Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WSPANIAŁY ORGINALNY ZACHWYCAJĄCY AMONIT

01-03-2012, 12:53
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 157 zł     
Użytkownik Swiat_klejnotow
numer aukcji: 2056945602
Miejscowość Gorlitz, Niemcy
Wyświetleń: 41   
Koniec: 06-02-2012 14:15:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

CÓŻ PIĘKNIEJSZEGO I CENNIEJSZEGO NIŻ

 

 

 KAMIENIE OZDOBNE

 

FASCYNULĄCY AMONIT

 

Amonity, amonitowate (Ammonoidea) podgromada wymarłych głowonogów (Cephalopoda), przeważnie o symetrycznej, płaskospiralnej skorupie. Nieliczne rodzaje miały nietypowe kształty, np. prostej muszli, spirali zwiniętej w pionie, spirali o niestykających się skrętach. Takie formy, nazywane heteromorfami, występowały głównie na początku rozwoju amonitowatych (dewon wczesny i środkowy) oraz w kredzie. Amonitowate stanowią ważne skamieniałości przewodnie, pozwalające określić wiek skał osadowych, w których są spotykane. Występują w skałach pochodzenia morskiego z okresu od dewonu do kredy.

Amonitowate były mięsożercami, odżywiającymi się wszystkimi wolno poruszającymi się bezkręgowcami, w tym także innymi amonitowatymi. Żyły wyłącznie w morzach, w większości w wodach otwartych. Na temat ich aktywności pływackiej trwa wciąż dyskusja. Przeważnie przyjmuje się, że większość amonitowatych aktywnie, choć niezbyt szybko pływała, nieliczne rodzaje o bardzo wysmukłej muszli posądzane są o zdolność do szybkiego ruchu, natomiast heteromorfy uważane są za zwierzęta planktoniczne żyjące przy dnie.

Amonitowate wymarły w czasie wielkiego wymierania na granicy kreda/paleogen w wyniku katastrofalnych zmian środowiska wywołanych przypuszczalnie upadkiem meteorytu. Kilka gatunków żyjących w Europie na początku paleogenu opisano w 2005 roku, były to jednak prawdopodobnie lokalne populacje, które tylko chwilowo zdołały przetrwać katastrofę kredową.

W Polsce można je znaleźć m.in.: w skałach mezozoicznych Tatr (np. w skałach pod Ciemniakiem), w dewońskich utworach Gór Świętokrzyskich oraz w skałach mezozoicznych ich osłony, w skałach jurajskich Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a także w skałach kredowych Wyżyny Miechowskiej, w dolinie Wisły między Annopolem a Puławami, na Roztoczu i Wyżynie Lubelskiej. Goniatyty i klymenie pojawiają się również w Sudetach w skałach dewońskich okolic Nowej Rudy.

POCHODZENIE

 

MADAGASKAR

WYMIARY :  95 X 73 X 11 mm !

 

WAGA : 100 GRAM

 

TWARDOŚĆ : 6 SKALA MOHSA

 

 

Super barwa - extra -  CZARNA

 

 

TĘCZOWA


 
NIEULEPSZANY

 

 

Królewski kamień .

 

 

Podaruj prezent sobie lub komuś wyjątkowemu!


 

 

Nie przegap tej okazji! 

 

Przed zakupem prosimy zapoznać się ze stroną "o mnie" - dziękujemy.

 

 numer telefonu: (0) 71 [zasłonięte]710 67.