Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

XIX w. PIĘKNY MEDALION. ŚWIĘTA TERESA. BCM

16-01-2012, 19:34
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 11.50 zł      Aktualna cena: 11.50 zł     
Użytkownik JanStarykon
numer aukcji: 2047033869
Miejscowość Białystok
Licytowało: 3    Wyświetleń: 126   
Koniec: 23-01-2012 19:05:00

Dodatkowe informacje:
Opis niedostępny...
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Szanowni Państwo.

Przedmiotem aukcji jest bardzo stary, na pewno pochodzący z końca XIX wieku medalion z wizerunkiem św. Teresy. To jeden z dwóch medalionów jaki posiadam w swoim ANTYKWARIACIE, drugi z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej Powstańczej wystawiam w sąsiedniej aukcji. Oba medaliony pochodzą z tego samego źródła, są pięknie zachowane, niesamowicie wiekowe i bardzo sentymentalne. Oba wykonane zostały drukiem na papierze i oprawione w szkło malowane na obrzeżach na czarno i złoto oraz w cienką ramówkę z brązu i zabezpieczone z tyłu metalową płytką.

 Przedmiotem tej konkretnie aukcji jest medalion z wizerunkiem Świętej Teresy  z Avila nazywaną również Teresą od Jezusa. Postać ubrana jest w habit w dłoniach złożonych na piersiach trzyma różaniec i krzyż. Oczy wzniesione do modlitwy, twarz spokojna, pogrążona w modlitwie.

Święta Teresa z Ávili, urodziła się w 1515 roku w Hiszpanii.  Była hiszpańską mistyczką, karmelitanką, pisarką Kontrreformacji i teologiem życia kontemplacyjnego oraz reformatorką zakonu karmelitów.  W roku 1622, 40 lat po śmierci, została kanonizowana przez papieża Grzegorza XV, a w roku 1970, została uznana doktorem Kościoła przez papieża Pawła IV.  Jej książki, włączając jej autobiografię, Księga Życia, i jej przełomowe dzieło, Twierdza wewnętrzna, są integralną częścią literatury hiszpańskiego Renesansu, jak również Chrześcijańskiego mistycyzmu i chrześcijańskiej medytacji, którą opisuje w swym ważnym dziele, którą opisuje w swym ważnym dziele Droga Doskonałości.

Medalion jest niewątpliwie piękny i sentymentalny. Oczywiście nie tylko jego uroda jest tu ważna, bowiem jest to przedmiot kultu religijnego i zawsze gdy wystawiam na licytację tego typu przedmioty nie wiem czy nic im nie ujmuję skupiając się przede wszystkim na ich wyglądzie. Ale przecież wiara, religia są tak indywidualną sprawą każdego człowieka, że takie przedmioty dla każdego z nas są czymś innym i stanowią inną wartość. 

Medalion zachowany jest w cudownym stanie. Ramówka z brązu mocno pociemniała, ale jest kompletna, nie posiada ubytków. Szkło w całości bez pęknięć, przykurzone, z delikatnymi otarciami malatury od wewnątrz. Sam obrazek w idealnej kondycji.

 Polecam serdecznie i zapraszam do licytacji.
Wymiary: 12,5 x 10 cm.