Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wspolczesna polska ZDEPTANEGO PODNIEŚĆ KAZIÓŁW opi

28-02-2012, 12:56
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 4.99 zł     
Użytkownik akae25
numer aukcji: 2070417360
Miejscowość @
Wyświetleń: 8   
Koniec: 30-01-2012 22:45:12

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1988
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

książka w stanie bardzo dobrym

Współczesna polska

Poruszane są tu problemy z życia niewidomych i stosunku społeczeństwa ludzi widzących do inwalidów wzroku. Niektóre opowiadania mają charakter autobiograficzny.

Michał Kaziów przyszedł na świat we wrześniu 1925 roku w Koropcu nad Dniestrem w rodzinie kowala, ale marzenie małego Michała, aby pójść w ślady ojca, zakłóciła wojna. Potem była konspiracja – współpraca z oddziałem Armii Krajowej, wywózka na roboty, obóz w podkrakowskim Czerwonym Prądniku i ucieczka z folwarku w Mydlnikach. Po wyzwoleniu Krakowa Michał próbuje wrócić do domu, jednak w Przemyślu dowiaduje się, że jego rodzinne strony są już poza granicami nowej Polski. Wstępuje do wojska i znajduje się na ziemiach odzyskanych pełniąc służbę wartowniczą we Wrocławiu i oczekując na przyjazd rodziców. Jednak jesienią 1945 roku niespodziewanie i tragicznie zaczął się nowy etap w jego życiu, którego początek tak wspomina: „We wtorek nad ranem, 5 października 1945 roku, nim słońce objęło promieniami miasto, ukrywający się w gruzach SS-mani poczęstowali mnie miną w porcie rzecznym gdzie pełniłem służbę. Oszalałego z bólu i nieświadomego, co się stało, zawieziono mnie do szpitala Czerwonego Krzyża”.
Po kilku miesiącach cierpienia Michał Kaziów oślepiony i pozbawiony obu rąk wyszedł ze szpitala i wrócił do rodziców, którzy nowy dom znaleźli w Bogaczowie pod Zieloną Górą. Michałowi bardzo doskwierała samotność, zaczął układać wiersze, które skrupulatnie przepisywał jego ojciec, a po jakimś czasie odkrył radio, dzięki któremu na nowo nawiązał kontakt ze światem i które rozbudziło w nim tęsknoty i marzenia. Zaczął pisać recenzje ze słuchowisk radiowych i to właśnie radio zmieniło jego życie. Opanował brajla, czytając za pomocą ust. Potem, dzięki wsparciu życzliwych osób i ogromnemu uporowi, możliwym stało się ukończenie liceum, studia i obrona pracy magisterskiej oraz praca w Polskim Związku Niewidomych. Michał Kaziów uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Napisał i wydał m.in. powieści „A jednak w pamięci”, „Dłoń na dźwiękach”, „Gdy moim oczom”, zbiór opowiadań „Zdeptanego podnieść”. Był autorytetem w dziedzinie historii i teorii radiowego teatru wyobraźni, autorem takich prac jak „Postać niewidomego w oczach poetów”, „O dziele radiowym. Z zagadnień estetyki oryginalnego słuchowiska”.
W lubuskiej rozgłośni Polskiego Radia prowadził nocne audycje poświęcone osobom niepełnosprawnym, ich życiu i problemom, a w tygodniku „Niedziela” publikował felietony z cyklu „Bliżej Boga”.
W autobiograficznej powieści „Gdy moim oczom” Michał Kaziów pisał: „Jakże inny jestem teraz. Nie wstydzę się własnego inwalidztwa. Umiem się śmiać i żartować. Ale czy byłoby to możliwe bez pomocnej ludzkiej dłoni?”.
kliknij aby powiększyćGaleria zdjęć