Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WODY GAZOWANE SODOWE PRODUKCJA KORAL WPLiS UNIKAT

02-07-2012, 19:21
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Aktualna cena: 49.99 zł     
Użytkownik inkastelacja
numer aukcji: 2459463598
Miejscowość Kraków
Wyświetleń: 4   
Koniec: 11-07-2012 19:30:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO SPISU TREŚCI

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO OPISU KSIĄŻKI

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY ZNAJDUJĄCE SIĘ W TEJ SAMEJ KATEGORII

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG CZASU ZAKOŃCZENIA

KLIKNIJ ABY ZOBACZYĆ INNE WYSTAWIANE PRZEZE MNIE PRZEDMIOTY WEDŁUG ILOŚCI OFERT

PONIŻEJ ZNAJDZIESZ MINIATURY ZDJĘĆ SPRZEDAWANEGO PRZEDMIOTU, WYSTARCZY KLIKNĄĆ NA JEDNĄ Z NICH A ZOSTANIESZ PRZENIESIONY DO ODPOWIEDNIEGO ZDJĘCIA W WIĘKSZYM FORMACIE ZNAJDUJĄCEGO SIĘ NA DOLE STRONY (CZASAMI TRZEBA CHWILĘ POCZEKAĆ NA DOGRANIE ZDJĘCIA).


PEŁNY TYTUŁ KSIĄŻKI -
AUTOR -
WYDAWNICTWO -
WYDANIE -
NAKŁAD - EGZ.
STAN KSIĄŻKI - JAK NA WIEK (ZGODNY Z ZAŁĄCZONYM MATERIAŁEM ZDJĘCIOWYM, KSIĄŻKA MOŻE POSIADAĆ STARE NIEAKTUALNE PIECZĄTKI LUB INNE ZNACZNIKI WŁASNOŚCIOWE) (wszystkie zdjęcia na aukcji przedstawiają sprzedawany przedmiot).
RODZAJ OPRAWY -
ILOŚĆ STRON -
WYMIARY - x x CM (WYSOKOŚĆ x SZEROKOŚĆ x GRUBOŚĆ W CENTYMETRACH)
WAGA - KG (WAGA BEZ OPAKOWANIA)
ILUSTRACJE, MAPY ITP. -
KOSZT WYSYŁKI 8 ZŁ - Koszt uniwersalny, niezależny od ilośći i wagi, dotyczy wysyłki priorytetowej na terenie Polski. Zgadzam się na wysyłkę za granicę (koszt ustalany na podstawie cennika poczty polskiej).

KLIKNIJ ABY PRZEJŚĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ

SPIS TREŚCI LUB/I OPIS (Przypominam o kombinacji klawiszy Ctrl+F – przytrzymaj Ctrl i jednocześnie naciśnij klawisz F, w okienku które się pojawi wpisz dowolne szukane przez ciebie słowo, być może znajduje się ono w opisie mojej aukcji)

BOLESŁAW KORAL
PRODUKCJA WÓD GAZOWANYCH
WARSZAWA 1955
WYDAWNICTWO PRZEMYŚLU LEKKIEGO I SPOŻYWCZEGO
Opiniodawca
mgr inż. Zbigniew Ziółkowski
Redaktor naukowy WPLiS
inż. Anna Żbikowska





W książce są podane podstawowe wiadomości o produkcji wody sodowej oraz wód gazowanych stołowych i słodzonych. Książka zawiera poza tym wiadomości dotyczące surowców używanych do produkcji tych wód jak również dotyczące ich opakowania i rozlewu. Książka jest przeznaczona dla wykwalifikowanych i przyuczonych robotników zatrudnionych w zakładach produkujących wody gazo-
Redaktor techniczny J. Mazurek
Korektor techniczny D. WażilAskd





SPIS TREŚCI

Wstęp .... .
5
Surowce i materiały pomocnicze..... 7
Woda ........
Dwutlenek węgla (CO2)....... 12
Cukier....... Jg
Kwasy............ 1?
Substancje zapachowo-smakowe..... 21
Barwniki ....... ^2
Opakowania ....... 2?
Produkcja wody sodowej...... 25
Pomieszczenia produkcyjne...... 25
Nasycanie wody dwutlenkiem węgla..... 27
Produkcja wód gazowanych słodzonych...... 37
Przygotowywanie syropu cukrowego ..... 37
Przygotowywanie zapraw .... 42
Produkcja wód gazowanych stołowych ...... 46
Rozlew wód gazowanych...... 47
Kontrola gotowych produktów....... 51
Wykaz piśmiennictwa . .





