Wody opadowe. Odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie
wydawnictwo: Wydawnictwo Seidel-Przywecki
ISBN:[zasłonięte]978-83956-29-8
wydanie: 2012
format: B5, str. 352, oprawa Twarda
Książka „Wody opadowe- odprowadzanie, podczyszczanie i wykorzystanie" autorstwa Jadwigi Królikowskiej i Andrzeja Królikowskiego stanowi kompendium wiedzy dotyczący wód opadowych. Autorzy zebrali i uporządkowali badania współczesne i współczesną wiedzę tematyczną związaną z tytułem książki.
[…] „Wśród nielicznych podręczników na polskim rynku wydawniczym dotyczącym wód opadowych, przygotowana do druku monografia stanowić będzie pozycję wyjątkową. Przedstawiono w niej usystematyzowany przegląd aktualnego stanu wiedzy nt. metod planowania i projektowania procesów oraz urządzeń obejmujących odprowadzanie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie wód opadowych. Metody te oraz procesy opierające się na zasadach i prawach hydrauliki, fizyki, chemii, biologii stanowiące zintegrowany i interdyscyplinarny układ przyczynowo-skutkowy, umożliwiły Autorom przeanalizowanie większości współczesnych problemów postępowania z wodami opadowymi”[…]prof. dr hab. inż. Marek M. Sozański
Prezentowane dzieło podzielone jest na 11 rozdziałów:
- 1) Wstęp
- 2) Charakterystyka wód deszczowych
- 3) Zagrożenia wynikające ze spływów deszczowych
- 4) Uwarunkowania prawne związane z gospodarką wodami opadowymi i roztopowymi
- 5) Sposoby odprowadzania wód deszczowych (rozdział bardzo obszerny i bogato ilustrowany)
- 6) Wymiarowanie urządzeń do odprowadzania wód deszczowych (rozdział ujmuje sposoby pozyskiwania i dobór parametrów opadu miarodajnego, metody obliczania kanalizacji deszczowej, wymiarowania zbiorników retencyjnych i zabezpieczania urządzeń infiltracyjnych przed kolmatacją)
- 7) Osady powstające w kanalizacji deszczowej (rozdział bogaty w wyniki badań na obiektach rzeczywistych wraz z wnikliwą analizą problemów eksploatacyjnych z tym związanych)
- 8) Zielone dachy (rozdział opisujący interesujący i obecnie coraz bardziej popularny sposób retencjonowania wód opadowych, ich fitoseparacja z wykorzystaniem zielonych dachów, jako alternatywy dla małych systemów kanalizacyjnych stosowanych do usuwania wód deszczowych na terenach zurbanizowanych)
- 9) Podczyszczanie wód deszczowych (w rozdziale przytoczone zostały liczne przykłady wykorzystania procesów fizyczno-chemicznych i biologicznych, w tym stawy sedymentacyjne i oczyszczalnie hydrofitowe wraz ze wskazaniem doboru urządzeń do prowadzenia procesów podczyszczania)
- 10) Hydroseparator - przelew burzowy o zakrzywionej koronie (rozdział opisuje hydrosepataror jako specyficzną konstrukcję techniczną w systemach usuwania nadmiaru ścieków opadowych z kanalizacji ogólnospławnej, rozdzielczej i półrozdzielczej. W rozdziale tym zawarte są interesujące wyniki badań separatorów nowej generacji, zainicjowanych na terenie Wielkiej Brytanii, ograniczających niekorzystny wpływ tych urządzeń, jako źródła zanieczyszczania, na wody powierzchniowe)
- 11) Formy wykorzystania wód deszczowych (głównie do kształtowania elementów krajobrazu w rolnictwie i gospodarstwach domowych)
W książce wykorzystano ogromny materiał doświadczalny autorów i źródłowy - aktualny. Książka jest wartościowym dziełem naukowym podsumowującym wiedzę z zakresu racjonalnej gospodarki wodami opadowymi i problemami z tym związanymi, pozostającymi w kręgu zainteresowania inżynierii środowiska.
zobacz spis treści