolenie. Tradycyjny sposób wytwarzania laleczek, ich charakterystyczne kształty i sposób dekorowania zachowały się jednak tylko w regionie Tohoku. Kokeshi z tego regionu to kokeshi tradycyjne (dentō) – ich kształty i elementy dekoracji nie zmieniły się na przestrzeni dwustu lat. Obecnie istnieje jednak kilkanaście odmian tradycyjnych kokeshi, a ich kolekcjonowanie stało się hobby powszechnym w wielu krajach świata.
Fragmenty książki można obejrzeć na stronie internetowej WYDAWNICTWA