Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WOJSKO POLSKIE W SŁUŻBIE NAPOLEONA.LEGIA NADWIŚLAŃ

25-03-2015, 8:16
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 150 zł      Najwyzsza cena licytacji: zł      Aktualna cena: 150 zł     
Użytkownik karabela_waw_pl
numer aukcji: 5178683060
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 1    Wyświetleń: 9   
Koniec: 25-03-2015 08:06:55

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2008
Kondycja: bez śladów używania
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Ryszard Morawski, Sławomir Leśniewski: Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Legia Nadwiślańska. Lansjerzy Nadwiślańscy. Warszawa: KARABELA D. Chojnacka 2008 format cm 34 x 24, s. 272, tablic kolorowych 85, mapa, podpisy pod ilustracjami i streszczenia w j. francuskim i angielskim, oprawa twarda, stan idealny – egz. zafoliowany.

Pierwszy z trzech albumów z serii: Wojsko Polskie w służbie Napoleona. Format i konwencja opracowania nawiązuje do tomów serii Wojsko Księstwa Warszawskiego. Jedynie objętość jest większa, bo mieści się w niej 85 kolorowych plansz. Autorem znakomitych gwaszy jest artysta malarz Ryszard Morawski, znawca mundurów wojskowych, zwłaszcza z epoki napoleońskiej. Tekst napisał Sławomir Leśniewski, znany czytelnikom m.in. z monografii bitwy pod Wagram 1809, wydanej w ramach serii bellonowskiej Historyczne Bitwy.

Autor omawia powstanie Legii, jej organizację i stosowaną taktykę walki w piechocie i jeździe. Obszerne dwa rozdziały dotyczą kilkuletnich walk Legii i lansjerów na Półwyspie Iberyjskim, gdzie obie formacje znane były z waleczności i nieustępliwości. W dalszej części pracy S. Leśniewski przedstawia nam udział legionistów i lansjerów w kampaniach lat 1[zasłonięte]812-18, a więc w walkach w Rosji, Niemczech i Francji. Ostatni rozdział dotyczy barwy i broni, a poprzedza część ilustracyjną składającą się z 85 tablic autorstwa R. Morawskiego. Oprócz sylwetek pieszych i jezdnych malarz pokazuje w szczegółach rodzaje umundurowania i wyposażenia. Każda z plansz posiada opis w językach: polskim, francuskim i angielskim. Końcowa część albumu zawiera bibliografię, indeks nazwisk oraz obszerne streszczenie w języku francuskimi i angielskim.

Oprawa graficzna w postaci inicjałów i przerywników, dwustronicowa mapa i specjalnie zaprojektowana wyklejka jest autorstwa Andrzeja Rekść-Raubo.