Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wszechświat. Poznawanie kosmicznego ładu Baryszew

19-01-2012, 15:20
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 49.70 zł      Aktualna cena: 49.70 zł     
Użytkownik barty82
numer aukcji: 2037615211
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 1    Wyświetleń: 21   
Koniec: 14-01-2012 18:16:12

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2005
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor:  Jurij Baryszew , Pekka Teerikorpi 
Wydawnictwo: WAM , Kwiecień 2005 
ISBN: 83-7318-384-1 
Liczba stron: 412 
Wymiary: 156 x 232 mm

Sprawdź inne tytuły:  Jurij Baryszew , Pekka Teerikorpi

 

Książka jest napisana przez dwóch młodych, ale już wybitnych kosmologów Baryszewa z Petersburga (Rosja) i Teerikorpiego z Tourli (Finlandia) z przedmową słynnego twórcy pojęcia fraktali Mandelbrota, który wprowadził do kosmologii kosmologiczną zasadę fraktalną. Sam ten zespół nazwisk świadczy, że książka ma swoją wagę. Omawiana książka przedstawia wiedzę o Wszechświecie w rozwoju - od czasów starożytnych. Wskazuje na kręte jej drogi i zasadzki w jakie wpadała, omawia dawne argumenty, które swojego czasu wydawały się decydujące, a okazały się błędne. Niepostrzeżenie przechodzi do współczesnej kosmologii i nie zmieniając sposobu opisu omawia przede wszystkim główne prądy w hipotezach dotyczących Wszechświata ale wskazuje przy tym również na fakty obserwacyjne nie przystające do tych hipotez i czasem mówi o poglądach nieortodyksyjnych jeśli są ciekawe. W ten sposób czytelnik, będący tylko miłośnikiem nauki, ma przed sobą nie zniekształcony obraz współczesnych danych obserwacyjnych, teorii i ogólnych idei dotyczących Wszechświata. Widzi główne prądy i rozumie skąd się wzięły, ale też się nie zdziwi, kiedy się w przyszłości dowie, że z tym wszechświatem to jest całkiem inaczej, bo hipotezy są tu przedstawione jako hipotezy, a nie jako pewniki nauki.
Autorzy uczą czytelnika szacunku do faktów obserwacyjnych, pokazują jak bogate wnioski można wyciągnąć z rozumowej interpretacji tych faktów, a zarazem pokazują jak bardzo rzetelne i krytyczne musi być owo myślenie prowadzące do rozsądnej interpretacji. (opinia - prof. dr hab. Konrad Rudnicki)
Książka prowadzi czytelnika przez pełną wzlotów i upadków historię zasad kosmologicznych i fraktalnych koncepcji w kosmologii, do ekscytującego rozwoju, którego jesteśmy obecnie świadkami. Geometria fraktali jest nowatorskim sposobem poznawania natury. Fraktale, zjawiska wykazujące samopodobieństwo zostały odkryte w naszym układzie planetarnym orz w największych strukturach Wszechświata. Te przerażające struktury zmuszają nas do ponownego przemyślenia wielu złudnych pojęć w kosmologii, nauce o Wszechświecie. Książka napisana nadzwyczaj przystępnym językiem zachwyca wiedzą historyczną i geograficzną autorów.