Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

wydawcy - zabory .. gebethner wolff centnerszwer

20-03-2012, 16:46
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 49 zł     
Użytkownik Cabaret_Voltaire
numer aukcji: 2202110263
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 19   
Koniec: 22-03-2012 14:10:34

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Marianna Mlekicka - Wydawcy książek w Warszawie w okresie zaborów

PWN, 1987
Stan: bardzo dobry (brak obwoluty)
Stron: 300

*

Przedmiotem tego opracowania jest działalność wydawców warszawskich w okresie zaborów. Wybór Warszawy spośród kilku ważnych ośrodków polskiego ruchu wydawniczego tego okresu podyktowany został faktem, że mimo utraty przez Polskę niepodległości i rozbioru ziem polskich pomiędzy państwa zaborcze Warszawa nie straciła w świadomości Polaków swego stołecznego charakteru i pozostała nadal centrum życia narodowego. Zasięgiem chronologicznym objęty został okres od trzeciego rozbioru Polski (1795) do odzyskania przez nią własnej państwowości (1918). Szczególne warunki polityczne, w jakich znajdował się naród polski w tym czasie miały zasadniczy wpływ na kształtowanie się produkcji książki. Zamierzeniem autorki było przedstawienie różnorakich zagadnień składających się na pojęcie ruchu wydawniczego oraz próba charakterystyki środowiska wydawców. Stąd wyraźnie zarysowuje się w pracy podział na dwie części tematyczne, chociaż formalnie nie zostały one wyodrębnione.
Ruch wydawniczy można rozpatrywać w wielu aspektach. Najczęściej rozumiemy przez to pojęcie całokształt działalności gospodarczo-kulturalnej, która ma na celu produkcję i dystrybucję książek. W węższym nieco znaczeniu możemy mówić o układzie organizacyjnym przedsiębiorstw wydawniczych, o systemie nadzorczym i koordynującym działalność wydawniczą, o sposobie wydawania książek czy o produkcji wydawniczej. Wynika stąd potrzeba bliższego objaśnienia zakresu treściowego tematu podjętego w niniejszym opracowaniu. Zgodnie z przyjętymi założeniami przedmiotem przeprowadzonych badań była działalność wydawców zajmujących się wydawaniem książek, z pominięciem wydawców prasy i czasopism. Wydawanie książek podejmowali, poza firmami wydawniczymi, także autorzy, różne stowarzyszenia, instytucje społeczne i państwowe, redakcje czasopism itd. Badaniami objęci zostali jednak tylko wydawcy zawodowi, gdyż przede wszystkim ich działalność decydowała o rynku wydawniczym. Przy analizie zgromadzonego materiału źródłowego skoncentrowano się głównie na ukazaniu struktury wydawnictw, form organizacyjnych w zakresie wydawnictwa książek i na ogólnej charakterystyce produkcji wydawniczej. Dążeniem autorki było przedstawienie tych zagadnień w kontekście innych zjawisk społeczno-kulturalnych oraz w zależności od uwarunkowań ekonomicznych. Kwestia społecznej roli instytucji wydawniczych i miejsca książki w kulturze podejmowana jest w opracowaniach księgoznawczych dość często, natomiast problematyka ekonomiczna bywa z reguły pomijana w przekonaniu, że stanowi odrębny lub uboczny dla księgoznawstwa przedmiot zainteresowań. W XIX wieku pewne zjawiska w dziejach książki miały istotne znaczenie dla przebiegu procesów bibliologicznych, a nie można ich opisać i wyjaśnić bez zbadania wpływu czynników ekonomicznych na produkcję i rozpowszechnianie książek.
Analiza środowiska wydawców miała na celu określenie składu narodowościowego i rodowodu społecznego tej grupy zawodowej oraz ukazanie jej miejsca w ówczesnej strukturze społecznej. W literaturze bibliologicznej nie podejmowano dotąd próby analizy socjologicznej poszczególnych grup pracowników książki, która uwzględniałaby takie zagadnienia, jak pochodzenie narodowe, społeczne, kształtowanie się zawodu, kwalifikacje, organizacja życia zawodowego itp. Specyfika zawodu wydawniczego sprawiała, że wydawcy stanowili kategorię społeczną „graniczną" i być może dlatego pomijani byli także przez historyków w dotychczasowych badaniach nad społeczeństwem polskim XIX wieku. Rola, jaką wydawcy odgrywali w tworzeniu i zachowaniu kultury narodowej wydaje się uzasadniać podjęcie tej problematyki.
