Archipelag Lofotów (Norwegia) to ponad 1200km kw. górzystych wysp leżących za kołem podbiegunowym. Takie położenie geograficzne sprawia, że latem dzięki niezachodzącemu słońcu można podziwiać norweskie fiordy niemal przez całą dobę. Norwegia to kraj Wikingów. Na dalekiej północy przywiązanie do tradycji jest szczególnie silne. Dzięki niemu obszar ten słynie z rybołówstwa, które było tradycyjnym zajęciem przodków. Dlatego drewniane rybackie domy budowane na palach stały się nieoderwalnym elementem nadmorskiego krajobrazu. Oprócz muzeum Wikingów będziemy także mieli okazję zwiedzić tradycyjne suszarnie ryb.Szczególnym okresem jest zima kiedy to u wybrzeży Norwegii niezliczona ilość dorszy odbywa tarło. Jest to szczególnie intensywny okres połowu. Jednak o każdej porze roku wyposażeni w wędkę i łódkę możemy spróbować swoich sił w walce z wielkimi dorszami.
Przebywając na Lofotach latem trzeba pilnować czasu. Na pewno zdarzy nam się wyciągnąć telefon by zadzwonić z pozdrowieniami do znajomych by powiedzieć jak pięknie wygląda powieszone nisko nad horyzontem słońce… pamiętajmy jednak, że może to być godzina 2 w nocy.
Norwegowie słyną z niespotykanego zaufania do ludzi. Nie powinien nas dziwić brak kluczy do pokoju czy domku. One po prostu nie mają zamków. To co dziwi nas dla mieszkańców jest oczywiste…Jednak na Lofoty jedziemy głównie dla krajobrazów. Obiektywnie pięknych. Żeby je docenić trzeba stanąć na nad fiordem, spojrzeć w nieskończony błękit morza, poczuć orzeźwiający podmuch wiatru. I poczuć satysfakcję, że zdobyliśmy to siłą własnych nóg! Te kilka obejrzanych zdjęć i opowieść znajomych nie są w stanie oddać tego co poczujesz jadąc na rowerze po jednym z najpiękniejszych zakątków Europy.
Klimat Lofotów jest wyjątkowo łagodny – jak na daleką północ. Lato można porównać z polską wiosną. Chociaż zdarzają się dni, w których można próbować się opalać.
Przygotowując się do wyprawy powinniśmy zadbać o odpowiedni strój – przydatna może się okazać cieplejsza odzież rowerowa jak i przeciwdeszczowa. Wszelkie trudy wyprawy zostaną nam wynagrodzone bajkowymi wprost widokami, które pozostając w pamięci będą zachęcały do powrotu w to magiczne miejsce.
Stopień trudności: średnio łatwa
Charakterystyka trasy: trasa prowadzi przez teren pagórkowaty. Niezbędna może się okazać cieplejsza odzież rowerowa. Szlak przepiękny widokowo. Trasa wymaga podstawowego przygotowania fizycznego.
Dystans dzienny: ok. 50 – 70 km
Długość trasy: ok. 500 km
Suma przewyższeń: ok. 8500 m
Uwaga: powyższe dane mają charakter orientacyjny. Należy pamiętać, że pilot każdorazowo dopasowuje trasę do możliwości i chęci grupy z uwzględnieniem warunków pogodowych.