Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Winiarski - Arbitraż i Rozbrojenie po I wojnie!!

20-03-2012, 17:29
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 49 zł      Aktualna cena: 49 zł     
Użytkownik ungern11
numer aukcji: 2214400141
Miejscowość Warszawa
Licytowało: 1    Wyświetleń: 11   
Koniec: 31-03-2012 21:33:53
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Autor: prof. Bohdan Winiarski
Tytuł: Bezpieczeństwo-Arbitraż-Rozbrojenie
Wydawnictwo: Fiszer i Majewski/Księgarnia Uniwersytecka, Poznań 1928
Rok wydania: 1928
Wydanie: pierwsze i jedyne
Nakład:
Treść: Obszerne, szczegółowe opracowanie, znanego i cenionego przedwojennego specjalisty od prawa międzynarodowego publicznego na temat prawno-polityczno-historycznych zagadnień związanych z polityką państw po I wojnie światowej.
Spis treści:
 Z zagadnień wojny i pokoju,
 Nieco historii,
 Gwarancje bezpieczeństwa w Pakcie Ligi Narodów,
 Walka przeciwko gwarancji,
 Traktat wzajemnej pomocy przeciwko gwarancji bezpieczeństwa,
 Protokół genewski przeciwko gwarancji bezpieczeństwa,
 Pakty lokarneńskie przeciwko gwarancji bezpieczeństwa,
 Sprawy granic i art. 19 Paktu,
 Arbitraż i bezpieczeństwo,
 Bezpieczeństwo i rozbrojenie
 Zakończenie
O autorze:
Bohdan Stefan Winiarski (ur. 27 kwietnia 1884 w Bohdanowie koło Nowogrodu w łomżyńskim, zm. 4 grudnia 1969 w Poznaniu) – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, sędzia i przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm II i III kadencji w II RP.

W 1919 był radcą prawnym delegacji polskiej na Konferencji Pokojowej w Paryżu. Wchodził także w skład polskiej delegacji na konferencji w sprawie komunikacji i transportu w Barcelonie oraz na I Zjeździe Zgromadzenia Ligi Narodów (1921); został następnie członkiem, później wiceprezesem (1924–1927) Stałej Komisji Komunikacyjnej i Tranzytowej Ligi Narodów. W latach 1[zasłonięte]926-19 przewodniczył Komisji Prawa Rzecznego Ligi Narodów. Reprezentował Polskę w Międzynarodowej Komisji Odry (1923–1931), w 1929 występował w sprawie statusu prawnego Odry przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze.
Jeszcze w czasie nauki gimnazjalnej działał w młodzieżowych organizacjach patriotycznych ("Przyszłość", "X", "Czerwona Róża"), w latach 1903–1909] był członkiem zarządu Związku Młodzieży Polskiej "Zet"; za działalność w "Zet" przebywał przez pewien czas w rosyjskim więzieniu w Warszawie. Od 1914 był sekretarzem Sekcji Prawnej Komitetu Narodowego Polskiego kolejno w Warszawie, Piotrogrodzie i Paryżu. W latach 1924–1927 występował jako komisarz ds. likwidacji własności niemieckich na terenie byłego zaboru pruskiego. Po przewrocie majowym w 1926 wszedł w skład zarządu Komitetu Wojewódzkiego Organizacji Obrony Państwa w Poznaniu, zrzeszającej przeciwników Piłsudskiego. W latach 1928–1935 pełnił mandat poselski z ramienia Stronnictwa Narodowego.
Zainteresowania naukowe Bohdana Winiarskiego obejmowały prawo międzynarodowe publiczne oraz prawo państwowe. Był uważany za jednego z najwybitniejszych na świecie znawców zagadnień prawnych komunikacji międzynarodowej, szczególnie komunikacji rzecznej. Był jednym z twórców statutu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Przygotował do wydania Królestwo Polskie. Dokumenty dotyczące stosunku prawnego Królestwa Polskiego do cesarstwa rosyjskiego (1914, z Maciejem Radziwiłłem) i Wybór źródeł do nauki prawa międzynarodowego (1938).

Stan: dobry (jedynie podniszczenia okładek (widoczne na zdjęciu jej ubytki) i niewielkie jej przybrudzenia.
Ilość stron: 256
Widoczne na skanach cienie to przekłamanie skanera.
Oprawa: kartonowa
Uwaga!!! – Proszę Państwa o rozważną licytację, nie odwołuję ofert!!!!