Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WYJĄTKOWY HEŁM TYPU KAPALIN XIII-XV W

12-02-2014, 9:36
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 519 zł     
Użytkownik www_replicart_pl
numer aukcji: 3879811159
Miejscowość Krzywin
Wyświetleń: 27   
Koniec: 12-02-2014 09:25:56
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WYJĄTKOWY HEŁM TYPU KAPALIN XIII-XV W






WYJĄTKOWY HEŁM TYPU KAPALIN XIII-XV W




Prezentowany model jest wierną repliką oryginału (wymiary 1:1)


REPLIKI NASZEJ FIRMY CENIONE SĄ PRZEZ NAJWYŻSZEJ KLASY KOLEKCJONERÓW.


ŚWIETNIE NADAJĄ SIĘ NA PREZENT M.IN. DLA: SZEFA, MĘŻA, CHŁOPAKA ITP.


W OFERCIE POSIADAMY TAKŻE EKSKLUZYWNE OPAKOWANIA DREWNIANE ORAZ SZEROKĄ GAMĘ PRODUKTÓW DO EKSPOZYCJI REPLIK BRONI PALNEJ I BRONI BIAŁEJ, TAKICH JAK : RAMY, ZAWIESZKI, STOJAKI, TABLA itp.



Producent: Płatnerze Hiszpańscy (AGI3881.09 )

obwód wew 74 cm


średnica 25 cm x 24 cm


wysokość całkowita 19 cm



waga: 2,2 kg


Model ten wykonany jest ze stali toledańskiej.


Hełm można założyć na głowę .


Hełm posiada dodatkowo regulowany skórzany pasek.


Cena nieobejmuje stojaka na hełm.


CIEKAWOSTKA:



Kapalin (staropol. kłąbuszek, kupalin) hełm otwarty o dzwonie otoczonym szerokim, nachylonym w dół rondem; kształtem przypominał stalowy kapelusz (stąd nazwa). Dzwon mógł być zaokrąglony (o kształcie zbliżonym do półkuli) lub szpiczasty (zbliżony kształtem do stożka), czasem posiadał grań przebiegającą wzdłuż hełmu. Ronda mogły mieć różną szerokość oraz różny kąt nachylenia. W szerokich i mocno opadających rondach wycinano otwory umożliwiające widzenie, tak zwane wizury. Niektóre posiadały też nosal osłaniający twarz, nie ograniczając przy tym pola widzenia.


Kapaliny wywodzące się jeszcze ze starożytności (popularny w epoce hellenistycznej wśród najemników hełm beocki) , używane były przez całe średniowiecze (np. Franków), ale największą popularność zdobyły w okresie późnego średniowiecza czyli od XIII do XV wieku. Był to najpopularniejszy i najtańszy hełm tego okresu.


Mimo iż najczęściej wiązany jest z piechotą (szerokie rondo chroniło dobrze głowę i częściowo ramiona przed atakami z góry - np. jeźdźca), był noszony przez wszystkich, od zaciężnej piechoty po rycerstwo m.in. był powszechnie używany przez polskie rycerstwo w czasie bitwy pod Grunwaldem


Z hełmu tego wykształcił się w XVI w. na zachodzie Europy (gł. Włochy, Hiszpania, Portugalia) nowy hełm morion.


Oryginalny kapalin używany był w Polsce przez pocztowych husarii w okresie jej drugiej fazy rozwoju, to jest w l. 1[zasłonięte]576-16. Charakteryzował się osłonami policzków, folgowym nakarczkiem, żłobionym dzwonem i osłaniającym twarz nosalem regulowanym śrubą przechodzącym przez rondo.


W czasie I wojny światowej John L. Brodie skonstruował wywodzący się z kapalinu hełm Brodiego, stosowany przez Brytyjczyków w celu ochrony głów swoich żołnierzy.





/