PRZEDMOWA
Nowoczesność konstrukcji nie jest pojęciem jednoznacznym. W odniesieniu do konstrukcji stalowych może ona oznaczać jzespół bech będących wynikiem postępu technicznego i wyrazem aktualnych tendencji. Cechy takie to przede wszystkim lekkość, ekonorniczność, estetyka i technolo-giczność czyli wysoki stopień dostosowania do metod wytwórczych. Walory te uwarunkowane są stałym rozwojem teorii konstrukcji i metod wymiarowania, badaniem nofwych stali o wysokich własnościach mechanicznych, nowoczesnych metod łączenia, postępowych technologii lwykonania i montażu. Postęp techniczny w tych dziedzinach jest szybki, a jego odbiciem są wyniki prac naukowo-badawczych rozproszone w licznych publikacjach technicznych w sposób dość przypadkowy. Uporządkowanie tego materiału w układzie dydaktycznym dokonywane jest co pewien |czas w obszernych podręcznikach konstrukcji stalowych, które jakkolwiek nieliczne, ukazują się również i u nas. Z uwagi na obszerny zakres tematyczny, konieczność zawarcia w nich wykładu podstawowego oraz długi cykl opracowania i wydawania nie zawsze można uwzględniać najnowsze tendencje w rozwoju techniki, zmiany norm, przepisów itd. Tę właśnie lukę między aktualnymi, ale nieuporządkowanymi publikacjami technicznymi, a systematycznymi podręcznikami konstrukcji stalowych powinny wypełniać tróżnego rodzaju kursy specjalistyczne. Opracowanie zawiera materiały z takiego kursu prowadzonego przez zespół autorów w ramach Zakładu Konstrukcji Metalowych Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Celem kursu było naświetlenie jaktualnych zagadnień niektórych dziedzin konstrukcji stalowych i w ten sposób pogłębienie wiedzy słuchaczy-konstruktorów z biur projektowych. Taki też teel przyświecał temu opracowaniu, które nie ma ambicji stworzenia jeszcze jednego podręcznika konstrukcji stalowych.
Mimo zamierzeń autorów niestety z tóżnych względów nie udało się umieścić w pracy wielu dalszych ciekawych zagadnień dotyczących takich dziedzin współczesnego budownictwa stalowego, jak struktury dachowe przestrzenne, metalowe ściany osłonowe. Również jdotkliwą lukę opracowania stanowi brak omówienia nowoczesnych metod montażu.
Wydaje się jednak, że w obecnej sytuacji, gdy w Polsce zaczął się renesans konstrukcji stalowych, a nawet stoją one wobec dużego skoku rozwojowego, ten ładunek nowoczesnych tendencji rozwojowych, jaki udało się tu zebrać, może odegrać pozytywną rolę.