Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WYWIAD I KONTRWYWIAD W PAŃSTWIE JÓŹWIAK

19-01-2012, 14:15
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 26 zł     
Użytkownik zima1942
numer aukcji: 1996813563
Miejscowość giżycko
Wyświetleń: 24   
Koniec: 12-01-2012 22:30:17
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WYWIAD I KONTRWYWIAD W PAŃSTWIE ZAKONU KRZYŻACKIEGO W PRUSACH
STUDIUM NAD SPOSOBAMI POZYSKIWANIA I WYKORZYSTANIEM POUFNYCH INFORMACJI W PÓŹNYM ŚREDNIOWIECZU

SŁAWOMIR JÓŹWIAK


stron 266
format 165x235


Prezentowaną pracę podzielono na pięć rozdziałów. W pierwszym omówiono kwestię organizacji wywiadu krzyżackiego w państwie zakonnym w Prusach na poziomie władz centralnych i terytorialnych. Szczególną uwagę autor zwraca na sposoby werbowania i finansowania szpiegów i wywiadowców oraz przekazywania administratorom i dygnitarzom zakonnym poufnych informacji. W rozdziale drugim została poddana analizie kwestia głównych kierunków zainteresowania i zaangażowania wywiadu krzyżackiego na terytoriach sąsiednich w okresach pokoju i wojny.

Kolejny rozdział poświęcono źródłom i sposobom pozyskiwania poufnych informacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby, które angażowały się w działalność wywiadowczą na rzecz Zakonu. Tu również jest mowa o niezwykle istotnych we wszelkich misjach szpiegowskich maskowaniu i kamuflażu. Kontrwywiad jest przedmiotem analizy rozdziału czwartego. Szczególna uwaga została w nim poświęcona problematyce przechwytywania szpiegów przeciwnika i prowadzenia działalności dezinformacyjnej oraz demaskowania spisków i zdrad.

Wreszcie w rozdziale piątym jest mowa o bardzo istotnej kwestii, a mianowicie o wiarygodności pozyskiwanych informacji o charakterze wywiadowczym. Próba odpowiedzi na postawione w tytule tego rozdziału pytanie nie jest łatwa, zważywszy, że historyk, przy badaniu prezentowanych w niniejszej pracy zagadnień, jest zdany na bardzo ograniczoną bazę źródłową, umożliwiającą jedynie częściowy wgląd w badaną problematykę.