YANS wydanie zbiorcze tomy 1 + 2 + 3 - Andre Duchateau
/pakiet trzech książek/
Seria o przygodach kosmicznego agenta, zapoczątkowana w 1980 roku, stała się drugim, obok sagi o Thorgalu, sztandarowym dziełem polskiego rysownika komiksów Grzegorza Rosińskiego, realizowanym dla belgijskiego wydawnictwa Lombard. Ta rozgrywająca się w postapokaliptycznym świecie opowieść SF o przygodach tajemniczego przybysza powstawała w trudnych warunkach. Belgijskiego scenarzystę André-Paula Duchâteau i polskiego rysownika dzieliła żelazna kurtyna. Jednak dzięki połączeniu wyobraźni i talentu obu artystów Yans stał się komiksowym przebojem na Zachodzie, a także w Polsce. Dwunastotomowa seria ukształtowała własny poetycki styl i oryginalną mitologię. Grzegorz Rosiński tworzył ją do 1990 roku, po czym przekazał w ręce Zbigniewa Kasprzaka – Kasa. Pierwsza część trzytomowego wydania zbiorczego zawiera pasjonującą, opartą o wspomnienia autorów i ilustrowaną dokumentami opowieść o okolicznościach powstania tej niezwykłej serii, krótki samodzielny komiks o Yansie pt. Wieża Rozpaczy, a także cztery pierwsze pełnometrażowe epizody: Ostatnia wyspa, Więzień wieczności, Mutanci z Xanai, Gladiatorzy.
Drugi tom wydania zbiorczego przygód agenta kosmicznego Yansa. Seria zapoczątkowana w 1983 roku przez scenarzystę André-Paula Duchâteau i rysownika Grzegorza Rosińskiego ukazywała się w Europie przez kilkanaście lat, przynosząc autorom uznanie i popularność. Album zawiera cztery epizody: Prawo Ardelii, Planeta czarów, Dzieci nieskończoności, Oblicze potwora. Nie zabrakło w nim również interesujących materiałów dodatkowych. Niezwykle bogaty w treści artykuł Paula Gaumera przybliża historię literatury science fiction i związanej z nią prasy w krajach frankofońskich, opowiada o twórczości i aktywności wydawniczej André-Paula Duchâteau oraz o okolicznościach przekazania przez Grzegorza Rosińskiego pracy nad Yansem Zbigniewowi Kasprzakowi.
Seria była niegdyś wielkim przebojem na rynku europejskim i do dziś ma wiernych fanów. Dzięki spotkaniu artystów z obu stron żelaznej kurtyny historia powstawania Yansa jest równie zajmująca, jak sama fabuła cyklu. Pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy prace nad Thorgalem stały się bardzo intensywne, rysownik Yansa Grzegorz Rosiński postanowił znaleźć godnego zastępcę, który kontynuowałby historię o przygodach kosmicznego agenta. Wybrał Zbigniewa Kasprzaka, pseudonim Kas, absolwenta krakowskiej ASP, którego styl najbardziej pasował do serii. Zaprosił Kasprzaka do współpracy przy tomie 5., pt. Prawo Ardelii. Artystyczny efekt tego spotkania zaskoczył zarówno wydawców, jak i samych twórców i w efekcie Kas został nowym rysownikiem kolejnych części Yansa. W końcowych epizodach serii scenarzysta A.-P. Duchâteau dokonał istotnych zmian w fabule. Centralne miejsce opowieści zajęły nowe postaci, córki Orchidei i Yansa, które wzbogaciły uniwersum fantastycznego dreszczowca. Kas uwielbiał je rysować. – Dzięki nowym elementom mogłem nadać serii moje własne piętno. Ten podcykl silniej koncentruje się na rodzinie i dzieciach – wspominał. Trzeci tom wydania zbiorczego zawiera cztery ostatnie pełnometrażowe epizody serii, a ponadto bogato ilustrowany materiał przedstawiający twórczość Zbigniewa Kasprzaka, wewnętrzne przemiany zachodzące w serii.
Oprawa: Twarda
Format: 22.5x29.5cm
Liczba stron: 224
Wydanie: 1
Rok wydania: 2015
|