Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wybrane zagadnienia zaawansowanej mechaniki budowl

07-07-2014, 7:34
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Cena kup teraz: 66 zł     
Użytkownik ksiazka_gliwice
numer aukcji: 4372012918
Miejscowość Gliwice
Wyświetleń: 2   
Koniec: 07-07-2014 07:35:21

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2012
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Wybrane zagadnienia zaawansowanej mechaniki budowli

Przemysław Litewska, Ryszard Sygulski


rok wydania: 2012
stron: 284
oprawa: miękka
format: B5
wydawnictwo: Politechnika Poznańska
    
Książka jest przeznaczona dla osób, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu mechaniki budowli i teorii sprężystości. Zaprezentowano w niej zastosowanie równania pracy wirtualnej do obliczania przemieszczeń układów prętowych statycznie wyznaczalnych i niewyznaczalnych, obliczanie sił wewnętrznych w ramach statycznie niewyznaczalnych metodą sił i metodą przemieszczeń, a także podstawy teorii płyt cienkich. Omówiono zarówno konstrukcje prętowe, jak i ustroje powierzchniowe. Uwzględniono łuki statycznie niewyznaczalne, ramy przestrzenne statycznie niewyznaczalne, metodę Crossa i metodę mieszania, macierzową wersję metody przemieszczeń w odniesieniu do różnych typów konstrukcji, ze szczególnym naciskiem na ramy płaskie. Przedstawiono zagadnienia wpływu dużych sił osiowych na przemieszczenia i siły wewnętrzne w statyce oraz stateczność początkową ram. Wybrane zagadnienia mechaniki ustrojów powierzchniowych posłużyły do prezentacji metod obliczeń mniej znanych niż powszechnie stosowana metoda elementów skończonych: metody pasm skończonych w odniesieniu do płyt, tarcz i tarczownic oraz inżynierskiej, przybliżonej metody obliczania sił w powłokach osiowosymetrycznych. Na zakończenie przedstawiono podstawy sformułowania metody elementów brzegowych w odniesieniu do membran i płyt. Większość rozdziałów zawiera liczne przykłady obliczeń z porównawczą analizą wyników uzyskiwanych dla różnych typów układów konstrukcyjnych.


Tematyka książki obejmuje zarówno konstrukcje prętowe (rozdziały od 1 do 7), jak i ustroje powierzchniowe (rozdziały od 8 do 10). Przy doborze zagadnień autorzy kierowali się specyfiką nauczania przedmiotu na kierunku budownictwo na Politechnice Poznańskiej. Dlatego nie podjęto tu zagadnień dynamiki budowli, a metoda elementów skończonych potraktowana jest jedynie marginalnie, obie te dziedziny wiedzy stanowią bowiem oddzielne przedmioty w programie studiów.
Uwzględniono natomiast kilka tematów, które wchodziły w zakres nauczania klasycznej mechaniki budowli w jednolitym systemie studiów, a nie znalazły się w obecnym programie na skutek drastycznych cięć liczby godzin przeznaczonych na ten przedmiot. Są to: łuki statycznie niewyznaczalne, ramy przestrzenne statycznie niewyznaczalne, metoda Crossa i metoda mieszana, omówione w pierwszych trzech rozdziałach.
Rozdział 4 poświęcono macierzowej wersji metody przemieszczeń w odniesieniu do różnych typów konstrukcji, ze szczególnym naciskiem na ramy płaskie. W rozdziałach 5 i 6 omówiono zagadnienia wpływu dużych sił osiowych na przemieszczenia i siły wewnętrzne w statyce oraz stateczność początkową ram. Rozdział 7 - ostatni z poświęconych układom prętowym - dotyczy konstrukcji cięgnowych.
Trzy ostatnie rozdziały, w których omówiono wybrane zagadnienia mechaniki ustrojów powierzchniowych mają stanowić - w zamyśle autorów - prezentację metod obliczeń mniej znanych niż powszechnie stosowana metoda elementów skończonych, ale ciekawych i mających określone zalety. W rozdziale 8 przedstawiono metodę pasm skończonych w odniesieniu do płyt, tarcz i tarczownic. Rozdział 9 dotyczy inżynierskiej, przybliżonej metody obliczania sił w powłokach osiowosymetrycznych. Wreszcie, w rozdziale 10 przedstawiono podstawy sformułowania metody elementów brzegowych w odniesieniu do membran i płyt.
Większość rozdziałów zawiera liczne przykłady obliczeń, ilustrujące omawianą tematykę, wraz z porównawczą analizą wyników uzyskiwanych dla różnych typów rozważanych układów konstrukcyjnych.