Książka wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie na nowoczesną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu wykorzystania procesów membranowych w technice i technologii uzdatniania oraz odnowy wody.
Monografia ujmuje teoretyczne i techniczne zagadnienia oczyszczania i uzdatniania wody do picia i wody przemysłowej z wykorzystaniem metod membranowych. Aktualność tego tematu wynika ze zmian zachodzących obecnie w dostępie do czystej wody oraz w przepisach dotyczących wymagań jej jakości. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja ujmująca aktualny stan wiedzy z zakresu fizykochemicznych i technicznych podstaw procesów membranowych. Duża różnorodność zanieczyszczeń, występujących w ujmowanych wodach, a w przypadku wód powierzchniowych – zmienność poziomu ich zanieczyszczenia powodują, że skuteczne oczyszczanie jest kłopotliwe. Jednym ze sposobów na zapewnienie wymaganej jakości wody do picia są opisywane w książce techniki membranowe. Mogą one pomóc w rozwiązywaniu problemów występujących w konwencjonalnych technikach uzdatniania wody. Skuteczność procesów membranowych pozwala sądzić, że będą one uzupełniały bądź zastępowały obecne techniki uzdatniania wody. Publikacja porusza zagadnienia membranowych technik separacji mieszanin, systemów membranowych w uzdatnianiu wód naturalnych, technik membranowych w przygotowaniu wody dla energetyki, a także uzdatniania wód kopalnianych.
Książka skierowana jest do projektantów, pracowników naukowych i studentów oraz do specjalistów gospodarki wodno-ściekowej, zatrudnionych w przemyśle i administracji samorządowej.