PRZY ZAKUPIE TRZECH I WIĘCEJ EGZEMPLARZY Z TEJ SERII
WYSYŁKA GRATIS
Wincenty Pol
Pieśni Janusza i inne wiersze
Seria: Klasyka Mniej Znana
UNIVERSITAS, Kraków 2002
162 s.
20x12 cm
Nowa
Wincenty Pol (1[zasłonięte]807-18) poeta, badacz geografii ziem polskich, uczestnik powstania listopadowego na Litwie, od 1833 w Galicji.
W 1849 objął pierwszą w Polsce katedrę geografii na uniwersytecie w Krakowie.
Najlepszym zbiorkiem poezji Pola są jego debiutanckie „Pieśni Janusza” (1835) – poetycka kronika powstania listopadowego na Litwie, wyraz szlacheckiego demokratyzmu autora, zawierająca zróżnicowane gatunkowo utwory stylizowane na pieśń ludową, balladę, gawędę, proroctwo.
Do tego typu liryki Pol powrócił w cyklu poświęconym powstaniu styczniowemu „Kilka kart z krwawego rocznika” (1864).
Poeta ma w swym dorobku także, między innymi: tomik „Szajne-katarynka” (1[zasłonięte]833-18, wyd. całości 1863), gdzie nawiązuje do pieśni dziadowskiej, rymowanki ludowej, przedstawiającej wydarzenia historyczne; artystycznie opracowane „Obrazy z życia i z podróży” (1[zasłonięte]834-18, wyd. 1846), opiewające tatrzański krajobraz i prostotę życia górali; „Z więzienia” (1846, wyd. 1863) – cykl pisany już z pozycji konserwatyzmu, z wiarą i pokorą mówiący o smutnych doświadczeniach po napaści przez chłopów i uwięzieniu autora przez Austryjaków; tom „Z podróży po burzy” (wyd. 1856) i inne wiersze, stanowiące wyraz uproszczonej szlacheckiej moralności.
Zawartość:
PIEŚNI JANUSZA
SZAJNE KATARYNKA
OBRAZY Z ŻYCIA I Z PODRÓŻY
Z WIĘZIENIA
KILKA KART Z KRWAWEGO ROCZNIKA
Z PODRÓŻY PO BURZY
DROBNE POEZJE
Zapraszam również na inne moje aukcje, na których proponuję Państwu m.in. liczne tytuły znane z serii Klasyka Mniej Znana.