Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wyzwania technologiczne Prognozy i strategie

28-02-2012, 14:05
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 14.50 zł     
Użytkownik arik_ksiegarnia
numer aukcji: 2029713208
Miejscowość SANOK
Wyświetleń: 7   
Koniec: 30-01-2012 09:47:58

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Rok wydania (xxxx): 1999
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Arik, podręczniki akademickie

e-mail: [zasłonięte]@arik.pl
tel: 510 [zasłonięte] 753


» Strona "o mnie"
» Inne moje aukcje
» Dodaj do ulubionych





Stron: 160
Format: 20.0x13.0cm
Rok wydania: 1999
Oprawa: Miękka



Wyzwania technologiczne Prognozy i strategie

Kasprzak Wacław, Pelc Karol

Działalność gospodarcza w warunkach globalnej konkurencji stawia bardzo ostro problem stałej troski o konkurencyjność wyrobów i usług. W tych warunkach dużym zainteresowaniem w kołach akademickich oraz wśród praktyków cieszą się problemy uprawiania strategii rozwojowych zapewniających bezpieczny byt przedsiębiorstwa na rynku. Powstała już na ten temat bogata literatura, przedstawiająca zarówno dorobek teoretyczny, jak i doświadczenia osób i przedsiębiorstw, które cieszyły się i cieszą dużymi sukcesami na tym polu. W Polsce do niedawna, w warunkach izolacji krajowego rynku, sprawami tymi zajmowano się raczej marginalnie, przynajmniej w praktyce gospodarczej, a jest to dziedzina działalności wymagająca niezwykle szerokiej wiedzy i intuicji. Konieczna jest bowiem nie tylko znajomość współczesnych osiągnięć nauki, umiejętność przewidywania możliwych do opracowania technologii, ale i wiedza o rynku oraz wielka sprawność organizacyjna. Książka w zamierzeniu jej autorów ma zapoznać Czytelnika ze strategiami technicznymi uprawianymi na szczeblu przedsiębiorstwa lub korporacji oraz - przy okazji - z aktualnymi prognozami rozwoju technologii, publikowanymi i dostępnymi w krajach rozwiniętych przemysłowo. Ten ostatni cel dało się realizować dzięki uzyskaniu zgody wydawców trzech prognoz, a mianowicie amerykańskiej, brytyjskiej i japońskiej, na cytowanie przedstawianych w nich hipotez. Obejmują one bardzo szeroki zakres tematyczny i ogromną liczbę hipotez, nie sposób więc było przedstawić ich w całości. Wy- brano zatem jedynie najważniejsze, dotyczące przyszłych technologii, w przekonaniu, że specjaliści i tak sięgną do materiałów źródłowych, które podajemy. Ze względu na rewolucyjny charakter zmian, jakie przyniosą nowe technologie - i to już w najbliższych latach przyszłego wieku, wydawało się celowe, by szerzej o nich poinformować wszystkich zainteresowanych kształtowaniem polityki technicznej, a nawet tych, którzy kształtują dziś własne zainteresowania zawodowe.

WACŁAW A. KASPRZAK jest profesorem pracującym na Politechnice Wrocławskiej, zajmującym się mechaniką. Posiada też dorobek z zakresu naukoznawstwa i metod prognozowania oraz doświadczenie w kierowaniu działalnością dużych placówek badawczych i prowadzenia programów badawczych. Był wieloletnim Prorektorem Politechniki Wrocławskiej ds. Badań Naukowych oraz jej Rektorem. Kierował kilkoma programami węzłowymi oraz resortowymi, prowadził także program badań finansowany przez National Science Foundation. Z jego inicjatywy powołano w latach siedemdziesiątych Ośrodek Badań Prognostycznych w Politechnice Wrocławskiej.

KAROL I. PELC od ponad dziesięciu lat jest profesorem w Michigan Technological University (USA), gdzie zajmuje się m.in. strategiami technicznymi i naukowymi korporacji. Prowadzi w tym zakresie szeroką działalność naukową i dydaktyczną, między innymi na rzecz kilku wielkich korporacji. W czasie kilku półrocznych pobytów w Japonii studiował dorobek japoński w tym zakresie i pełnił funkcję doradcy korporacji japońskich. Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych był m.in. założycielem i wieloletnim Dyrektorem Ośrodka Badań Prognostycznych przy Politechnice Wrocławskiej. Zdobył też duże doświadczenie zajmując się kierowaniem instytucjami naukowymi. Był między innymi Dyrektorem ds. Badań Naukowych i Współpracy z Przemysłem Politechniki Wrocławskiej. Wykładał na uniwersytetach w Japonii i Indiach. jest autorem ponad dziewięćdziesięciu publikacji naukowych.