Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wojciech KOSSAK(1[zasłonięte]857-19) 'Głowa konia'CERTYFIKAT

02-07-2012, 20:52
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 4 552 zł      Aktualna cena: 4 zł     
Użytkownik Antykwarz
numer aukcji: 2447689387
Miejscowość Dąbrowa Górnicza, ul. Sobieskiego 7
Licytowało: 6    Wyświetleń: 603   
Koniec: 02-07-2012 22:28:27
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

 

 

 

Wojciech KOSSAK

( 1857 - 1942 )

 

Głowa konia



 

 

 


Autentyczny obraz jednego z najsłynniejszych polskich batalistów - Wojciecha Kossaka. Praca przedstawia koński łeb ujęty z profilu. Piękny profil zwierzęcia o kasztanowej maści. Całość malowana pewnymi i niezwykle energicznymi pociągnięciami pędzla z oddaniem faktury sierści i uprzęży.

 

 

Temat pracy jest typowy dla artysty - końskie łby malował on przez całą swą twórczość. Były to nie tylko szkice do większych dzieł, czy swobodne wprawki malarskie, ale często, jak w przypadku poniższego dzieła, w pełni skończone kompozycje.

 

 


Technika: olej / tektur
. Praca sygnowana w prawym dolnym rogu "Wojciech Kossak" (sygnatura oryginalna, autorska). Na odwrocie pieczęć lakowa z odciśniętym herbem Kos (herb rodziny Kossaków) oraz autorskim poręczeniem przez Wojciecha Kossaka pisanym piórem.


 

Wojciech Kossak (1[zasłonięte]857-19) - syn Juliusza, polski malarz wykształcony w Krakowie, Monachium, Paryżu. W twórczości widoczny wpływ ojca oraz J. Brandta. Dodatkowym impulsem podejmowania tematu konia była służba w krakowskim pułku ułanów. Artystyczne spełnienie osiągnął w tematyce historyczno-patriotycznej, batalistycznej odnoszącej się do epopei napoleońskiej, powstania listopadowego, I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Reprezentował dużą biegłość techniczną, dobrą kompozycję, trafne uchwycenie ruchu i realiów historycznych, kostiumowych i wojskowych. Podejmował też gatunek portretu z celną, chociaż niekiedy idealizowaną charakterystyką modeli. Odniósł duże sukcesy już na początku kariery, co, w połączeniu z łatwością tworzenia i mnogością zamówień, spowodowało osłabienie rozwoju artystycznego, zaniedbanie koloru, powielanie replik, wreszcie powierzchowność i manierę. Spuścizna obejmowała ok. 2000 obrazów, m.in.: Olszynka Grochowska (1886), Śmierć Sowińskiego (1892), Ułańskie zaloty (1898), Bitwa pod Kircholmem (1928), oraz panoramy: Racławice (1[zasłonięte]892-18, m.in. z J. Styką), Przejście przez Berezynę (1895, m.in. z J. Fałatem). Ponadto obrazy: Polowanie cesarskie w Gödöllö (1887), Polowanie w Antoninach (1909), portrety osobistości: Wilhelma II, Franciszka Józefa I, marszałka Focha, J. Piłsudskiego, I. Mościckiego.

 

 

 Wymiary obrazu: 33 cm X 28 cm. Obraz oprawiony w oryginalną krakowską ramę z epoki z narożnikami ( tzw. kossakówkę ): 44 X 39 cm.

 

 

 

Stan zachowania: IDEALNY .

 




Na życzenie (bezpłatnie) dołączamy pisemny certyfikat potwierdzający oryginalność przedmiotu oraz wszelkie informacje zawarte w opisie.




Gwarantujemy oryginalność, wiek oraz stan zachowania wystawianych przedmiotów. Na życzenie wystawiamy faktury VAT marża na przedmioty zakupione na naszych aukcjach.

W razie pytań jesteśmy dostępni pod numerem telefonu (32)[zasłonięte]262 47
kontakt via e-mail:
[zasłonięte]@antykijakubowski.pl




































Wojciech KOSSAK(1<span class=hidden_cl>[zasłonięte]</span>857-19) 'Głowa konia'CERTYFIKAT