Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WROCŁAW-SAMOPOMOC CHŁOPSKA(CRS)-ROLNICTWO

28-03-2015, 18:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 25 zł      Aktualna cena: 15 zł     
Użytkownik mkra8576
numer aukcji: 5187207245
Miejscowość Nysa
Wyświetleń: 2   
Koniec: 28-03-2015 18:30:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

                         L I K W I D A C J A   KOLEKCJI

====================================== 

 

ODZNACZENIE SPÓŁDZIELCZE+etui


=============================

ODZNACZENIE wręczane za 25-lat pracy pracownika przez

 

Centralę Rolniczych Spółdzielni


=============================

Awers- w środku emblemat C.R.S. i napis 25 lat


 oraz w otoku  dwa rzędy napisów (WOJEWÓDZKI ZWIĄZEK

 

GMINNYCH SPÓŁDZIELNI oraz SAMOPOMOC CHŁOPSKA WE

 

WROCŁAWIU)

 

 

Rewers –w otoku napis -za 25 lat sumiennej i aktywnej

 

pracy pracownikowi w środku symbol fabryki ( na środku


herb Wrocławia napis)

 

 

Foto -zdjęcie z oryginału.

==============================

 

 

Parametry: BRĄZ PATYNOWANY- Wymiar -średnica 45 mm- Waga bez opakowania 0.040 kg

Bardzo ładny stan zachowania . Ślady użytkowania  - do wyczyszczenia, a właściwie wypolerowania . 

Poza tym - stan bardzo dobry .



HISTORIA

================================

 

Odznaczenie wydano w WZGS Wrocław z okazji 25 lat pracy


pracownika.

 

Foto -zdjęcie z oryginału.


==================================

HISTORIA- dla pasjonatów:

CRS „Samopomoc Chłopska” była centralnym związkiem spółdzielczym, zrzeszającym obowiązkowo wszystkie gminne spółdzielnie w Polsce. Miała uprawnienia do ingerowania w statut i skład zarządu zrzeszonych spółdzielni, nadzorowała je poprzez PZGS i WZGS.W 1976 r. w związku z przyłączeniem do CRS „Samopomoc Chłopska” spółdzielni mleczarskich i ogrodniczo-pszczelarskich powstał Centralny Związek Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska” (CZSR „Samopomoc Chłopska”). Z kolei po odłączeniu się spółdzielni mleczarskich i ogrodniczo-pszczelarskich w 1981 r. związek ten zmienił nazwę na: Centralny Związek Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, a przestał istnieć na mocy ustawy o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości z 1990 r., która nakazała likwidację wszystkich centralnych związków spółdzielczych[4].

Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” (potocznie: GS) – nazwaspółdzielni produkcyjno-handlowo-usługowych istniejących w większości gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

Utworzone w okresie PRL gminne spółdzielnie miały wówczas praktycznie monopol handlu na wsi (w miastach ich odpowiednikami były w pewnym zakresie spółdzielnie spożywców „Społem”). Poza działalnością gospodarczą niektóre GS-y zajmowały się także aktywizacją lokalnej społeczności poprzez prowadzenie Klubów Rolnika.

Większość Gminnych Spółdzielni przetrwała reformy rynkowe. Działają dziś nie tylko na terenach wiejskich, ale nawet w dużych miastach, gdzie GS-y znalazły się wraz z przyłączaniem okolicznych wsi (tam funkcjonują z reguły pod nazwą: Miejska Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu).

W dniach 30-31 grudnia 1944 r. popierający PPR działacze wiejscy zorganizowali Zjazd Chłopski w Lublinie[

 Podczas Zjazdu uchwalono „Orędzie do chłopów” i powołano organizację polityczno -gospodarczą pod nazwą:Związek Samopomocy Chłopskiej(ZSCh), przy pomocy której władze przejęły kontrolę nad tradycyjną chłopską spółdzielczością kółkami rolniczymi. Jednym z zadań ZSCh było zastępowanie dotychczasowych wiejskich spółdzielni nowym, zestandaryzowanym modelem spółdzielni zaopatrzenia i zbytu, jakim stały się GS „Samopomoc Chłopska”, które w niektórych regionach dodatkowo wzmocniono, przekazując im państwowe „resztki  poparcelacyjne”.W 1946 r. utworzono Powiatowe Związki Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” (PZGS). Po likwidacji powiatów zastąpiły je Wojewódzkie Związki Gminnych Spółdzielni (WZGS)W maju 1948 r.Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o Centralnym Związku Spółdzielczym i centralach spółdzielni. Na podstawie tej ustawy w lipcu 1948 r. Naczelna Rada Spółdzielcza, kierowana przez Edwarda Ochaba powołała do życia 8 branżowych central spółdzielczych: