Wzmacniacz stereo służy do wzmacniania sygnału źródłowego np. z odtwarzacza CD, odtwarzacza strumieniowego, tunera radiowego. Wyróżniamy wzmacniacze zintegrowane oraz dzielone.
Najpopularniejsze urządzenia to wzmacniacze zintegrowane, które składają się z dwóch zasadniczych elementów: przedwzmacniacza z regulacją głośności oraz końcówek mocy. Dodatkowy często spotykany element w ramach wzmacniacza zintegrowanego to przedwzmacniacz gramofonowy, który pozwala na bezpośrednie podłączenie gramofonu.
W ostatnich kilku latach coraz większa liczba producentów instaluje także we wzmacniaczach zintegrowanych przetworniki cyfrowo-analogowe (DAC) z wejściami cyfrowymi optycznymi oraz koaksjalnymi, a niejednokrotnie z wejściami USB typu B dla PC-Audio.
Szczególną odmianą wzmacniaczy zintegrowanych są zintegrowane systemy stereo, w ramach których producent dokłada do wzmacniacza źródło dźwięku w postaci odtwarza CD, odtwarzacza strumieniowego/sieciowego czy też tunera radiowego.
Wzmacniacze dzielone to urządzenia z fizycznie odseparowanym przedwzmacniaczem i końcówką mocy. To pozwala na dużo większy wybór możliwości konfiguracyjnych. Istnieje możliwość dobierania przedwzmacniaczy i końcówek mocy od różnych producentów, co ma krytyczne znaczenie dla końcowego brzmienia zestawu stereo.
Oddzielne przedwzmacniacze i końcówki mocy to zazwyczaj konstrukcje zdecydowanie bardziej zaawansowane i dopracowane w stosunku do wzmacniaczy zintegrowanych – stąd też droższe. Jak już zostało wcześniej wspomniane – nie do przecenienia jest możliwość swobodnego zestawiania różnych przedwzmacniaczy i końcówek mocy, na co nie mogą sobie pozwolić posiadacze klasycznych wzmacniaczy zintegrowanych.