Wyczerpujące przedstawienie tak zakreślonego tematu okazało się bardzo trudne, a miejscami po prostu niemożliwe, ze względu na stan zachowanych źródeł. Baza źródłowa dla badań nad książką w wieku XIX jest bardzo obszerna, ale dla niniejszego tematu nie ma materiałów najważniejszych — archiwów firm wydawniczych. Inne dokumenty są niesłychanie rozproszone, a z racji swej ułamkowości nie zawsze mogą stanowić podstawę dla ogólniejszego wnioskowania. Zebranie i wykorzystanie źródeł drukowanych także nastręcza wiele trudności, gdyż nie mamy retrospektywnej bibliografii bibliologicznej za wiek XIX. Bibliografia Warszawy tylko częściowo wypełnia tę dotkliwą lukę, ponieważ uwzględnia zawartość czasopism dopiero od 1864 roku. Nie rozporządzamy również bibliografią druków wydanych w Warszawie, co uniemożliwia dokładne określenie rozmiarów i przeprowadzenie analizy struktury warszawskiej produkcji wydawniczej.
Mimo tych trudności w toku pracy nad tematem udało się zgromadzić sporo wartościowych materiałów źródłowych, co pozwoliło na względnie pełną realizację planu badawczego. W zakresie źródeł rękopiśmiennych została przeprowadzona kwerenda w wybranych zespołach archiwalnych, jak akta stanu cywilnego, akta notarialne i hipoteczne, znajdujących się głównie w Archiwum Państwowym m. st. Warszawy. Szczególnie przydatne okazały się takie dokumenty, jak inwentarze pozostałości, umowy kupna—sprzedaży, umowy o spółkach, intercyzy przedślubne. Spośród źródeł drukowanych przejrzano wiele roczników XIX-wiecznych czasopism i kalendarzy w poszukiwaniu życiorysów, wspomnień pośmiertnych, ogłoszeń księgarskich itp., wykorzystano liczne wydawnictwa o charakterze informacyjnym, jak przewodniki po Warszawie, przewodniki po cmentarzach warszawskich, książki informacyjno-adresowe i informatory gospodarcze, dokonano przeglądu XIX-wiecznych encyklopedii, pamiętników i wspomnień oraz XIX-wiecznej literatury księgoznawczej. Podstawą dla wielu ustaleń faktograficznych był Polski słownik biograficzny oraz Słownik pracowników książki polskie]. Z Bibliografii polskiej Karola Estreichera i „Przewodnika Bibliograficznego" Władysława Wisłockiego wyekscerpowano druki warszawskie wydane w określonych latach, przyjmując zasadę odstępów dziesięcioletnich między wybranymi latami. Cenną pomocą w dotarciu do wielu informacji źródłowych były kartoteki prowadzone w Zakładzie Dokumentacji Księgoznawczej w Bibliotece Narodowej, a zwłaszcza kartoteki archiwum Słownika pracowników książki polskiej znajdujące się w Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi. Szczegółowy wykaz wykorzystanych źródeł i opracowań zawiera załączona do pracy bibliografia.
Badania bibliologiczne w odniesieniu do wieku XIX nie są dotąd należycie rozwinięte i zorganizowane. Toteż dorobek naukowy wyrażający się opracowaniami dziejów książki tego okresu nie jest bogaty. Odnotowujemy sporo opracowań monograficznych, przyczynkowych, brak jest natomiast prac obejmujących dłuższe okresy i szerszy zasięg zjawisk bibliologicznych. Istniejące piśmiennictwo księgoznawcze związane z tematem zostało w pełni w niniejszej pracy uwzględnione. Poza publikacjami wykorzystano także prace magisterskie z zakresu historii książki warszawskiej, przygotowane niegdyś pod kierunkiem Ksawerego Świerkowskiego w prowadzonym przez niego seminarium na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczerpnięto z nich przede wszystkim niektóre informacje o charakterze biograficznym, uzyskane nieraz przez studentów drogą żmudnych poszukiwań. W miarę potrzeby brane były pod uwagę również opracowania historyczne traktujące o wieku XIX. Przedstawiona poniżej praca ma charakter głównie analityczny. Stan badań nad produkcją i rozpowszechnianiem książki w Polsce w XIX wieku nie pozwala jeszcze na ujęcie syntetyczne i głębszą interpretację procesów bibliologicznych.
Czuję się w miłym obowiązku podziękować bibliotekarzom i archiwistom za pomoc i życzliwość, z jaką spotykałam się z ich strony w okresie zbierania materiałów. Szczególne słowa podziękowania jestem winna Panu Janowi Bogali, kierownikowi biblioteki w Państwowym Archiwum m. st. Warszawy. Z Jego erudycji i cennych wskazówek niejednokrotnie korzystałam.

