Zbigniew Gach w książce "X wieków..." zajmuje się historią i zwyczajami piwnego Gdańska od wieków średnich po czasy najnowsze. Wiele ilustracji, zdjęć i obfitujące w ciekawe informacje związane z piwem wydawnictwo w twardej oprawie.
"Od piwa głowa się kiwa" – takim porzekadłem żonglowali staropolscy moraliści, gdy wesoły degustator pienistego trunku przeistaczał się w marudnego piwożłopa. Dla średniowiecznych kaznodziejów nadużywanie piwa było przede wszystkim grzechem, czyli bezpośrednim efektem działań diabła.
Jednak obrońcy piwa niezmiennie powtarzali, że już według starożytnej perskiej księgi mędrców ("Zend-Westy"), piwosze znajdują się pod stałą opieką bogów, dzięki czemu odczuwają szczęście i zadowolenie wewnętrzne. Tam, gdzie mieszkają konsumenci piwa, kwitnie dobrobyt gniazd rodzinnych, wsi i miast...
Zderzenie powyższych opinii, jakże odmiennych, pozwala sobie uświadomić wielką rolę piwa na terenie dawnej Polski. W tym oczywiście również na terenie Gdańska - niegdyś najbogatszego i najmocniej obfitującego w niezwykłe zdarzenia miasta Rzeczypospolitej. Świadczy o tym niniejsza książka.
Spis treści:
W średniowieczu [9]
Słód, chmiel i rewolty [17]
Dawne technologie [25]
Jopenbier, Danzigerbier, Tafelbier, Krolling [35]
Birbanci w tawernach, karczmach, szynkach [41]
Korporacje piwne [51]
Podchmielony Dwór Artusa [59]
Kubki, kufle, wilkomy [67]
Między partaczami a podatkami [75]
Dekoniunktura i Jan Heweliusz [83]
Równia pochyła [91]
Europejska piworewolucja [97]
Browar w Langfuhr 1[zasłonięte]871-19 [105]
Browar we Wrzeszczu 1[zasłonięte]945-19 [115]
Euforia i upadek (1[zasłonięte]991-20) [127]
Browar Amber [135]
Aneks. Wykaz ważniejszych browarów gdańskich od drugiej połowy XIX wieku do roku 2007 [144]
Bibliografia [148]