Stan równowagi mikrobiologicznej jelit może zostać łatwo zakłócony poprzez działanie różnych czynników m.in.: stres, niewłaściwą dietę (zbyt ostre pokarmy, alkohol), terapie antybiotykowe, palenie tytoniu, biegunki, podróże, zaburzenia trawienia, zastój treści pokarmowych, osłabienie perystaltyki jelit, starzenie się organizmu.
Jeśli harmonia ta zostanie zachwiana wówczas bakterie patogenne i inne mikroorganizmy mogą się mnożyć i działać niekorzystnie na przyjazne bakterie. Aby zachować homeostazę w jelitach, zaleca się suplementację bakteriami probiotycznymi.
Probiotyk to preparat zawierający bakterie kwasu mlekowego – taka odpowiedź pojawia się najczęściej. Jest to zarówno prawda i przekłamanie, ponieważ probiotyki to nie jeden, ale wiele preparatów, które mają dokładnie określone zadania do wykonania w ludzkim przewodzie pokarmowym. Większość z popularnych probiotyków, przyjmowanych po kuracji antybiotykowej to przede wszystkim bakterie kwasu mlekowego, bardzo często zbawienne dla zdrowia człowieka – bakterie te bowiem nie dopuszczają, mówiąc w ogromnym uproszczeniu, do rozwoju nieprzyjaznych człowiekowi bakterii i innych mikroorganizmów o charakterze patogennym, czyli wywołujących różne choroby lub dolegliwości powodujące dyskomfort.
Każda infekcja, każda kuracja przede wszystkim antybiotykami powoduje, że pojawiają się groźne drożdże z grupy Clostridium difficile, które powodują problemy zdrowotne, a także bakterie typu Candida albicans, powodujące biegunki, które często zagrażają nawet życiu.
Probiotyki podawane doustnie muszą być odpowiednio przygotowane, ponieważ przechodząc przez przewód pokarmowy mogą zostać zniszczone. Każdy czy to naturalny, czy też apteczny probiotyk zanim trafi do jelita musi pokonać wiele „przeszkód” – na początku jest to ślina, która w swoim składzie ma lizozym o silnych właściwościach bakteriobójczych, później musi oprzeć się kwasowi solnemu z żołądka oraz solom żółciowym, które są wyrzucane do żołądka z dwunastnicy, a na koniec musi walczyć z innymi mikroorganizmami z jelita cienkiego. Dopiero po tej trudnej walce probiotyk zaczyna swoją właściwą pracę w jelitach.
Bakterie probiotyczne mają wiele zadań do wykonania – nie zawsze człowiek zdaje sobie sprawę, że dobra ich ilość wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Wspomniane bakterie mają m.in. wpływ na rozwój nowotworów – ich brak w organizmie powoduje narastanie i to lawinowe substancji kancerogennych (rakotwórczych). Nie każdy zdaje sobie sprawę, że bakterie probiotyczne produkują witaminy z grupy B, które są istotne dla pracy całego organizmu. Probiotyki wpływają również na dobre wchłanianie mikro i makroelementów z pożywienia. Sprawiają, że zmienia się proporcja złego i dobrego cholesterolu, na korzyść tego ostatniego oczywiście. Wpływają one także na ruch robaczkowy jelit, który decyduje o dobrym trawieniu i niezaleganiu treści pokarmowej zbyt długo w jelitach. Probiotyki powinny być zawsze obecne w naszym menu – można je przyjmować w formie naturalnej – kefir, jogurt, maślanka, specjalne mleko (tzw. acidofilne). Niektóre napoje mleczne zawierają zazwyczaj określone ilości bakterii mlekowych wystarczające dla zdrowego organizmu.
Prebiotyki to naturalne substancje lub wyciągi roślinne, które silnie wspierają i stymulują układ immunologiczny organizmu. Zapobiegają powstawaniu nowotworów. Bakterie gnilne i fekalne znajdujące się w jelicie grubym wytwarzają substancje toksyczne, w tym kancerogenne. Badania wykazały, że podczas regularnego przyjmowania prebiotyków, rakotwórcze działanie tych złych bakterii w jelicie grubym zostaje zahamowane.
Pełnią one wielorakie funkcje w organizmie:
- są bezpośrednim producentem witamin z grupy B, dlatego ich niedobór można niwelować odżywiając i dbając o dobrą florę bakteryjną,
- obniżają poziom złego cholesterolu frakcji LDL we krwi,
- wpływają na utrzymanie odpowiedniej kwasowości jelita, co hamuje rozwój niekorzystnej mikroflory oraz następuje lepsze wchłanianie wapnia, żelaza i cynku,
- poprawiają ruchy robaczkowe jelit, a w konsekwencji polepszają przemianę materii. Ich regularne spożywanie zapobiega tzw. biegunkom podróżnych; pomagają w zwalczaniu wrzodów żołądka;
- uśmierzają ból podczas ataku grzybicy pochwowej, spowodowanej stosowaniem serii antybiotyków – zaleca się tu szczególnie stosowanie jogurtu naturalnego,
- stymulują układ immunologiczny poprzez zdolność adhezji (przylegania) do śluzówki jelita, co zmniejsza zdolność oddziaływania na śluzówkę patogenów,
- łagodzą objawy nietolerancji laktozy, która występuje na skutek braku rozkładającego laktozę enzymu ß-galaktozydazy – niektóre probiotyki produkują ten enzym, dlatego dodaje się je do jogurtów dla osób ze słabą tolerancją,
- zapobiegają powstawaniu nowotworów. Bakterie gnilne i fekalne znajdujące się w jelicie grubym wytwarzają substancje toksyczne, w tym kancerogenne. Badania wykazały, że podczas regularnego prebiotyków, rakotwórcze działanie tych złych bakterii w jelicie grubym zostaje zahamowane.
ProbioBalance to preparat zawierający probiotyki (4 miliardy bakterii probiotycznych: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum i Lactobacillus rhamnosus) oraz prebiotyki (fruktooligosacharydy). Produkt dostępny jest w formie tabletek do ssania o smaku wiśniowym. Idealny dla osób mających problemy z połykaniem dużych tabletek.
Składniki aktywne / 1 tabletka:
- Żywe kultury bakterii: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus - 4 miliardy CFU,
- Fruktooligosacharydy 25mg
Sposób użycia:
- 1 tabletka dziennie między posiłkami