Wstęp



*




*


Spis treści:


Wstęp

Rozdział I. Warunki rozwój a ruchu wydawniczego

Rozdział II. Struktura wydawnictw
1. Zawód wydawcy i jego funkcja społeczna
2. Kategorie wydawców
3. Udział poszczególnych, grup wydawców w produkcji książek

Rozdział III. Organizacja produkcji wydawniczej
1. Struktura własnościowa przedsiębiorstw wydawniczych
2. Skale wielkości przedsiębiorstw wydawniczych
3. Struktura organizacyjna przedsiębiorstw wydawniczych
4. Kapitalizacja przedsiębiorstw wydawniczych
5. Rozwój ilościowy przedsiębiorstw wydawniczych i ekonomika produkcji książki
6. Podstawy prawne działalności wydawniczej. Rozmieszczenie księgarń i drukarń na terenie miasta

Rozdział IV. Produkcja wydawnicza
1. Rozmiary produkcji wydawniczej
2. Struktura produkcji wydawniczej
3. Programy i tendencje wydawniczo

Rozdział V. Wydawcy jako grupa społeczna i zawodowa
1. Pochodzenie społeczne i narodowe
a. Wydawcy pochodzenia polskiego
b. Wydawcy pochodzenia żydowskiego
c. Wydawcy pochodzenia niemieckiego
2. Kwalifikacje wydawców - wykształcenie ogólne i przygotowanie zawodowe
3. Zrzeszenia zawodowe
4. Miejsce wydawców w strukturze społecznej

Dodatki
1. Spółki księgarskie, drukarskie i wydawnicze
2. Wykaz firm wydawniczych
3. Wykaz imienny wydawców wraz z podaniem lat ich działalności
4. Rodziny księgarzy, drukarzy i wydawców

