Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WSKAZÓWKI METEOROLOGICZNE W PRAKTYCE WOJENNEJ 1926

21-12-2014, 21:14
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 40 zł      Aktualna cena: 29.99 zł     
Użytkownik dicentium
numer aukcji: 4877890928
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 1   
Koniec: 21-12-2014 19:50:00

Dodatkowe informacje:
Rok wydania (xxxx): 1926
Okładka: miękka
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.32 [kg]
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

AUTOREM KSIĄŻKI JEST STEFAN HŁASEK-HŁASKO.


SPIS RZECZY.



5tr.
Przedmowa......... 1
Wstęp........... 3
Temperatura powietrza i jej pomiary ... 6
Ciśnienie powietrza i jego pomiar ... 18 Zawartość pary wodnej w atmosferze czyli
wilgotność i jej pomiary ..... 26
Ruch powietrza czyli wiatr..... 37
Meteorologja synoptyczna...... 5P>
Krótki zaiys kiimatu ziem polskich oraz peństw
ościennych........ 72
Najprostsze obserwacje aerologiczne oraz ich
zastosowanie w praktyce wojskowej - . 107



PRZEDMOWA.



W niniejszej książeczce staraliśmy się wyłożyć, w sposób popularny, główniejsze zasady meteorologji niezbędne dla każdego oficera przy obecnym rozwoju sztuki wojennej.
Chodziło nam głównie o to, aby przy omówieniu elementów meteorologicznych, mających bezpośredni związek z praktyką wojenną, zwrócić jednocześnie uwagę czytelnika na niektóre ważniejsze zjawiska w atmosferze, z któremi bezwzględnie liczyć się potrzeba przy zastosowaniu tego lub innego rodzaju broni. Kładliśmy przy-tem większy nacisk na zastosowanie meteorologji w walce chemicznej, z uwagi na jej zastosowanie w przyszłych działaniach wojennych.
Najprostsze obserwacje wyższych warstw atmosfery niezbędne dla lotników i artylerzystów, jako pilotaż i sposoby określenia wiatru balistycznego są też szczegółowo uwzględnione. Krótki zarys klimatologji ziem polskich, dodany w końcu tej książeczki, będzie może pożądany.
WSTĘP.
Walka chemiczna polegająca na skażaniu powietrza trującemi, duszącemi, lub innemi szkodliwemi gazami, powodującemi czyto natychmiastową śmierć człowieka, czy też jego niezdolność do dalszej" walki, jest bardziej niż każdy inny sposób zwalczania przeciwnika zależna od warunków zewnętrznych, gdyż skuteczność jej zależy w wysokiej mierze od ruchu mas powietrznych, który może być sprzyjający lub nieodpowiedni w każdym z danych poszczególnych wypadków.
Dlatego też zapoznanie się z właściwościami i zjawiskami atmosferycznemi jest w czasie obecnym niezbędne dla każdego oficera, bowiem tylko posiadając dostateczną umiejętność określania, zapomocą odpowiednich badań stanu atmosfery i przewidywania jego skutków, będzie on w stanie zdawać sobie należycie sprawę z tego, kiedy i jak działanie lub obrona chemiczna mają być prowadzone.
Naukę zajmującą się badaniem zjawisk i zmian w atmosferze ziemi nazywamy meteorologią. Nauka ta prowadzi swe badania w dwóch głównych kierunkach, z których każdy dąży do rozwiązania licznych zagadnień jemu właściwych. Zadaniem pierwszego jest badanie klimatów na naszej kuli ziemskiej oraz przyczyn powodujących ich rozmaitość. Tę gałęź meteorologji nazywamy „klimatologia".
Zadaniem drugiego jest badanie codziennych zmian w atmosferze, t. j. pogody, jak wyrażamy się w życiu potocznem. Tę drugą gałąź meteorologii nazywamy „me-teorologją synoptyczną", a głównem ]e) i ostatecznem zadaniem jest przewidywanie mających nastąpić zjawisk i zmian w atmosferze, na dłuższy lub krótszy okres czasu, czyli — przewidywanie pogody.
Atmosfera ziemi. Atmosfera ziemi jest mieszaniną (nie chemicznym związkiem) różnych gazów, z których wymienimy tylko główne, gdyż inne wchodzą w skład atmosfery w tak nieznacznej ilości, że mogą być pominięte. Skład atmosfery suchej jest następujący.
Azot......78% objętości
Tlen......21%
Argon.....0,9%
Wodór , . . . . 0,01% Kwas węglowy około 0,03% ,, ilość ta jest zmienna.
Oprócz tych gazów w atmosferze znajduje się je-.szcze pewna ilość pary wodnej, zmieniająca się w przestrzeni i czasie. Ilość pary wodnej waha się od prawie 1% objętości, przy najniższych temperaturach zimy biegunowej, do 4°/o.
Wymieniony skład i odsetki objętości tyczą się tylko niższych warstw atmosfery. W wyższych warstwach skład atmosfery stale się zmienia z wysokością, w ten sposób, że gazy cięższe, jak tlen i azot, stopniowo znikają, ustępując gazom lżejszym, tak że już od 100 km wysokości atmosfera ziemi składa się przeważnie z wodoru. Jest duże prawdopodobieństwo, że na wysokościach przewyższających 200 km wodór zaczyna powoli znikać, ustępując jeszcze lżejszemu gazowi hipotetycznemu, który obecnie nazywamy „geokoronjum".
Warstwa atmosfery, w której właściwie odbywa się to, co nazywamy zmianą pogody, jest dość szczupła; jej średnia grubość wynosi zaledwie około 12 hm, licząc od powierzchni morza. Tę dolną warstwę naszej atmosfery nazywamy „troposferą".
Wziąwszy pod uwagę, że średnica kuli ziemskiej wynosi około 12.000 km, możemy powiedzieć, że grubość troposfery stanowi tylko około 0,001 średnicy ziemi. Poglądowo ten stosunek da się przedstawić następująco: jeżeli weźmiemy globus o średnicy jednego metra, to troposferą na nim byłaby cieniutką warstwą grubości jednego milimetra.
Nad troposferą znajdujemy drugą warstwę, różniącą się zasadniczo od troposfery. Warstwa ta, składająca się przeważnie z azotu, nazywa się „stratosferą" — nie podlega ona zmianom pogody. Stan atmosfery w stra-tosferze jest mniej więcej stały. Oprócz wprawdzie bardzo silnych wiatrów nie znajdujemy tam np.: powstawania chmur i wogóle kondensacji pary wodnej ani połączonych z tym procesem zjawisk. Stratosfera dosięga wysokości około 70 km nad powierzchnią morza.
Meteorologja ogranicza się więc dziś przeważnie do badania troposfery. My zaś zajmiemy się tu głównie najniższemi jej warstwami, odgrywającemi najważniejszą rolę w walce chemicznej. Będziemy wszakże zmuszeni poświęcić nieco uwagi i wyższym warstwom troposfery, przy rozpatrywaniu w ogólnych zarysach sposobów przepowiadania pogody.
Chwilowy stan niższej atmosfery zależy od szeregu współczynników, które nazywamy; „elementami meteo-rologicznemi". Elementów takich rozróżniam! siedem — a mianowicie:
temperatura atmosfery, t, j. powietrza ciśnienie ,, „ „
wilgotność
opady i zachmurzenie
wiatry
zjSwiska elektryczne w atmosferze
zjawiska optyczne „ „
Z wymienionych elementów meteorologicznych rozpatrzymy przeważnie te, które odgrywają główną rolę w walce chemicznej, o innych wspominając tyle tylko, ile one przyczyniają się do przewidywania pogody.



