Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WOLTER elementy filozofii Newtona- PWN twarda

24-01-2012, 5:43
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 29.50 zł     
Użytkownik www_ksiegarz_pl
numer aukcji: 2003998280
Miejscowość szybka wysyłka
Wyświetleń: 7   
Koniec: 16-01-2012 18:42:10

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2010
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha



  WOLTER

ELEMENTY FILOZOFII NEWTONA



 

 

WYDAWNICTWO NAUKOWE PWN - BIBLIOTEKA GAZETY WYBORCZEJ
OPRAWA TWARDA






Wolter (lub Voltaire, a właściwie François-Marie Arouet) to ikona epoki oświecenia. Błyskotliwy, irytujący, wesoły, przemądrzały, niedbały, oczytany i obeznany ze wszystkimi naukami, ironiczny i zarazem wszędzie zaangażowany lub, jakby powiedzieli jego liczni wrogowie, wszędzie wciskający swój nos i swoje trzy grosze. Miał niewyparzony język, co poniekąd było w modzie w tamtym czasie, i odwagę piętnowania nietolerancji, zwłaszcza religijnej. Gość na wielu dworach królewskich – i w Bastylii; bywalec salonów, a także, jak chcą niektórzy, mason. Choć nienawidził przesądów, sam nie raz zgrzeszył wiarą w propagandę co bardziej inteligentnych władców Europy, a o jego słabości do carycy Katarzyny II krążyły mniej lub bardziej prawdziwe legendy.

Elementy filozofii Newtona zwracają uwagę na niedocenianą często rolę przełomu, jaki się dokonał za sprawą Sir Isaaca – który miał, zaznaczmy, prawdziwe szczęście trafić na świetnego popularyzatora w osobie Woltera. Anegdotę o jabłku spadającym na głowę Newtona znamy właśnie dzięki Wolterowi.

Elementy… pozwalają uświadomić sobie, jak wielki opór, a potem jakie niezwykłe poruszenie wywołały nowe koncepcje w całym świecie kultury, nie tylko nauki. Mamy możliwość przyjrzenia się jedności tego świata, w którym humaniści i naukowcy rzucali się do książek i powstających właśnie czasopism, by czytać o odkryciach kolegów – oraz koleżanek, bo oświecenie to również czas wybitnych kobiet. Czytelnik poznaje jedną z nich w liście otwierającym niniejsze dzieło.

Wolter był bezpośrednim świadkiem tych zdarzeń. Choć nie spotkał osobiście wielkiego uczonego, który zmarł tuż po przybyciu Francuza do Anglii, miał okazję obcować z najbliższym otoczeniem fizyka, słuchać opowieści jego siostrzenicy i spotkać wiele osób przejętych do głębi jego pracą. Rozważania nad materią, ruchem, światłem, barwami pobudzały umysły poetów, artystów i muzyków. Łączyły się z refleksją o Bogu i miejscu człowieka w świecie.








WOLTER elementy filozofii Newtona-  PWN twarda