Niniejszy podręcznik powstał jako podsumowanie kilkuletnich wykładów z matematyki w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie. Jego celem jest dostarczenie studentom podstawowych wiadomości teoretycznych z zakresu analizy matematycznej i probabilistyki, które będą mogły być wykorzystane do rozwiązywania praktycznych zadań z ekonomii i innych pokrewnych dziedzin wiedzy.
Prezentowany podręcznik stanowi pierwszą część opracowania i, jak już wspomniano, zawiera zasadniczo wiedzę teoretyczną, ilustrowaną stosunkowo mniej licznymi przykładami. Druga, natomiast, część tego podręcznika będzie całkowicie poświęcona nauczeniu rozwiązywania zadań z wykorzystaniem wiadomości zawartych w części pierwszej.
W przedkładanym podręczniku zawarto materiał skorelowany z obowiązującymi minimami określonymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla matematyki wykładanej w ekonomicznych szkołach wyższych. Poszczególne rozdziały podręcznika obejmują materiał z zakresu nauki o zbiorach, funkcji rzeczywistych, uwzględniających ciągi i szeregi, różniczkowania funkcji rzeczywistych jednej i wielu zmiennych, całkowania funkcji rzeczywistych jednej zmiennej, rozwiązywania liniowych równań różniczkowych rzędu pierwszego, a także podstawy rachunku macierzowego. Ta część podręcznika została uzupełniona materiałem z zakresu probabilistyki, obejmującym podstawy klasycznego rachunku prawdopodobieństwa oraz charakterystyki wybranych zmiennych losowych. Ta ostatnia partia materiału jest traktowana również jako podstawa do wykładów ze statystyki matematycznej.
W zakończeniu podręcznika umieszczono załączniki, zawierające kompedium wiedzy z zakresu obliczania granic oraz różniczkowania i całkowania funkcji. Całość zamyka zbiór kilkudziesięciu zadań do samodzielnego rozwiązania.
|