WSTĘP

Woda jest związkiem chemicznym koniecznym do istnienia życia na ziemi. Już w najstarszych kronikach wspomina się o „wodach cudotwórczych", „świętych źródłach" itp. „Cudotwórcze wody" nie były niczym innym jak wodami zawierającymi różne związki chemiczne w postaci rozpuszczonych soli i gazów często zmieniających smak wody. Najczęściej wody te zawierały dwutlenek węgla. Kroniki z roku 771 dokładnie opisują znane nam dzisiaj źródła wód mineralnych w Ems. Wody te były używane najpierw do kąpieli, a później także do picia. Z biegiem czasu wody mineralne stały się napojem nie tylko leczniczym, lecz także chłodzącym i gaszącym pragnienie. Naturalne wody mineralne nie wszystkim jednak przypadały do gustu ze względu na smak zmieniony przez związki chemiczne w nich zawarte. Najchętniej spożywane były wody zawierające dwutlenek węgla, który powoduje orzeźwiający, lekko kwaskowaty smak wody.
W XVIII wieku zaczęto przeprowadzać pierwsze próby nasycania zwykłej wody dwutlenkiem węgla, a następnie zaczęto produkować na skalę przemysłową wodę, zwaną dzisiaj wodą sodową. Z czasem zaczęto dodawać do wody sodowej soków owocowych, esencji smakowych itp.
Zastosowano nasycanie wody dwutlenkiem węgla pod ciśnieniem, wykorzystując tani sposób produkcji dwutlenku węgla opracowany przez znanego chemika Priestleya, a Lavoisier i La-chapelle - pierwsi skonstruowali aparaturę do produkcji wód gazowanych na skalę przemysłową. Skroplenie dwutlenku węgla na skalę fabryczną, wprowadzenie odpowiednich butelek oraz zamknięć porcelanowych i koronowych - to kolejne etapy rozwoju przemysłu wód gazowanych.
W Polsce do roku 1939 wody gazowane w 90 procentach były produkowane w małych wytwórniach prywatnych znajdujących
się przeważnie w pomieszczeniach nieodpowiednich, przy użyciu prymitywnych urządzeń i częstokroć w warunkach nie odpowiadających podstawowym zasadom higieny. Lepiej urządzone wytwórnie znajdowały się przy niektórych większych browarach, lecz ograniczały się one do produkcji wód gazowanych markowych i to w niewielkich ilościach.
Po wojnie w r. 1945 przemysł ten znajdował się w jeszcze gorszym stanie i zaniedbaniu. Maszyny zostały prawie całkowicie zniszczone i zużyte, a recepty oparte były wyłącznie na sacharynie i sztucznych esencjach.
W ciągu 10 lat istnienia Polski Ludowej przemysł wód gazowanych nie tylko został odbudowany, ale poważnie się rozbudował W ciągu tego okresu powstały i w dalszym ciągu powstają nowoczesne zmechanizowane wytwórnie wód gazowanych, a wytwórnie stare są przebudowywane i modernizowane. Podnosi się również jakość gotowych wyrobów. Surowce syntetyczne i ma-łowartościowe zostały zastąpione surowcami naturalnymi i pełnowartościowymi. Bezwartościową sacharynę zastąpiono cukrem, esencje sztuczne - esencjami naturalnymi i sokami owocowymi. Dalsze lata powinny przynieść jeszcze większą poprawę jakości i wzbogacenie sortymentów produkowanych wód gazowanych. Dąży się do częściowego zastąpienia wody moszczami owocowymi Związek Radziecki produkuje już ponad 30 różnych rodzajów wód gazowanych, opartych na moszczach owocowych, winach, nalewkach owocowych, mleku i innych artykułach spożywczych.





WYKAZ PIŚMIENNICTWA

1. Bułhakow N. i Zubienko A.: Techniczno-chemiczna kontrola wytwarzania napojów bezalkoholowych. PWT. Warszawa 1950.
2. Kalendarz Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Koral Bolesław: Przemysł wód gazowanych i mineralnych. Warszawa 1947.
3. Koral Bolesław: O produkcji limoniady. „Przemysł Fermentacyjny" nr 8/9, 1948.
4. Krasnosielskij N. L. i Suszem P. H.: Proizwodstwo biezałkogolnych napitków. Piszczepromizdat 1937.
5. Kühles Rudolf dr: Handbuch der Mineralwasser — Industrie. Lübeck 1941.
6. Koral Bolesław: Opakowania szklane. Opakowania w przemyśle spożywczym. Dział III. PWT. Warszawa, 1952.
7. Technologia przemysłu piwowarsko-słodowniczego. Rozdział XVIII. Inż. Pasek Kazimierz. Produkcja wód gazowanych i limoniad. PWSZ. Warszawa. 1951.



WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


WRÓĆ DO WYBORU MINIATUR ZDJĘĆ


Możesz dodać mnie do swojej listy ulubionych sprzedawców. Możesz to zrobić klikając na ikonkę umieszczoną poniżej. Nie zapomnij włączyć opcji subskrypcji, a na bieżąco będziesz informowany o wystawianych przeze mnie nowych przedmiotach.