Bibliografia
Indeks nazwisk
Spis tabel
Spis wykresów
Wykaz skrótów



*



wydawcy - zabory .. gebethner wolff centnerszwer

Zapraszam na moje pozostałe aukcje
car Aleksandrowicz Aleksiewicz Anna Anczyc Władysław Ludwik Apuchtin Arct Jakub lekarz Arct syn Franciszka Zygmunta Arct Stanisław stryj a Zygmunt Arctowie Arzt Franciszek zob Arct Franciszek Arzt Jakub zob Arct Jakub Arzt zob Arct lekarz Arzt Stanisław zob Arct Stanisław Baccigalupi Bogumiła z Fabińskich Baccigalupi Baccigalupi Stefan Bajer Franciszek Banach Andrzej Banarski Władysław Bandtkie Wincenty Bandtkie Samuel Bar Eoman Barycki Piotr Bauer Franz Behr Bock firma Bentkowski Feliks Benzef Juliusz Berger Berger Berger Bernhardt Henryk Bernstein Bernstein Karol Bernsteinowie Bersohn Matias Bersohnówna Hortensja Biernicka Magdalena Biernacki Ludwik Blumenthal Feiwel Blumenthal Hersz Fajglowicz Blaszkowska Blaszkowski Boguski Bojarska Stefania Borkowski Maksymilian Bossange H firma Breslauer Brockhaus F A firma Brodziński Kazimierz Bryndza Brzezina Andrzej Brzeziński Mieczysław Brzozowski Bronisław Brzozowski Teofil Buckle Henry Thomas Budrewicz Olgierd Bukowiecki Stanisław Cassius B Centnerszwer Gabriel Centnerszwer Jakub Centnerszwer Mojżesz Chamerska Halina Chełmicki Zygmunt Chmielewski Maksymilian Chmielowski Piotr Chodorowicz Ignacy Choiński Teodor Jeske zob Jeske Choiński Teodor Ciechanowski Marcin Cithurus Wojciech Cotty Cybulski Kadoslaw Cytryn Naftal (Nysynf) Cywiński Wincenty Czarnowska Czarnowski Stanisław Czartoryski Adam Kazimierz Czepulis Kastenis Ryszarda Czerwiński Franciszek Danielewicz Stanisław Danielewicz Władysław Dawid Władysław Dawidsohn zob Dawidson Józóf Dawidson Dawidson Salomea Dąbrowski Maciej Demby Stefan Dickstein Samuel Didot F firma Dłużniewski Władysław Dmochowscy Dmochowski Franciszek Ksawery Dmochowski Franciszek Salezy Doda Jadwiga Draper John William Drwalewski Leon Dubowski Adam Grzegorz Dubowski n Joachim Dygasiński Adolf Dzierożyriski Damazy Dzierżanowski Wiktor Jan Maria Józef Dzięciałkiewicz Dzwonkowska Ludwika z Czarnków Dzwonko wski Adam Dzwonkowski Stanisław Eisenbach Artur Eisenbaum Antoni Eisenbaum Regina Engelke " Engels Friedrich Epsteinowie Erber Czesław Estreicher Karol Fabijański Stanisław Fąfińska Katarzyna córka Bogumiły Baccigalupi z Fąfińskich Fąfińska Katarzyna matka Bogumiły Baccigalupi z Fąfińskich Fąfiński Andrzej Fischer Ludwik zob Fiszer Ludwik (I) księgarz w Łodzi Fiszer Ludwik (II) księgarz w Warszawie Fiszerowa z Kwiecińskich Fiszerowie Fiszerówna Fiszler Kelman Fleck Otton Frankenstein Helena Freider Stefan Frejdenson Dawid Frenkel Leon Freudenson Nachim Friedlein Daniel Edward Friedlein Fryderyk Friedlein Fryderyk Friedlein Kudolf Friedleinowie Fruhling Fryze Feliks Fuks n Gadomski Galie Julia Augusta Gałęzowski Antoni Gebethner Gustaw Adolf Gebethner Gustaw Wojciech Gebethner Robert Gebethner Stanisław Gebethner Julianna z Ritzów Gebethner Tadeusz Gebethner Wacław Eobert Gebetner Wilhelm Fryderyk Gebethnerowie Gebethnerówna Karolina Gebethnerówna Zofia Gerber Rafał Giedroyć Alina Gins Girsztowt Polikarp Giwartowska Justyna Giwartowski Giza Mitura Franciszka Gleixner Teresa Glikman Stefania Kowalska zob Kowalska Glikman Stefania Gliicksberg Anna