Rękopis ze Wschowy po łacinie z 1788 roku na papierze ze stemplem opłaty skarbowej.
7 stron. Na ostatniej słabo odbita sucha pieczęć.
W treści pojawia się nazwa Villa Svidnica (Świdnica) i nazwiska: Jaraczewski, Lipski, Stanisław Prądzyński, Kozminski, Antoni Dzieduszycki.
Papier czerpany ze znakami wodnymi najsłynniejszej polskiej papierni – Jeziorna. Każda karta ma inny znak wodny – pierwsza: napis JEZORNA, druga: stojąca postać (?), trzecia napis BRESLAU, czwarta: godło Polski - orła w koronie - z herbem Ciołek na piersi. Wynika z tego że połączone 1i 4 karta są z papierni Jeziorna, zaś 2-3 z jakiejś ślaskiej papierni (Wrocław?).
Ciekawe jest użycie herbu Ciołek na piersi orła na znaku wodnym – zapewne jest to oznaczenie urzędowego papieru stemplowego Rzeczypospolitej. Ówcześnie panujący król Polski – Stanisław August Poniatowski pieczętował się herbem Ciołek - król był też współzałożycielem manufaktury:
http://www.muzeumkonstancina.pl/47_fabryka_papieru_w_jeziornie
Użyty papier jest też jednym z najstarszych wyrobów papierni Jeziorna. Przyjmuje się, że papier zaczęto tam produkować około 1776 roku.
Jak widać – dokument zawiera wiele interesujących cech – ważnych zarówno regionalistów jak i np. miłośników starych papierni...
|