Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WSPÓŁCZESNA CHORWACJA -KSAVER SANDOR-GJALSKI- 1905

25-09-2014, 10:56
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 152 zł     
Użytkownik Focyjon
numer aukcji: 4549328372
Miejscowość mazowieckie
Wyświetleń: 5   
Koniec: 25-09-2014 10:39:14
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WSPÓŁCZESNA CHORWACYA - Studya literackie I. - TAD. STAN. GRABOWSKI

z ilustracją K. Sandora-Gjalskiego

 

TREŚĆ:

Przedmowa.

Część pierwsza - (Wstęp; Walka "starych" i "młodych")

Część druga - KSAVER SANDOR-GJALSKI:

 

1. Życie. - Jego oddziaływanie na rozwój duszy i talentu; lektura i wpływy obce; Drogi ducha. (Za moj zivotopis).

2. Echa stron rodzinnych. - Tradycye domowe; Zagorje i jego szlachta; Młodzieńczy idealizm i romantyzm przeszłości. (Illustrissimus Battorych; Pod starimi krovovi; Maricon; U novom dvoru).

3. Walka ducha. - Starcie idealizmu z realizmem; Pozorny kompromis, faktyczne zwycięstwo realizmu; Filozofia Schopehauera i pierwsze wichry pessymizmu. (Janko Borislavic-Faust).

4. Od "świtu" - do "nocy". - Obraz społeczeństwa chorwackiego od odrodzenia do chwili dzisiejszej. (Osvit; Iz varmegjinskih dana; Tri pripovjesti bez naslova; Radmilovic; Gjurgjica Agiceva; U noci; Drobniejsze utwory).

5. Nędza i lud. - Lud, jako dekoracya wsi; Poezya wiejskiej przyrody; Współczucie dla nędzy i cierpienia; Szator cygański; Brak głębszego altruizmu. (Biedne price; Legenda dvorista kbr. 15; Na veliki petak).

6. Coś z "między nieba i ziemi". - Zwrot ku własnej duszy; Chęć poddania się nowym prądom; Zagadki spirytystyczne; Przeznaczenie i przeczucia; Filozofia przyrody i pessymizm; Kobieta i piękno jej ciała. (San Dr. Misica; Kobne slutnje; Za sto?; Mors; Pred venerom Kapitolinskom; Lirski intermezzo i i.).

7. Znowu Zagorje. - Zasadniczy ton w twórczości Gjalskiego i jego koleje; Gjalski a Orzeszkowa; Znowu echa przeszłości i "Batorica"; Konserwatyzm. (Na rodjenoj grudi; Iz varmegjinskih dana; Diljem doma; U zutoj kucici; Ostanie nowele).

8. Zakończenie.

Bibliografia prac K. Sandora-Gjalskiego.

Skorowidz nazwisk.

Ważniejsze poprawki.

 

Oprawa płótno z epoki; s. XII, 252; 23 cm; stan ogólny dobry.

 

1905r. – Lwów. 

Z Drukarni Władysława Łozińskiego pod zarządem J. Niedopada.

 

Wydanie I.

 

Wewnątrz nieaktualna pieczęć znanego księgarza z Jarosławia:

Główny skład w księgarni JÓZEFA MEINHARTA w Jaroslawiu

 

Józef Meinhart prowadził księgarnię w Jarosławiu przy ul. Grodzkiej lok. 24 (Księgarnia – Wypożyczalnia książek i Biuro dzienników – Skład nut i przyborów do pisania – Obrazy i ramy). W latach 1906-09 prowadził we Lwowie księgarnię do spółki z Janem Maniszewskim.

 

POLECAM!

Galeria zdjęćZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcieZdjęcie

(kliknij, aby powiększyć)

pokazywarka.pl