Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wybór listów Adama Mickiewicza- 1899r. Lwów.

28-04-2014, 22:12
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 10.51 zł     
Użytkownik Hesta1
numer aukcji: 4154312418
Miejscowość Włocławek
Licytowało: 3    Wyświetleń: 57   
Koniec: 28-04-2014 21:00:15
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wybór listów Adama Mickiewicza- 1899r. Pieczęcie Polskich Gimnazjów Państwowych we Lwowie.

Książka pochodzi Biblioteki Polskiej uczniów Polskiego Państwowego Gimnazjum we Lwowie powstałego 15.IX.1876r. przy ul. Halickiej (Batorego) 35. Samodzielną działalność rozpoczęło IV gimnazjum z językiem polskim jako wykładowym w roku szkolnym 1879/80. Profesor Józef Kallenbach (ułożył ten zbiór listów Adama Mickiewicza) był uczniem właśnie tego Gimnazjum. Uczniami byli również Jan Parandowski i Kornel Makuszyński. Wśród pierwszych abiturientów znajdował się Leopold Staff. Używano czapek-rogatywek koloru granatowego z aksamitnym granatowym otokiem; bluzy granatowe z wykładanym kołnierzem i granatowymi aksamitnymi wyłogami; spodnie granatowe, długie, bez mankietów; młodzież klas I-IV używała spodni krótkich i pończoch granatowych. W 1921r. z przekształcenia Polskiego Państwowego IV Gimnazjum we Lwowie powstało Państwowe IX Gimnazjum Męskie im. Jana Kochanowskiego, przy ul. Chocimskiej 6, typu humanistycznego. Młodzież używała czapek-rogatywek granatowych z otokiem pomarańczowym.

Kawał historii…

Na książce znajdują się pieczęcie obu gimnazjów i jeszcze jedna pieczęć nie mam pojęcia czyja.

Strony pożółkłe, wszystkie spięte oryginalnie. Okładka cała, bez klejeń. Gdzieniegdzie jakieś małe przetarcie- oznaka czasu. Jak na książkę z biblioteki jest w rewelacyjnym stanie. Jednak po przeczytaniu regulaminu obowiązującego w gimnazjum dochodzę do wniosku, że za zniszczenie ksiązki uczeń by z gimnazjum się „pożegnał”…