Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wojna domowa w Hiszpanii 1[zasłonięte]936-19 w obserwacjach

24-04-2015, 21:41
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 55 zł     
Użytkownik ben99
numer aukcji: 5268049362
Miejscowość jarocin
Wyświetleń: 6   
Koniec: 24-04-2015 20:19:59

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Waga (z opakowaniem): 0.85 [kg]
Okładka: twarda
Rok wydania (xxxx): 2012
Kondycja: bez śladów używania
Tematyka: Wielkie wojny, kampanie, bitwy
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha


Wojna domowa w Hiszpanii 1[zasłonięte]936-19 w obserwacjach i analizach Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego
Autor: Robert Majzner
Wydawnictwo: Taurus
ISBN: 978[zasłonięte][zasłonięte]35726
Ilość stron: 478
Książka jest nowa i nieużywana, stan bardzo dobry

Spis treści:

Wstęp; Rozdział I. Źródła informacji: Misje obserwacyjne; Placówki wywiadowcze; Współpraca z wywiadem wojskowym „frankistów”. Rozdział II. Analizy polityczne: Wojna i jej geopolityczne konsekwencje; Udział państw trzecich; Sytuacja wewnętrzna Hiszpanii; Polska wobec wojny. Rozdział III. Obserwacje w dziedzinie militarnej: Oblicze wojny; Piechota; Lotnictwo; Broń pancerna; Marynarka wojenna. Rozdział IV. Analizy i studia: Opracowania zewnętrzne; Wykład 1937 roku; Wykład 1938 roku. Rozdział V: Eksport broni do Hiszpanii. Hiszpański rynek; Organizacja i skala polskiego eksportu. Zakończenie. Aneksy: biogramy: A.Kędziora, A.Stefanowicza, K.Gdesza, O.Cumfta, R.Wolikowski,ego , J. Gade’a,; Wykaz tranzytu materiału wojennego dla „republikańskiej „ Hiszpanii …; Wykaz materiału odprawionego z Gdańska i Gdyni, Wykaz tranzytu z Niemiec i Włoch do Hiszpanii ..., Wykaz materiału radzieckiego dla Republiki Hiszpanii …; Wykaz skrótów, Indeks osobowy, Bibliografia.

Zasadniczym celem publikacji jest wskazanie przyczyn zmiany, jaka po 17 lipca 1936 r. zaszła w podejściu Oddziału II SGWP do Hiszpanii, jako obiektu działań wywiadowczych, a ponadto – zweryfikowanie tezy wyrażonej przez samego szefa SGWP gen. bryg. Wacława Stachiewicza, iż zebrany materiał okazał się być w dużym stopniu bezwartościowym. W dziedzinie, w której spodziewano się go pozyskać najwięcej – tzn. broni pancernych i pancerno-motorowych, w jego opinii, nie dał on bowiem „szerszego obrazu możliwości taktycznych i operacyjnych”, gdyż spostrzeżenia dotyczyły wyłącznie „drobnej natury taktycznej i techniczno-taktycznej”. Tymczasem w rzeczywistości, zarówno ilość, jak i jakość materiału zdobytego przez Oddział II SGWP zasadniczo przeczą tej opinii tym bardziej, że obserwacje dotyczyły bardzo szerokiego zakresu zagadnień w obszarze praktycznie wszystkich broni głównych: piechoty, artylerii, saperów, lotnictwa i obrony przeciwlotniczej, broni pancernych i środków obrony przeciwpancernej, a także marynarki wojennej. Nie inaczej było również w dziedzinie analiz politycznych konfliktu, których ilość oraz spektrum obserwacji – głównie dzięki ppłk. Aleksandrowi Kędziorowi, wbrew powszechnej wiedzy – a raczej niewiedzy – były równie imponujące jak w dziedzinie wojskowej. Obejmowały one bowiem zarówno aspekty wewnętrzne polityki hiszpańskiej – tj. polityczne, ideologiczne, społeczne, gospodarcze, jak i stosunki międzynarodowe. Dostarczyły ponadto odpowiedzi na kluczowe w ówczesnej sytuacji pytanie o genezę wybuchu konfliktu oraz o jego geopolityczne konsekwencje dla całego kontynentu.