Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

XIX w.PIĘKNY MEDALION.MATKA BOŻA ŁASKAWA.BCM

16-01-2012, 19:34
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 1 zł      Aktualna cena: 1 zł     
Użytkownik JanStarykon
numer aukcji: 2047033991
Miejscowość Białystok
Licytowało: 1    Wyświetleń: 97   
Koniec: 23-01-2012 19:10:00

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Szanowni Państwo.

Przedmiotem aukcji jest bardzo stary, na pewno pochodzący z końca XIX wieku medalion z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Powstańczej. To jeden z dwóch medalionów jaki posiadam w swoim ANTYKWARIACIE, drugi z wizerunkiem św. Teresy z Avila wystawiam w sąsiedniej aukcji. Oba medaliony pochodzą z tego samego źródła, są pięknie zachowane, niesamowicie wiekowe i bardzo sentymentalne. Oba wykonane zostały drukiem na papierze i oprawione w szkło malowane na obrzeżach na czarno i złoto oraz w cienką ramówkę z brązu i zabezpieczone z tyłu metalową plakietką.

 Przedmiotem tej konkretnie aukcji jest medalion z wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, moim zdaniem opiekunki powstańców. Nie mam wątpliwości, że jest to wizerunek Matki Łaskawej, zastanawiam się nad tym czy rzeczywiście ten wizerunek można przypisać opiece powstańców powstania styczniowego. Świadczy o tym bardzo wiele symboli, którymi obraz w medalionie jest nasycony. Otóż w centralnym miejscu, na czymś w rodzaju świecznika ozdobionego w centrum herbem chyba z podobizną orła stoi Matka Boża Łaskawa w bardzo bogato zdobionej szacie, trzymająca w jednej ręce kwiat lilii zaś w drugiej coś na kształt berła,  ale o ostrym zakończeniu na górze i jakąś torebkę, która przypomina takie w jakich księża noszą komunikanty gdy nie udzielają komunii w kościele. Na piersiach ma wizerunek mężczyzny w koronie, zapewne jakiegoś świętego. Na głowie Matki Bożej oczywiście widać koronę. Nad nią widać gołębia z rozpostartymi skrzydłami, a tuż nad nim znajdują się dwa aniołki trzymające kolejną dużą koronę, która przykrywa dwie kolejne główki aniołków. Po bokach dostojnej postaci, trzymając poły czerwonej kotary wiszą aniołki ze świecznikami, w których stoją zapalone świece. U stóp Matki Bożej na dużych schodach klęczą dwaj mężczyźni również trzymający świece, a między nimi widać  charakterystyczny symbol w postaci trójkąta z wpisanym weń okiem. Ów symbol rozjaśniony jest świetlistą poświatą, a na niej widać kilka główek aniołków. Na samym dole stoi kielich. Cały obrazek jest kolorowy, ale jego barwy są dosyć stonowane, naturalne, jakby pudrowe. Wielość szczegółów wprost zadziwia, wielość symboli zmusza do interpretacji, a niektóre z nich mogą wskazywać, że jest to Matka Boża dla powstańców. Może się mylę, może ktoś z Państwa zna takowy wizerunek, bo ja chociaż przeczytałem i zobaczyłem naprawdę wiele obrazów przedstawiających Matkę Bożą, na taki nigdy nie trafiłem, nigdy się z nim nie spotkałem. To tylko moja sugestia, że dotyczy powstania, bo zgadzałby się tu wiek powstania przedmiotu czyi druga połowa XIX wieku. Jeśli ktoś z Allegrowiczów mógłby mi coś podpowiedzieć, będę bardzo wdzięczny, a  wszelkie informacje jakie dostanę będę na bieżąco uzupełniał w opisie aukcji.

Medalion jest niewątpliwie piękny i sentymentalny. Oczywiście nie tylko jego uroda jest tu ważna, bowiem jest to przedmiot kultu religijnego i zawsze gdy wystawiam na licytację tego typu przedmioty nie wiem czy nic im nie ujmuję skupiając się przede wszystkim na ich wyglądzie. Ale przecież wiara, religia są tak indywidualną sprawą każdego człowieka, że takie przedmioty dla każdego z nas są czymś innym i stanowią inną wartość. 

Medalion zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Ramówka z brązu mocno pociemniała, ale jest kompletna, nie posiada ubytków. Szkło niestety pęknięte, ale również kompletne, malatura z przetarciami od wewnątrz. Sam obrazek w idealnej kondycji.

 Polecam serdecznie i zapraszam do licytacji.
Wymiary: 12,5 x 10 cm.