Woodruff and the Schnibble of Azimuth to przygodówka zaliczana do tzw. podgatunku wacky adventures. Oznacza to, że jej akcja rozgrywa się w alternatywnym świecie pełnym absurdów, surrealistycznych postaci i humorystycznych wątków. Za tytuł ten odpowiada Francuz Pierre Gilhodes znany z serii
Gobliiins i obie produkcje mają ze sobą wiele wspólnego. Mechanika rozgrywki nie odbiega w większym stopniu od klasycznych gier typu point and click.
W wyniku wybuchu wojny atomowej ludzie byli zmuszeni ukryć się głęboko pod ziemią, aby uniknąć śmiercionośnego promieniowania. Po wielu latach, gdy postanowili wyjść na powierzchnię, okazało się, że planetę pokryła gęsta dżungla. Jakby tego było mało, w międzyczasie skolonizowała ją rasa Buzuków, której przedstawiciele charakteryzują się między innymi ogromnymi nosami. Nie marnując czasu, ludzie od razu postanowili zniewolić nowych współlokatorów, co też szybko uczynili.
Obecnie totalitarną władzę nad społeczeństwem sprawuje prezydent podejmujący decyzje w oparciu o porady doradcy o socjopatycznych skłonnościach, BigWiga. Ojciec głównego bohatera, profesor Azymut, postanowił wyzwolić rasę Buzuków wbrew woli władzy. W efekcie do jego domu zawitał wspomniany czarny charakter i porwał go. Naukowcowi udało się w ostatniej chwili ukryć przybranego syna Woodruffa, który w wyniku działania specjalnego urządzenia postarzał się o kilkanaście lat, choć jego dziecięcy umysł nie uległ zmianie.
W tym momencie wkracza do akcji gracz i kierując poczynaniami niezdarnego Woodruffa próbuje uratować ojca oraz rasę Buzuków. W trakcie przygody rozwiązujemy szereg absurdalnych łamigłówek i często jesteśmy zmuszeni do prób łączenia najdziwniejszych przedmiotów, co wywołuje komiczne komentarze głównego bohatera. Duże znaczenie dla powodzenia misji mają również rozmowy z napotkanymi postaciami. Komunikacja odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem urządzenia zwanego Tobozonem. Wpisując odpowiednie „liczbosylaby” kontaktujemy się z innymi mieszkańcami, a nawet oglądamy telewizję.
Gra Woodruff and the Schnibble of Azimuth posiada dwuwymiarową, kreskówkową oprawę graficzną, która podkreśla surrealistyczny charakter opowiadanej historii. Polska wersja językowa została w pełni zdubbingowana.