Emilia Gliicksberg August Emanuel Gliicksberg Berta Gliicksberg Eleonora Gliicksberg Ernestyna córka a Gliicksberg Ernestyna córka Natana Gliicksberg Gustaw Leon Gliicksberg Henryk Emanuel Gliicksberg Gliicksberg Krystian Teofil Gliicksberg Leontyna Eugenia Gliicksberg Maksymilian Gliicksberg Gliicksberg Ludwika Gliicksberg Gliicksberg Natan Gliicksberg Rozalia Gliicksbergowie Godlewski Marceli Godlewski Mścisław Gohrke Elżbieta Gottlieb Wojciech Gottschalk Regina Grabowski Ambroży Grajnert Granowski Franciszek Granzow Fryderyk Granzow Matylda Granzowowie Gresser Jacąues Charles Groll Gross Franciszek Ksawery Grossman Leopold Gruszeeki Artur Guldberg Michał Guranowski Julian Gutenberg Johannes Haeneł E firma Hartoch Fryderyk Heflich Heflich Anna z Ejbuszyców Heflich Maurycy Heflichowie Herman Hermann WilJielmina Florentyna Hermanstadt Gdala Herse Hirszfeld Bolesław Hiż Tadeusz Hocsick Ferdynand Hoesick Ferdynand Wilhelm Hoesick Franciszek Hoesickowie Hoffman Karol Hoffmanowa Klementyna z Tańskich Hoffmanowie Hollenderski Niszel Horodyski Bogdan Hugo Victor Hurko Josif Idzikowski Kazimierz Idzikowski Leon Ihnatowicz Ireneusz liski Konrad Istomin Wsiewołod Izdebski Grac Jabłoński Rafał Jagła Jakowicki Wincenty kowska Łucja Waleria Jasiński Stanisław Jaworska Julianna z Majewskich Jaworski Franciszek Jaworski Jeleński JeskeChoiński Teodor Jeziorański Leon Jeziorowski Wacław Jeżyńscy Jeżyński Grac Jeżyński Jeżyński JeżyńskiUnger Grac zob Unger Grac Jud Anna Judek (z JtuTków) Chaja Julicki Wincenty Kaczanowski Kaczanowski Julian Kalmański Karlsbad Adam Karłowicz Karpiński Franciszek Karpowicz Stanisław Kasjus B zob Cassius B Kasprzykiewicz Feliks Kasprzykiewicz Julian Kauffruan zob Kaufmann Kaufman zob Kaufmann Kaufmann Kellner z Zaleskich Kelter Chrystian (Krystian) Kempczyńska Franciszka z Węckich Kieniewicz Stefan Kirszrot Jakub Kirszrot Klein Anna Kleinsinger Arje H Klukowscy Klukowska Franciszka z Broneckich Klukowska Tekla z Żukowskich Klukowski Franciszek " Klukowski Ignacy Klukowski Kajetan Kłopotom ski Ignacy Kłossowski Andrzej Kłossowski Stanisław Koch Ludwik Kocójowa Koliński Edward Kolumna Zygmunt (pseud) zob No wolecki Konig Friedrich Konopka Anna z Głuskich Konopka Antoni Konopka Konopka Joanna zob Puksztowa Joanna Konopka Maciej Kontrym Kazimierz Korotyńscy Korotyński Wincenty Kosicki Bogusław Kosicki Modest Watta Kosmowska Irena Kowalewska Bronishwa Kowalewski Czesław Kowalewski Karol Kowalewski Karol KowalskaGlikman Stefania Koziańscy Kozłowski Felic Kramsztyk Stanisław Kras ina Krasicki Ignacy Krasińscy Krasiński Krasiński Walerian Kraszewski Ignacy Kraushar Krauze Barbara Krethlow Adolf Krethlow Ferdynand Gottfryd Krokoszyński Ignacy Kronenberg Leopold Kroszczor Henryk Kryński Adam Krzywoszewski Stefan Kucharski Stanisław Kuhnke zob Szyrma Krystyn Lach Lasocki Stefan Lebrun Bernarda Adelaida Lebrun Tomasz Herve Le Brun Zofia Lech n Julian Lepalczyk Irena Lesman Lesman Antoni Lesman Bernard Lesmann Bernard zob Lesman Bernard Lesser Lesser Bracia firma Lesser Helena Lessmann Bernard zob Lesman Bernard Leszczyński Nepomucen Leśmian Bolesław Lewandowski Stefan Lewental Dawid Lewental Salomon (Franciszek Salezy) Lewentalowie Lewentalówna Zofia Lewicki Cels Lewicki