Opis: |
Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, parametrach i zalecanych technikach pomiarowych.
Autor pokazuje na przykładach sposoby minimalizowania niedogodności i błędów pomiarów wynikających z konwersji sygnału analogowego na dyskretną postać cyfrową, przedstawia także sposoby wykonywania pomiarów parametrów sygnałów często występujących we współczesnych urządzeniach cyfrowych (m.in. jitteru) oraz monitorowania magistral komunikacyjnych. Duża liczba odwołań do rozwiązań układowych renomowanych producentów oscyloskopów powoduje, że książka jest przydatna nie tylko dla użytkowników oscyloskopów, ale także dla konstruktorów analogowych i cyfrowych torów pomiarowych.
Jednym z podstawowych sposobów poznawania rzeczywistości jest mierzenie. Dzięki pomiarom jest możliwa klasyfikacja otaczających człowieka zjawisk, warunkująca rozwój cywilizacyjny i postęp techniczny. Doskonalenie sztuki mierniczej pozwala na wnikliwą analizę świata materialnego i stanowi podstawę wielu dyscyplin naukowych. Oscyloskop jest niezwykle popularnym przyrządem pomiarowym i bywa stosowany niemal w każdej dziedzinie techniki. Korzysta się z niego częściej niż ze specjalistycznych przyrządów do precyzyjnego pomiaru wielkości podstawowych, takich jak prąd, napięcie czy częstotliwość.
O jego uniwersalności przesądza sposób prezentowania wyniku na dwuwymiarowym ekranie. Obserwowany kształt przebiegu, jeśli nawet nie jest kreślony z idealną precyzją, niesie o wiele więcej informacji o badanym sygnale, niż dokładna wartość liczbowa któregoś z jego parametrów.
W książce przedstawiono budowę i podstawowe parametry oscyloskopów analogowych i cyfrowych, oraz konstrukcję sond oscyloskopowych. Rozdział poświęcony pomiarom dotyczy przede wszystkim przyrządów cyfrowych. Zasady łączenia oscyloskopu z badanym obwodem i wykonywanie pomiarów wielkości podstawowych, jak napięcie, czas czy częstotliwość, są jednakowe dla obu rodzajów przyrządów.
W wielu starszych opracowaniach przedstawienie pomiarów oscyloskopowych bazuje jedynie na wyobrażeniu urządzenia wyłącznie analogowego, gdzie podstawą jest obraz obserwowany na ekranie lampy, tymczasem oscyloskop cyfrowy oferuje o wiele większe możliwości. Bezpośrednim wynikiem pomiaru są próbki umieszczone w rekordzie akwizycji, a obraz na ekranie jest jedynie rekonstrukcją przebiegu, wykonaną na podstawie zapisanych próbek. Pomiar oznacza tu rejestrację próbek oraz dokonanie odpowiednich przeliczeń, z których wiele bywa standardowo wykonywanych przez przyrząd. Zaprezentowano tu również gotowe aplikacje pomiarowe i wybrane programy, służące pomiarom jitteru oraz dekodowaniu magistral szeregowych, niewykonalnemu w tradycyjny, analogowy sposób.
Dokumentacje przyrządów analogowych są ogólnie dostępne, jednak zawartość większości instrukcji serwisowych oscyloskopu cyfrowego sprowadza się do stwierdzenia, że urządzenie składa się z zasilacza oraz płyty głównej z pozostałymi elementami. Noty aplikacyjne umieszczane na internetowych stronach producentów także bywają niewystarczające. Wiele miejsca poświęcono rozwiązaniom stosowanym przez firmę Tektronix, która jest niekwestionowanym liderem na rynku oscyloskopów. Mam nadzieję, że przedstawione tu podstawy budowy oscyloskopu cyfrowego chociaż częściowo wypełnią istniejącą lukę, a sposób ich prezentacji spotka się z przychylną oceną.
|