klasa: AA kształt: gruszka kolor: czerwony masa (ct): +/- 0.5 pochodzenie: Madagaskar struktura: półprzezroczysta twardość: 9 w skali Mohsa wymiary: 6,1 x 4,1 x 2,0 mm
W mojej ofercie handlowej kamieni kolorowych przyjmuję pewna indywidualną klasyfikację kamieni ze względu na ich jakość bardzo szeroko rozumianą. Kamień zakwalifikowany do jednej z 5 klas będzie charakteryzował się parametrami jakościowymi w pewnym przedziale przy czym przez parametry jakości należy rozumieć jako zespół czynników, a nie pojedyncze kryterium. Kamienie zaliczone do jednej klasy np. „AAA” będą jednocześnie charakteryzowały się nie tylko lepsza strukturą wewnętrzną od kamieni klasy „AA”, ale również bardziej nasyconą barwą, wyższą przezroczystością, jak również dobrą jakością szlifu. Mówiąc inaczej kamień będzie O.K. pod każdym względem. Natomiast przyporządkowanie do danej klasy nie będzie znamiennikiem wartości materialnej kamienia. Np. cytryn czy peridot klasy „AAA” zawsze będzie miał znacznie mniejszą wartość handlową od szmaragdu czy szafiru tej samej klasy „AAA”.
Zakwalifikowanie oferowanych do sprzedaży kamieni do jednej z 5 klas pozwoli Państwu zrozumieć czego możecie się spodziewać i powinno uchronić od ewentualnych konfliktów na linii sprzedawca – kupujący.
Oto stworzona przeze mnie klasyfikacja kamieni kolorowych, szlachetnych i ozdobnych:
- Klasa - AAAAA. - najwyższa
- Klasa - AAAA.
- Klasa - AAA.
- Klasa - AA.
- Klasa - A. - najniższa,
- W sporadycznych przypadkach po literkach "A" będę dodawała jeszcze znak matematyczny "+" co będzie oznaczało, że kamień pomimo niższej klasy czymś szczególnym zasługuje na wyróżnienie np. kamień o zanieczyszczonej strukturze kwalifikującej go do klasy "AA" będzie miał bardzo staranny szlif lub odwrotnie tzn. przy dobrej klasie czystości jakość szlifu będzie bardzo kiepska nie pozwalająca na zakwalifikowanie do wyższej klasy.
Generalnie proszę zakładać, że wszystkie oferowane przeze mnie kamienie będą mieściły się w szeroko rozumianej klasie jubilerskiej przez co należy rozumieć, że będą nadawały się do wykorzystania w biżuterii. Będą niewątpliwie też od tego wyjątki w postaci kamieni kolekcjonerskich, w tym nie obrobionych, ale takie kamienie inaczej będą opisane. Inna sprawa to szeroko pojmowana jakość oferowanych kamieni. Czym wyższa klasa do której kamień został zakwalifikowany tym wyższa jego jakość pod każdym względem. Oto krótka charakterystyka poszczególnych klas:
Klasa AAAAA – do niej zakwalifikowane będą tylko i wyłącznie kamienie IDEALNE pod każdym względem coś jak brylanty o barwie „D” i czystości „F”.
Klasa AAAA – kamienie niemal idealne, mniej więcej odpowiedniki brylantów o barwie E-F i czystości VVS.
Klasa AAA – kamienie bez zastrzeżeń przy ich ocenie gołym okiem. Kupując kamień klasy AAA nie będziecie mieli powodu do zastrzeżeń tak długo jak nie poddacie tego kamienia badaniu przy pomocy specjalistycznego sprzętu gemmologicznego.
Klasa AA – kamienie o jakości nieco niższej. Można spodziewać się widocznych gołym okiem niewielkich niedoskonałości tak w strukturze samego kamienia, jego nasyceniu barwą, niedoskonałej przezroczystości czy np. niedoskonałej obróbce(szlifie).
Klasa A – to najniższa klasa jubilerska kamieni jakie będę oferowała. Choć nadal jak najbardziej odpowiednie do biżuterii to należy spodziewać się niedoskonałości opisanych dla klasy AA, ale niedoskonałości tych będzie więcej i/lub będą bardziej dostrzegalne.
Myślę, że tak pomyślana klasyfikacja kamieni pozwoli Państwu zorientować się co do jakości oferowanego kamienia zanim go zakupicie i otrzymacie. Czasami jeśli kamień będzie miał jakieś wyjątkowo charakterystyczne cechy wówczas będą one odpowiednio opisane dodatkowo.
Podkreślam raz jeszcze, że zaliczenie do odpowiedniej klasy nie stanowi o obiektywnej wartości kamienia jeśli porównujemy różne kamienie, a nawet w przypadku gdy te same. Np. szmaragd czy rubin niższej klasy AA będzie droższy niż cytryn wyższej klasy AAA o zbliżonej masie. Masa kamienia ma zdecydowany wpływ na jego wartość która rośnie progresywnie do wzrostu masy. Dlatego też ten sam rubin czy szmaragd o klasie wyższej np. AAA, ale wyraźnie niższej masie będzie tańszy od rubinu czy szmaragdu niższej klasy AA, ale o wyższej masie.
Progresywny wzrost wartości kamienia względem przyrostu jego masy oznacza, że kamień np. 1 caratowy będzie znacznie droższy od 2 kamieni półcaratowych.
Zapraszam na moje inne aukcje, na których wystawiam inne oryginalne wyroby ze złota, srebra,wolframu, tytanu oraz naturalne kamienie jubilerskie.
|