Ludwik Lewin Bar Lewińska Anna z Rotmanów Lewiński Lewiński Leon Libera Zdzisław Liedtke Karolina Natalia Linde Samuel Bogumił Lindenfeld Henryk Lis Regina Lisowska Justyna Loewe Adam Adolf Łada Noskowski zob Nosko wski Lada Łastik Salomon Łazarski Bolesław Franciszek Łazarski Władysław Łazarski Zygmunt Łątkiewicz nna z Markiewiczów Łątkiewicz Mikołaj Łątkiewicz Onufry Łepkowski Tadeusz Łoza Stanisław Łubieński Feliks Łubieński Henryk Łunkiewicz Onufry zob Łątkiewicz Onufry Machwic Marceli zob Machwitz Marceli Machwitz Marceli Majer Emanuel Maj er Maj ero wie Majewski Walenty Skorochód Malcz Wilhelm Marchand Luiza Marks Karl Markusfeld Stanisław Marymont Stanisław Masłowski Franciszek Ksawery Maślankiewicz Bronisława nna z Rewerskich Maślankiewicz Wacław Mayer Dorota z Silberbergów Mayer Mendel Mayerowie zob Majerowie MelcMn Mertzbach zob Merzbach Merzbach A Merzbach Brunon Merzbach Henryk kupiec w Poznaniu Merzbach Henryk syn Zygmunta Merzbach Karolina Merzbach Ludwik Merzbach Samuel Henryk Merzbach Zygmunt Merzbachowie Meyet Leopold Mianowski Michalewska Anna Michalski Stanisław Mickiewicz Adam Mieczyńska Ewa z Chomentowskich Mieczyński Adam Mieczyński Antoni Mieczyński Stanisław Mieses Mateusz Mietke Wilhelm Mikołaj I car Mikołaj II car Mikorska Izabela Minasowicz Dionizy Mitura Franciszka Giza zob GizaMi tura Franciszka Mlekicka nna Mortkowicz Hanna Mortkowicz Jakub Mortkowicz ina Morzycka Faustyna Mostowski Tadeusz Muklanowicz Wiktoria Muller Julian Muszkowski Nałkowski Wacław Napoleon cesarz Nasierowska Antonina z d de Ver bnoŁaszczyńska Nasierowski Tadeusz Hieronim Natanson Bronisław Natanson Henryk Natanson Seelig Natansonowie Netto Fryderyk Nicz Antonina Nicz Edward Nicz Edward Karol Niedźwiedzki Władysław Niemcewicz Julian Ursyn Niemiera Stanisław zob Niemira Stanisław Niemira Albin Niemira Antonina Niemira Niemira Niemira Stanisław Niemira Wacław Niemirowie Niejyksza Normark Noskowska Noskowski Noskowski Noskowski Lada Noskowski Piotr Noskowski Władysław Noskowski Zygmunt Nowolecka Marcna z Miszkiewi ozów Nowolecki Nowolecki Szymon Obuchowski Wacław Ochimowski Feliks Okoński Joachim Okręt Rudolf Okręt Władysław Okrętowie Olawski Gustaw Olawski Henryk Orgelbrand Anna ze Starkmanów Oigelbrand Chaim Juda Orgelbrand Elżbieta Orgelbrand Helena Orgelbrand Hipolit Orgelbrand Karolina Orgelbrand Maurycy Orgelbrand Mieczysław Orgelbrand Samuel Orgelbrandowie PajewskaKatarzyna Pajewski Pajewski Leon Paproccy Paprocka a z Paprockich Paprocka Matylda Paprocka Zofia z d Pelikańczyk Rychterówna Paprocki Abraham Paprocki Gustaw Paprocki Konstanty ojciec Teodora Paprocki Konstanty brat Teodora Paprocki Teodor Pawłowska Eugenia Perzyński Henryk Pfaff Fryderyk Pfeiffer Halina Piekarski Kazimierz Pietraszewski Piotr Platt Julian Polak Ludwik Pomagalski Antoni Poniatowski Popławski T Potoccy Potocki Antoni Prokopowicz Prószyński Konrad Prus Bolesław Puciatowa Anna Pukszta Pukszta Ludwik Pukszta Teresa z Dubickich Puksztowa Joanna Puksztowa ^nna Pyzowski Bogusław Rafalski Walenty Eaimann Rajchman Bronisław Rastenis Ryszarda Czepulis zob Cze pulisRastenis Ryszarda Reussner Pląto Reychman Kazimierz Reymont Stanisław Richter Franciszek Henryk Rodzyn Mendel Rofe Mojżesz zob Arct (I) lekarz