Ikonografia Wrocławia - Pocztówki
Opracowanie Zofia Bandurska
275 stron
oprawa twarda
format 24,5 x 27,5 cm
Sanatorium w Parku Szczytnickim, targi przy dawnym placu Zamkowym, przystań statków spacerowych w Bartoszowicach i wiele innych nieistniejących już miejsc można zobaczyć na przedwojennych pocztówkach ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które zreprodukowano w katalogu zbiorów "Ikonografia Wrocławia - Pocztówki".
W zbiorach wrocławskiego muzeum znajduje się prawie 800 kart pocztowych (sprzed 1945) o tematyce wrocławskiej. Są to przede wszystkim pocztówki z widokami architektury - zarówno pojedynczych obiektów, jak i placów, ulic a także wnętrz parkowych na których wydawcy chcieli pokazać najatrakcyjniejsze fragmenty miasta, uzupełniając je na przełomie XIX i XX wieku ozdobnymi neorokokowymi i secesyjnymi ramkami oraz różnorodnymi ornamentami roślinnymi. Wśród pocztówek z muzealnej kolekcji najwięcej jest kart pokazujących Rynek z ratuszem, Halę Stulecia, Wzgórze Liebicha (dziś Partyzantów), ul. Świdnicką i Uniwersytet, ale jest też wiele takich, które ukazują mniej popularne miejsca jak na przykład koszary Szczepińskie przy ulicy Długiej, sanatorium na obrzeżu Parku Szczytnickiego.
Bardzo interesujący jest, znajdujący się w kolekcji, zespół widokówek wydanych przez zakład artystyczny Fabian & Comp. – a szczególnie dziewiętnastowieczne, oparte na rysunkach widoki miasta w szacie zimowej z rozgwieżdżonym niebem i księżycem w pełni, w pożółkłym już czarno-białym kolorze.
Kolekcja pocztówek Muzeum Narodowego we Wrocławiu jest cennym źródłem ikonograficznym do badań nad przeszłością Wrocławia.
Katalog podzielony został na rozdziały poświęcone poszczególnym dzielnicom miasta. Zawiera spis wszystkich pocztówek znajdujących się w zbiorach MNWr, polsko-niemiecki spis ulic oraz indeks nakładców i wydawców pocztówek.