Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wykładnia w prawie administracyjnym t. 4

12-02-2015, 3:44
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 249 zł     
Użytkownik Mysza657
numer aukcji: 4988771890
Miejscowość Kasinka Mała
Wyświetleń: 2   
Koniec: 12-02-2015 03:50:34

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wysyłka w 24h
- Pocztą Polską

Wybrane przez Państwa książki wysyłane są po zaksięgowaniu wpłaty na naszym koncie bankowym lub po mailowej informacji iż przesyłka ma być wysłana za pobraniem.
WYSYŁKA GRATIS
Wysyłka gratis przy zakupach powyżej 150 złotych. Nie dotyczy przesyłek pobraniowych i zagranicznych. Książki wysyłamy również za pośrednictwem firmy kurierskiej.
Kontakt
Antykwariat i Księgarnia Tezeusza
Kasinka Mała 657
34-734 Kasinka Mała
tel. 604[zasłonięte]847

gg Monika 38[zasłonięte]513
gg Iwona 43[zasłonięte]495
e-mail: [zasłonięte]@tezeusz.pl

Nr konta bankowego:
Millennium
60 1160 [zasłonięte] 2[zasłonięte]2020001 [zasłonięte] 910803

Wykładnia w prawie administracyjnym t. 4
ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]55146
Wymiar: 15.5x23.5cm
Nr wydania: 1
Seria: SYSTEM PRAWA ADMINISTRACYJNEGO
Ilość stron: 494
Ocena: -
Waga: 0,92 kg
Indeks: 559[zasłonięte]00106KS
Rok wydania: 2012
Wydawca: C.H. BECK
Stan: Nowa
Rodzaj okładki: Twarda
Autor: Wojciechowski Bartosz

Opis książki

Numer tomu: 4
Prezentowany tom zawiera szczegółowe omówienia poświęcone stosowaniu prawa, a w szczególności administracyjnemu typowi stosowania prawa oraz wykładni w procesie stosowania prawa administracyjnego. Autorzy omawiają źródła prawa i zastosowanie przepisów krajowego prawa administracyjnego oraz przepisów prawa międzynarodowego jako podstaw decyzji stosowania prawa administracyjnego.

Pierwsza część tomu zawiera rozważania dotyczące stosowania i wykładni prawa administracyjnego. Szczególne znaczenie położono na odrębności wykładni językowej w prawie administracyjnym i głównym problemom zintegrowanej teorii wykładni na gruncie prawa administracyjnego.

Kolejna część tomu poświęcona jest podstawom decyzji stosowania prawa administracyjnego. Szczegółowo zostały omówione źródła prawa i relacje występujące między nimi oraz kwestie poświęcone ustalaniu obowiązywania stosowanych przepisów prawa. Książka zawiera także rozważania i praktyczne wskazówki poświęcone zastosowaniu przepisów krajowego prawa administracyjnego oraz przepisom prawa międzynarodowego jako podstawom decyzji stosowania prawa administracyjnego.

Autorzy omawiają także kwestie dotyczące pojęcia, koncepcji i przebiegu wykładni administracyjnej. W tej części pracy jest mowa o teoriach wykładni prawa i ich zastosowaniu.

Niezwykle cenne jest ukazywanie konkretnych przykładów z orzecznictwa NSA poświęconych rzeczywiście stosowanym modelom wykładni.

Kolejny fragment książki dotyczy problemów wykładni językowej w prawie administracyjnym: koncepcji tej wykładni, teoriom i ideologiom wykładni oraz głównym problemom zintegrowanej teorii wykładni językowej na gruncie prawa administracyjnego.

Autorzy omawiają też kwestie dotyczące wykładni systemowej przepisów prawa administracyjnego: regułom systemowym, wykładni systemowo-strukturalnej, wykładni systemowo-aksjologicznej. Zwracają uwagę na to, że w wykładni prawa znaczenie ma zarówno układ hierarchiczny, obejmujący system źródeł prawa, jak i układ przedmiotowy, w ramach którego wyróżnia się gałęzie prawa. Autorzy omawiają reguły systemowe i ich miejsce w wykładni prawa, wykładnię systemowo-strukturalną, systematyczno-aksjologiczną ze szczególnym uwzględnieniem miejsca zasad prawa w prawie administracyjnym, wykorzystaniu zasad prawa w wykładni prawa administracyjnego oraz miejscu reguł systemowo-aksjologicznych w wykładni prawa administracyjnego.

Odrębny rozdział poświęcony został wykładni celowościowo-funkcjonalnej: miejscu celu i funkcji w wykładni prawa administracyjnego. Wskazują one na argumenty leżące u podstaw regulacji prawnej lub wiążące się z funkcjonowaniem tych regulacji. Mają charakter uzupełniająco-korygujący w stosunku do wykładni językowej i systemowej. Szczególnie wartościowe jest wskazanie konkretnych orzeczeń NSA, SN i TK, wskazujących na dużą rolę tego rodzaju wykładni.

Kolejna część dotyczy interpretacyjnej roli kryteriów otwartych i innych decyzji stosowania prawa, takich jak interes społeczny, zasady współżycia, zwyczaje i dobre obyczaje, sprawiedliwość społeczna. W tej części Systemu omówiono także zwroty ocenne występujące w wykładni prawa administracyjnego, ich wpływ na przebieg i reguły wykładni oraz ich wpływ na rekonstrukcję różnych rodzajów norm.


Tematyka tomu powinna być szczególnie istotna dla sędziów i radców prawnych zajmujących się prawem administracyjnym. Autorzy, oprócz ogromnej wiedzy teoretycznej, prezentują także orzeczenia NSA jako przykłady konkretnego zastosowania wykładni prawa administracyjnego. Jest to tym bardziej cenne, że Autorzy są praktykami – sędziami sądów administracyjnych.
j
Zobacz także...