Rogala Rogowski Władysław Romer Eugeniusz Rosen Matias Rosenwein Ch J Rosińska Elżbieta Rudnicki Tomasz Rulikowski Mieczysław Rutkowski Rzążewska Aniela Rzepecki Ignacy Sadowski Stanisław Salisch Amelia Schipper Ignacy Schletter Zygmunt Scott Watler Sennewald Gustaw Adolf Sennewald Gustaw Karol Sennewald Karol Fryderyk Sennewald Fryderyka Sennewald Władysław Gustaw Sennewald Zofia Ksawcra Sennewaldowie Serre Teresa de Siestrzyński Sikorska Julia z Rostalskich Sikorski Antoni Sikorski Saturnin Skarbek Fryderyk Skimborowicz Hipolit Skiwski Emil Skiwski Skorochód Majewski Walenty zob Majewski Walenty Skorochód Skowroński Skrzypczak Andrzej Skwarczyński Zdzisław Słodkowska Elżbieta Słowacki Juliusz Smitkowski Adam Smoleński Władysław Smolka Stanisław Sobieszczański Franciszek Maksymilian Spiess Franciszek Spiess Henryk Gottfried Spiess Melchior Spiess Ludwik Henryk Spiessowie Starkman Anna Starkman Eleonora Staszic Stanisław Stern Abraham Sterzyński Tadeusz Strąbska Bronisława Strąbska Franciszka z Fajgielów Strąbska Władysława Strąbska Zofia z Kuklińskich Strąbski Ignacy Strąbski Strąbski Stanisław drukarz Strąbski Stanisław syn drukarza Suchodolski Bogdan Sulimierski Filip Szacki Jakub Szczepańska nna zob Puksztowa nna Szczepański Maciej Szczepkowski Mateusz Szenic Stanisław Szlagowski Antoni Szliferstein Jakub Szperling K Sztajnsbergowie Szteinbek F Szulc Eugeniusz Szulc Władysław Szuster Franciszek Szyff Szyrma Krystyn Lach Świerczewski Franciszek Świerkowski Ksawery Święci cki Świętochowski Świszozowski Ferdynand TańskaHoffmanowa Klementyna zob Hoffmanowa Klementyna z Tań skich Tarczewska Aleksandra Tarczewski Marceli Tarkowski Stanisław Tazbir Stanisław Toeplitz Cecylia Toeplitz Teodor Tołczyk ina Traugutt Romuald Treichel Irena Trepte Konstanty Troowska Krystyna Trzetrzewińska Teofila Turkowski Tadeusz Turkuł Andrzej Twardowski Samuel Tylicki Stanisław Unger Grac Unger drukarz Unger ojciec drukarza Unger Margarita z Jasińskich Unger nna z Turkiewiczów Ungrowie Uszakow A Valentin Edward Vorzimer Jakub Wajner H (Wejner Hersz?) WattaKosieki Modest zob Kosicki Modest Watta Wein Adam Weinfeld Ignacy Wejner Hersz zob Wajner H Wende Edward księgarz Wende Edward syn księgarza Wende Gotfryd Wende Karolina Wende Wende Roman Wendowie Węcka Emilia córka a Węcka Emilia z Gebhardów Węcka Helena z Kłossowiczów Węcki Węcki Maciej Wiediger Wacław Wielopolski Wierzbicki Bolesław Wild Karol William Andrzej Wilski Feliks Wisłocki Władysław Wiślicki Adam ^ Wiśniakowski A J Wittchen Emilia Wizbek n Wodzyński Stefan Wodzyński Wacław Wolff August Eobert Wolff Bolesław Maurycy Gottlieb August Wolff Gustaw Kazimierz Wolff lekarz Wolff August Wolffowie Wołowski WTójcicki Kazimierz Władysław Wróblewska Bogumiła zob Bacci galupi Bogumiła z Fąfińskicb Wróblewska Jadwiga Wróblewski Andrzej Wróblewski Dominik Wróblewski Franciszek Wróblewski Wróblewski Wydźga Władysław ZakrzeAyski Hilary Zaleski Stanisław Zalewski Kazimierz Zamoyski Stanisław Zawadzki Adam Zawadzki Zawadzki Stanisław Zawisza W Zawiszewska Elżbieta z Berwi siaków (lub Gerazich) Zawiszewski Ignacy Zawiszewski Zawiszewski Piotr Zernikoff Zieliński Marceli Zoner Alfred Zoner Andrzej Zoner Leopold Zonerowie Żółtowski Wacław Aleksander, Jerzy