Wprowadzenie do endodoncji
autorzy:
dr n. med. Elżbieta Jodkowska
dr hab. n. med. prof. nadz. WUM Leopold Wagner
rok wydania: 2009, książka na CD-ROM
Recenzja:
"Domeną endodoncji są choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych zębów. Leczenie kanałowe nastręcza nadal szereg trudności oraz możliwości powikłań. Wymaga znacznych umiejętności, które osiąga się przez pogłębianie wiadomości, nowoczesne szkolenie i nauczanie.
W obecnym podręczniku czytelnik znajdzie zatem cenne wskazówki o prawidłowym stosowaniu odpowiednich ręcznych narzędzi kanałowych, mechanicznych systemów rotacyjnych, użycia środków płuczących systemy kanałów korzeniowych zębów w połączeniu z ultradźwiękami, które decydują o powodzeniu przeprowadzanego leczenia.
Omówiono i zobrazowano metody i zasady opracowywania zakrzywionych kanałów, w tym z użyciem generacji nowych narzędzi niklowo-tytanowych - NiTi. Kolejno przedstawiono sposoby postępowania z miazgą niezakażoną i zakażoną. Podkreślono wagę opracowania i wypełniania kanału do otworu fizjologicznego z uwzględnieniem nowoczesnych metod zapewniających w pełni szczelne i adhezyjne jego wypełnienie. Niezmiernie ważne, są również uwagi o wymaganiach stawianym materiałom tymczasowym, z podkreśleniem ich zalet i wad, udokumentowane licznymi przypadkami klinicznymi.
Ważkie zagadnienia dopełniają dane i uwagi o klasyfikacji, stanach klinicznych, rozpoznaniu, zasadach postępowania i rokowania w przypadku zmian endoperio oraz niepowodzeń leczenia endodontycznego. W podręczniku przedstawiono niezbędne oraz najnowsze metody postępowania endodontycznego. Przedstawiono je zrozumiale i dokładnie z zachowaniem sekwencji narzędzi i kolejnych etapów zabiegów.
Z tych względów nowa pozycja wydawnicza mimo, że skomasowana jest twórczym wkładem Autorów w poznanie, doskonalenie a przede wszystkim w rozwój rodzimej endodoncji. Zarówno studenci stomatologii jak i lekarze praktycy zyskują podręcznik, który pozwoli im wdrożyć oraz doskonalić metody leczenia w myśl nowoczesnych światowych standardów leczenia endodontycznego zębów."
prof. zw. dr hab. n. med. Jan Trykowski