Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wiesław Samecki (1[zasłonięte]927-20) - Jerzy Chodorowski

25-01-2014, 23:02
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 19.99 zł     
Użytkownik kumi50
numer aukcji: 3832465061
Miejscowość Wysyłkowo
Wyświetleń: 4   
Koniec: 25-01-2014 22:28:55

Dodatkowe informacje:
Stan: Nowy
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2011
Język: polski
Rodzaj: biografia
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Wiesław Samecki
(1927–2007)
- Zarys poglądów ekonomicznych
Jerzy Chodorowski
Książka nowa wydanie z 2011r. , ilość stron: 158, wymiar: 20,5cm. x14,5cm., okładki miękkie, ISBN:[zasłonięte]978-83048-18-4
"Książka o Wiesławie Sameckim jako jednym z wielu ekonomistów zamilczonych na śmierć składa się z dwóch wątków. Pierwszy poświęcony jest osobowości tego znawcy gospodarki socjalistycznej. Skoro jest on jednym z wielu ekonomistów na śmierć zamilczonych, musi mieć cechy od nich go odróżniające. Są to cechy jego jako osoby ludzkiej oraz cechy jego twórczości naukowej. W tym miejscu musimy podkreślić, że tworząc ten wątek książki nie ulegaliśmy żadnym zakusom hagiograficznym czy idealizującym. Pisaliśmy o nim jako o osobie bardzo do nas podobnej, jako o jednym z nas, o osobie pod wielu względami takiej samej jak my. Miał swoje śmiesznostki i słabostki jak każdy z nas; jak każdy z nas porzucał swe przywary wieku i borykał się z nowymi, nieznośnymi i ukrytymi; zmagał się z niedomogami codziennego życia, jak to wszyscy czynimy itd. Ale też nie mogliśmy pominąć faktu, że jego osobowość odznaczała się inteligencją wysoko ponadprzeciętną; że była to inteligencja teoretyczna, wyróżniająca się pasją badawczą, ciekawością struktury rzeczywistości, ale i przyczyn, które ją ukształtowały, oraz ciągłego poszukiwania dowodów ją wyjaśniających. (Pasję tę dzielił zresztą ze swym mistrzem prof. W. Stysiem, który także, jak W. Samecki, został ekonomistą dlatego, że nie został oficerem; choć nie został nim z innych powodów niż jego uczeń: po prostu komisja poborowa orzekła, że zabrakło mu kilku centymetrów wzrostu...). Ponadto obdarzony był fenomenalną spostrzegawczością i błyskawicznym refleksem sytuacyjnym; dzięki nim uratowane zostało niejedno życie.
Ogół tej twórczości naukowej pojawiającej się w towarzystwie wspomnianych cech nie wypełnia jednak całej książki i dlatego nie można jej nazwać pracą naukową sensu stricto. Jest to raczej zbiór 5. esejów na temat poglądów ekonomicznych W. Sameckiego i ich wpływu na jego losy. Ściśle ekonomiczne fragmenty książki są gęsto poprzetykane inną treścią: wspomnieniami, opisem epoki czy rozmaitych okoliczności, w których przyszło temu Autorowi żyć i tworzyć. Ponieważ jednak fragmenty te są wcale liczne, cała książka może być słusznie uznana za przynależną do gałęzi nauki nazywanej historią myśli ekonomicznej.
Drugi wątek monografii poświęconej W. Sameckiemu — to zjawisko zamilczania pewnych ludzi na śmierć. Jest to jedna z groźnych plag trapiących współczesny świat i marzenie totalitarystów wszelkiej maści, śniących o władzy nad całym Globem. Z jednej strony jest to groźba współczesna, z drugiej zaś fenomen ponadczasowy, dający się wyśledzić w różnych epokach historii. Zmienia się tylko postać jego występowania. Doszukano się go już w starożytności (w dobie Cesarstwa Rzymskiego); szwedzcy uczeni odnaleźli go w XIX w., w tym samym czasie był znany także w Niemczech, skrupulatni historycy socjalizmu wytropili go już w dobie narodzin dziewiętnastowiecznej odmiany tej doktryny. Prawdopodobnie najbliższa przyszłość będzie taka sama. Sylogizm bowiem wyjaśniający to zjawisko jest bardzo prosty: popełniłeś przestępstwo niepoprawności politycznej (popełniłeś „grzech”), więc musisz być za nie ukarany; karą będzie zniszczenie pamięci o tobie (czyli zamilczenie ciebie na śmierć). Poprawność polityczna jest wygodnym i skutecznym narzędziem manipulowania świadomością obywateli i żaden nieuczciwy system władzy nie zrezygnuje z niego dobrowolnie. Pozwala on bowiem przez zakaz poruszania pewnych tematów czy używania określonych słów na pozbawienie ludzi narzędzi myślenia, co na dłuższą metę prowadzi do ubytku jednostek zdolnych do samodzielnego i krytycznego myślenia. Kto wiązał poprawność polityczną wyłącznie z systemem rządów za „żelazną kurtyną”, ten zawiódł się srodze, gdy po usunięciu kurtyny kolejni władcy wcale nie zrezygnowali z narzędzia poprawności politycznej. Analiza funkcjonowania poprawności politycznej i dopełniającego ją zjawiska „zamilczania na śmierć” na przykładzie losów W. Sameckiego, pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów ich działania, jak i praktycznych konsekwencji powstających w sferze kształtowania świadomości nowych pokoleń Polaków."

[z przedmowy - Jerzy Chodorowski]

Przy jednoczesnej wysyłce kilku książek opłata za wysyłkę każdej kolejnej książki wynosi tylko 1zł.

Dostawa listem (zwykłym - niepoleconym) na odpowiedzialność kupującego.