Publikacja niezbędna każdemu księgowemu jednostki budżetowej - drugie zaktualizowane i znacznie poszerzone wydanie praktyczne poradnika.
Wzory księgowań operacji gospodarczych w ujęciu systematycznym na kontach księgi głównej jednostki budżetowej zostały zaprezentowane w układzie tematycznym z podziałem na obszary i rodzaje działalności:
- gospodarka majątkiem trwałym;
- majątek obrotowy;
- gospodarka pieniężna oraz dochody i wydatki budżetowe;
- rozrachunki i zaangażowanie;
- przychody; koszty i wynik finansowy;
- fundusze.
Omawiane operacje według rodzajów działalności opatrzone są komentarzem w zakresie uzasadnienia sposobu ewidencji poszczególnych operacji, wyceny aktywów i pasywów, przychodów i kosztów oraz ewidencji w księgach pomocniczych prowadzonych do niektórych kont księgi głównej.
Dodatkowo - praktyczne przykłady liczbowe na schematach teowych wybranych operacji, trudnych zagadnień gospodarki finansowej i majątkowej, w tym np.:
- koszty budowy środków trwałych i ich rozliczenie,
- ewidencja umowy leasingu finansowego środka trwałego u korzystającego, którym jest jednostka budżetowa,
- likwidacja rachunku dochodów własnych i przekazanie niewykorzystanych środków na rachunek pomocniczy,
- kompensata (potrącenia) wzajemnych należności - ewidencja w urzędzie jednostki samorządu,
- wspólny rachunek bankowy budżetu i urzędu terytorialnego,
- wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz rozliczenie zwrotu świadczeń alimentacyjnych w jednostce budżetowej ( np.: OPS) realizującej zadanie,
- ewidencja rozliczeń międzyokresowych w jednostce budżetowej prowadzącej ewidencję kosztów tylko w zespole 4 kont kosztów
- i inne.
Drugie wydanie książki dostosowano do przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych i aktów wykonawczych do tej ustawy, w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej, do których zalicza się w szczególności Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 128 poz. 861) oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 20 poz. 103).
Ponadto, w porównaniu z pierwszych wydaniem książki
- rozszerzono prezentację wielu zagadnień i włączono wzory księgowań nowych dodatkowych operacji i całych zespołów operacji odpowiadających odrębnym zagadnieniom gospodarki finansowej - zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2011r.,
- wiele zagadnień zaprezentowano oddzielnie dla państwowych i samorządowych jednostek budżetowych, co było podyktowane wprowadzeniem odrębnych zasad wielu zagadnień gospodarki finansowej dla państwowego i samorządowego sektora finansów publicznych,
- dodano rozdział VI zawierający wzory księgowań w księdze rachunkowej budżetu.
Wojciech Rup - absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Od 2002 roku posiada uprawnienia biegłego rewidenta. Od wielu lat zajmuje się zawodowo kontrolą finansów publicznych, jest również autorem licznych publikacji z zakresu gospodarki finansowej i rachunkowości budżetowej.
Wstęp
I. Podstawy prawne i zasady rachunkowości budżetowej
II. Organizacja prowadzenia rachunkowości w jednostce budżetowej
III. Prowadzenie ewidencji w księgach rachunkowych
IV. Wzory księgowań według obszarów działalności jednostki budżetowej
- Gospodarka majątkiem trwałym
- Gospodarka pieniężna i majątek obrotowy
- Rozrachunki i rozliczenia
- Przychody, koszty, wynik finansowy
- Fundusze
V. Przykłady liczbowe ewidencji wybranych operacji na kontach księgowych