W Wyspach historii (co znamienne, tytuł jest wieloznaczną grą słów odzwierciedlającą zarówno liczne warstwy znaczeń, które autor wprowadza do swojego wywodu, jak i jego poczucie humoru) Sahlins zebrał pięć wykładów rzekomo dotyczących Polinezji… i poprzedził je wprowadzeniem, które nadaje całej książce bardziej teoretyczny wymiar. Rezultatem jest dzieło, które miejscami olśniewa erudycją, dowcipem i przewrotną niejasnością argumentacji; nie jest zaledwie odświeżoną historyczną narracją zaprezentowaną przez błyskotliwego antropologa w celu poirytowania konwencjonalnie myślących historyków, lecz stanowi niezwykle inspirujące omówienie związku pomiędzy historią a strukturą.
Peter Gathercole, Times Literacy Suplement
Sahlins ma niezwykły dar opowiadania o szczegółach i często jest bardzo dowcipny… Jego zasadnicze kluczowe przesłanie jest całkowicie słuszne: ‘antropologia jest uwikłana w historię, ponieważ kultura to właśnie organizowanie bieżącej sytuacji w kategoriach przeszłości’.
J.D.Y. Peel, Times Higher Education Suplement
Jako Hawajczyk i badacz rdzennej historii, mogę powiedzieć, że Sahlins wykazuje niezwykłą wrażliwość (jak na nie-Hawajczyka) na świat naszych przodków… W poszukiwaniu zawsze ulotnego rozumienia kultury, Sahlins stworzył nadzwyczajne, naprawdę piękne dzieło.
Haunani-Kay Trask, American Ethnologist
Marshall Sahlins jest emerytowanym profesorem antropologii kulturowej (Charles F. Grey Distingished Service Professor) na Uniwersytecie Chicagowskim. Wśród licznych napisanych przez niego książek wymienić można: Historical Metaphors and Mythical Realisties (1981), Culture and Practical Reason (1983), How „Natives” Think: About Captain Cook, For Example (1995), Apologies to Thucydides: Understanding History as Culture and Vice Versa (2005)