Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wielkie Zimbabwe, Peter S. Garlake [1982]

28-09-2014, 17:13
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Aktualna cena: 15 zł     
Użytkownik eLGie
numer aukcji: 4628569471
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 3   
Koniec: 28-09-2014 16:24:50

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 1982
Epoka: Archeologia średniowieczna
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tytuł: Wielkie Zimbabwe., seria wydawnicza - „Kultury Starożytne i Cywilizacje Pozaeuropejskie”.
Autor: Peter S. Garlake, z angielskiego przełożyła Maryla Metelska.
Wydawca: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1982, wydanie I. 283 stron, zdjęcia, rysunki i plany w tekście i we wklejkach, oprawa miękka, format 12,5x16,5 cm. Stan dobry - ogólne podniszczenie i zabrudzenia okładki – poza tym stan OK.

Opis: Wielkie Zimbabwe „Dom z kamieni” („House of Stones”) leży 25 km od prowincjonalnego centrum administracyjnego Masvingo i ponad 100 km od stolicy Zimbabwe, Harare. Ruiny zajmują powierzchnię 750 ha.
Wielkie Zimbabwe dla Europejczyków odkrył w roku 1871 niemiecki geolog Carl Mauch, ale Portugalczykom były one znane od XVI wieku (i już wtedy od dawna były opuszczone). Mauch był przekonany, że znalazł stolicę mitycznego Ofiru, skąd król Salomon sprowadzał złoto i kość słoniową, lub też tajemniczego Puntu, dokąd wyprawiali się starożytni Egipcjanie (najbardziej znana wyprawa odbyła się za panowania faraona Menuhopte III ok. roku 2004 p.n.e.). Współcześni historycy skłaniają się ku temu, że Punt leżał gdzieś w okolicach Erytrei lub Somalii, zaś Ofir to tylko legenda na bazie Puntu stworzona przez piewców wielkości Salomona.
Wielkie Zimbabwe to kompleks ruin z XI-XV w. o rozmiarach nie mających sobie równych na południe od Etiopii. Składa się on ze „Świątyni”, „Akropolu”, „Kompleksu w Dolinie” i resztek wielu innych budowli. Wszystkie wzniesiono z granitowych kostek bez użycia zaprawy. Obiektem głównym jest Świątynia - budowla owalnego kształtu o średnicy ok. 80 m, składająca się z wysokiego na 10 m i szerokiego miejscami na 5 m muru, wewnątrz którego wznosi się tajemnicza stożkowata wieża i kilka innych obiektów nieznanego przeznaczenia. Akropol - forteca - góruje nad resztą budowli w paśmie pobliskich skał, przy czym naturalne własności obronne skał uzupełniono murami z kamienia. Kompleks w Dolinie to znaczna liczba okrągłych lub owalnych budowli nieznanego przeznaczenia.
W ruinach znaleziono steatytowe figurki ptaków o sokolich dziobach, ale z ludzkimi dłońmi zamiast nóg. Nie jest znany kult jakiemu miały służyć. Obecnie archeolodzy zgadzają się, że Wielkie Zimbabwe wznieśli przodkowie dzisiejszych plemion Szona, założyciele średniowiecznego imperium Monomotapa.

Spis treści:

Od wydawcy angielskiego;

Wstęp;
Wprowadzenie;
Architektura ruin;
Wczesne odkrycia;
Pierwsze badania;
Wykopaliska archeologiczne;
Rzemiosło, symbole i handel w Wielkim Zimbabwe:
- Rzemiosło;
- Symbole;
- Handel;
Przesłanki archeologiczne;
Tradycja i historia;
Dzieje Wielkiego Zimbabwe;
Zakończenie;

Przypisy;
Bibliografia;
Indeks;
Spis ilustracji.

- Polecam!