Wymyślanie społeczeństwa pierwotnego, przeprowadzona przez Adama Kupera ostra krytyka dyskutowanych od czasu Darwina koncepcji źródeł społeczeństwa i religii, to pozycja niezwykle ważna dla antropologii i badań postkolonialnych. Ta ikonoklastyczna historia intelektualna dowodzi, że „społeczeństwo pierwotne” wyobrażano sobie jako przeciwieństwo cywilizacji zachodniej. Przedstawiając fascynujące ujęcia klasycznych tekstów z zakresu antropologii, historii starożytnej i prawa, autor ukazuje, w jaki sposób całkowicie błędne teorie mogą się stać podstawą badań akademickich i programów politycznych.
Kuper dekonstruuje również najnowszą wersję mitu społeczeństwa pierwotnego, głoszoną przez „ruchy ludów tubylczych”, a wykorzystującą szeroko rozpowszechnioną wiarę w „szlachetnego dzikusa” i odzwierciedlającą romantyczną reakcję przeciw „cywilizacji” i „nauce”.
Książka Wymyślanie społeczeństwa pierwotnego jest obowiązkową lekturą dla czytelników zainteresowanych teorią antropologiczną i bieżącymi debatami postkolonialnymi, a mogą sięgnąć po nią wszyscy, którzy chcieliby się dowiedzieć, jakiego rodzaju błędy popełniamy w myśleniu o innych ludach.
Adam Kuper jest profesorem antropologii i członkiem Akademii Brytyjskiej. Do jego najważniejszych prac należą: The Chosen Primate: Human Nature and Cultural Diversity, Między charyzmą i rutyną. Antropologia brytyjska 1922– 1982. W 2005 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się jego książka pt. Kultura. Model antropologiczny.
SPIS TREŚCI
Spis ilustracji i tabel
Przedmowa
Część I
Idea społeczeństwa pierwotnego
1. Mit społeczeństwa pierwotnego
2. Barbarzyński, dziki, pierwotny
Część II
Pradawne prawo, pierwotne społeczeństwo i totemizm
3. Teoria patriarchalna Henry’ego Maine’a
4. Lewis Henry Morgan i Społeczeństwo pierwotne
5. Kwestia totemizmu
Część III
Ewolucja i dyfuzja: Boas, Rivers i Radcliffe-Brown
6. Szkoła boasowska i krytyka ewolucjonizmu
7. Od Riversa do Radcliffe’a-Browna
Część IV
Pochodzenie i alians
8. Teoria pochodzeniowa: feniks z popiołów
9. W stronę intelektu: teoria aliansowa i totemizm
Część V
Z powrotem do początku
10. Tubylcy wracają
11. Podsumowanie
Przypisy
Bibliografia
Indeks