Pytania i odpowiedzi
Tak jak dotychczas, z tym że można sobie pozwolić na mniejsza częstotliwość. Rośliny z zainstalowanym HydroBoxem w gruncie trudno przelać ponieważ nadmiar wody infiltruje w głąb gleby, a w doniczce wypłynie przez otwory w dnie.
Tak, oczywiście. HydroBoxy liniowe należy instalować na głębokości ok. 15-20 cm, uprawę podlewać umiarkowanie i oczekiwać znacznego wzrostu plonów.
W przypadku roślin o umiarkowanych potrzebach wodnych objętość HydroBoxu powinna wynosić od 8 do 15% objętości doniczki, a w przypadku roślin o bardzo dużych wymaganiach nawet 20% objętości doniczki.
Pojedyncze Hydroboxy o wielkości zbliżonej do bryły korzeniowej przesadzanej rośliny z powodzeniem zapewnią wzrost bylinom i roślinom jednorocznym. Przesadzane rośliny należy jednak przygotować do przesadzenia na HydroBoxie rozluźniając zbity kołnierz korzeniowy jaki wytwarza się na bryle korzeniowej na styku ze ścianą doniczki.
HydroBoxy można stosować pod większość roślin pokojowych i ogrodowych, także pod rośliny jagodowe, krzewy i drzewa. Na HydroBoxie doskonale rozwijają się byliny, a truskawki wydają znacznie wyższe plony. Nie mamy doświadczeń ze storczykami rosnącymi na HydroBoxie, co w najbliższym czasie postaramy się nadrobić.
Może się zdarzyć, że kot lub pies przez przypadek rozerwą HydroBox i zjedzą suchy lub mokry superabsorbent. Zwierzęta te mogą odczuć dolegliwości gastryczne co należy skonsultować z lekarzem weterynarii.
Myśląc o posadzeniu różaneczników i azalii należy w pierwszym rzędzie należy przygotować dużo próchnicznego i kwaśnego podłoża w ilości około 100 l na jeden krzew. HydroBox liniowy o objętości 3,2 l należy łukiem rozłożyć w dołku okalając bryłę korzeniową przesadzanej rośliny. W przypadku gdy przesadzamy dużą roślinę można na obrzeżach dołka rozłożyć 2 HydroBoxy. Ponieważ system korzeniowy tych roślin potrzebuje dużo powietrza dołek należy zasypać ziemią nie ubijając jej, a w miarę osiadania uzupełniać torfem. Podobnie jak wyżej, tuje i inne żywotniki wymagają dobrze przygotowanego podłoża z dużą ilością ziemi humusowej i torfu. Susza w podłożu powoduje stres wodny na co reagują jaśniejszym kolorem gałązek i wytwarzaniem szyszek. Zatem sadząc nowe rośliny dobrze jest w podłożu obok bryły korzeniowej umieścić kilka HydrobBoxów o objętości 2,5 do 3,5 l. Podczas długotrwałej suszy podłoże należy podlewać stosują małe dawki które pozwolą na uzupełnienie wody w HydroBoxach.
Tak można. Pomidory formują rozwinięty system korzeniowy i jeśli znajdą wodę zgromadzoną w HydroBoxie korzystnie zareagują wzrostem i owocowaniem. Najtrudniejszy jest okres wiązania i dorastania owoców (koniec czerwca do połowy sierpnia). W tym okresie należy unikać przesuszenia podłoża. Rezerwa wody zgromadzonej w HydroBoxie pozwala ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum, co chroni pomidory przed rozwojem chorób szczególnie szarej pleśni.
HydroBox nadaje się głównie pod młode rośliny, które będą rozwijały swój system korzeniowy. Obecność wody w HydrobBoxie zapewni im lepszy wzrost, możliwość korzystania z wody wtedy gdy roślina jej potrzebuje, uniezależniając ją od naszego, czasem niezbyt regularnego podlewania i pozwoli na przetrwanie krótkich okresów suszy.
Po zamontowaniu Hydroboxa można ograniczyć nawożenie nawet o połowę uzyskując podobne efekty. Dzieje się tak dlatego, że substancje nawozowe zostana zatrzymane we wnętrzu Hydroboxa i będą stopniowo pobierane przez korzenie roślin, w takich ilościach jak potrzebuje roślina.
Tak, Hydrobox nadaje się do uprawy ziół. Jego zastosowanie nie jest niebezpieczne dla zdrowia.
Wystarczy jedna rura o długości zbliżonej do długości skrzynki.
HydroBox będzie stanowił dodatkowy “zbiornik” wody dla tych roślin. W upalne dni można je podlewać rzadziej niż normalnie i dalej cieszyć się pięknym widokiem kwiatów. Regularnie podlewane będą większe i ładniejsze.
Woda powinna być czysta, o możliwie niskiej mineralizacji (ilości rozpuszczonych jonów). Może być zimna lub ciepła. Dobrze sprawdza się deszczówka. Uwaga w wodzie twardej i bardzo twardej działania Hydroboxów jest ograniczone.
Jest to niewskazane. Skuteczność działania Hydroboxu zostanie w takim przypadku mocno ograniczona. Jednym z istotnych elementów działania Hydroboxu jest zapewnienie roślinom niezbędnej wody zaraz po posadzeniu, co ułatwia ich przyjęcie się w nowym miejscu / podłożu.
Jest to wskazane jeśli roślina znacząco się rozrosła. Wtedy będzie potrzebowała też większego zapasu wody stąd potrzeba instalacji większego Hydroboxu.
Minimum dwa lata.
Nie zaleca się podgrzewania. Zewnętrzna warstwa jest rodzajem włókniny, która poddana działaniu ognia może zmienić swoje właściwości. Istnieje też obawa o szkieletu wewnętrznego.
Można. Hydrobox działa tak samo jak zalany wodą o temperaturze pokojowej.
Od 15 do 20 minut.
Praktycznie w każdych. Należy unikać przenawożenia wapnem.
Tak, to jest skuteczne. Dowodzą tego wieloletnie badania przeprowadzone w skali laboratoryjnej i w doświadczeniach terenowych.
HydroBox działa jak „magazyn” wody. Gromadzi ją gdy jest jej w nadmiarze i oddaje gdy roślinie jej brakuje.