WIELKOŚĆ 19X14CM,TWARDA INTROLIGATORSKA OPRAWA,LICZY 134 STRONY+35 RYSUNKÓW NA 4 TABLICACH ZNAJDUJĄCYCH SIĘ POD OPASKĄ.

STAN DB+/BDB- .

WYSYŁKA GRATIS NA TERENIE POLSKI / PRZESYŁKA POLECONA EKONOMICZNA + KOPERTA BĄBELKOWA ,W PRZYPADKU PRZESYŁKI POLECONEJ PRIORYTETOWEJ PROSZĘ O DOPŁATĘ W WYSOKOŚCI 3ZŁ.KOSZT PRZESYŁKI ZAGRANICZNEJ ZGODNY Z CENNIKIEM POCZTY POLSKIEJ / .

WYDAWNICTWO WOJSKOWY INSTYTUT NAUKOWO-BADAWCZY WARSZAWA 1926.

INFORMACJE DOTYCZĄCE REALIZACJI AUKCJI,NR KONTA BANKOWEGO ITP.ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE "O MNIE" ORAZ DOŁĄCZONE SĄ DO POWIADOMIENIA O WYGRANIU AUKCJI.

PRZED ZŁOŻENIEM OFERTY KUPNA PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z WARUNKAMI SPRZEDAŻY PRZEDSTAWIONYMI NA STRONIE "O MNIE"

NIE ODWOŁUJĘ OFERT KUPNA!!!

ZOBACZ INNE MOJE AUKCJE

ZOBACZ STRONĘ O MNIE