Soplówka jest grzybem uprawnym na szeroką skalę w Chinach oraz Japonii i ze względu na właściwości lecznicze, a także walory kulinarne -powszechnie spożywanym .Z powodu charakterystycznej budowy owocnika, który jest prawie kulisty i pokryty jakby sopelkami, nazywany bywa "małpią głową ", " lwią grzywą ", lub "brodą starca" .Barwa owocników różnych odmian uprawnych, może być biała, biało-różowa lub biało-brązowa . w Polsce soplówka występuje w warunkach naturalnych na drzewach liściastych . Jest jednak bardzo rzadka, dlatego znajduje się pod ochroną .
Dr hab. Marek Siwulski
Zakładamy domową uprawę Soplówki jeżowatej
Do domowej uprawy solówki przeznaczone jest podłoże całkowicie zainkubowane i dojrzałe.
Poniższe fotografie przedstawiają kostki przeznaczone do uprawy amatorskiej .
1 KROK : Wiązanie owocników 7-10 dni
Rozcinamy worek, tak jak na poniższej fotografii. Miejsce nacięcia worka , zaznaczono czerwoną przerywaną kreską .W ten sposób powstałe niby okno lekko odchylamy. aby grzybnia uzyskała dostęp powietrza .
Worek z grzybnią umieszczamy w miejscu, gdzie możliwe jest utrzymywanie temp 10-20 C i wilgotności 85-95 % . W warunkach pokojowych można substrat przykryć większą torbą foliową , co zabezpieczy grzybnie przed nadmierną utratą wilgotności .Do prawidłowego wytworzenia owocników, soplówka potrzebuje światła o intensywności 100-500 luksów przez 8-10 godzin na dobę .Grzybnia może przebywać w wyższej temperaturze np. 24 C i o oświetleniu o znacznie mniejszej intensywności, ale owocniki mają wtedy mniej zwarty pokrój i są gorszej jakości .
Po około 7-10 dniach na powierzchni substratu pojawią się zawiązki grzybów .
2 KROK : Dorastanie owocników 5-8 dni
Dorastanie owocników do pełnych rozmiarów jest bardzo szybkie i trwa z reguły 5-8 dni
Waga dobrze rozwiniętego owocnika może dochodzić do 1 kg .
W przypadku pojawienia się większej ilości owocników, na całej górnej powierzchni substratu, odcinamy całą górną powierzchnie worka, pozostawiając tylko część worka który tworzy jakby doniczkę .
Brak odpowiedniej wilgotności może doprowadzić do zasuszenia owocnika soplówki
Zbiór następuje w momencie w którym owocnik zaczyna miejscami przyjmować żółtawy kolor. Zbyt długie przetrzymywanie owocnika w fazie wzrostu , powoduje że nabiera on gorzkawego smaku .
KROK 3 : ODPOCZYNEK I UZUPEŁNIANIE WODY 8-10 DNI
Po zebraniu owocników pierwszego rzutu ,powierzchnia podłoża pokryta jest warstewką starej grzybni . Należy ją zdrapać np. grubą igłą , gwoździem , drutem, płytko w wielu miejscach i resztki usunąć przepłukując wodą .Grzybnia w ciągu kilku dni regeneruje się i możemy ja prowokować do wydania następnego rzutu . W tym celu musimy uzupełnić zapas wody w kostce ,można to zrobić wstrzykując powoli wodę większą strzykawką , bądź w wlewając szklanką, która stopniowo jest pochłaniana przez kostkę .Po wystarczającym uzupełnieniu zapasów wody kostka powinna ważyć około 1,8 - 2 kg .Następnie wracamy do początku cyklu uprawy czyli do fazy wiązania owocników pamiętając aby nie dopuścić do zasychania powierzchni grzybni.