Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wielki mały wóz - Leszek Kolankiewicz

12-02-2014, 23:57
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 79 zł     
Użytkownik oicmoh
numer aukcji: 3950599813
Miejscowość Warszawa
Wyświetleń: 10   
Koniec: 12-02-2014 21:42:10

Dodatkowe informacje:
Stan: Używany
Waga (z opakowaniem): 0.80 [kg]
Okładka: miękka
Rok wydania (xxxx): 2001
Kondycja: bez śladów używania
Język: polski
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

Tematem książki jest świat widowisk w kulturze lat dziewięćdziesiątych.
Część pierwsza, "Widowiska", mówi o medialnym i parateatralnym kontekście, w jakim funkcjonuje sztuka teatru.
Część druga, "Teatr", została poświęcona najwybitniejszym zjawiskom teatralnym lat dziewięćdziesiątych (Kantor, Jarocki, Grzegorzewski, Barba, Staniewski).
Część trzecia, "Rytuał", dotyczy twórczości Jerzego Grotowskiego. "Szatańskich wersetów teatrologii" ciąg dalszy?

Od Wydawcy:

Nie, nie będzie się tu poprawiać mapy nieba i mieszać znanych gwiazdozbiorów. Niech dzieci nadal odszukują w górze, tak jak kiedyś my wszyscy, zarysy Wielkiego i Małego Wozu i niech wędrując wzrokiem od skrajnych gwiazd Wielkiego Wozu, znajdują najjaśniejszą Małego - Gwiazdę Polarną; no i niech wciąż i wciąż dziwią się fikołkom wyobraźni, dla której Wozy mogą być jednocześnie Niedźwiedzicami. Chociaż, z drugiej strony, w książce tej uformowała się - ale juz w sensie przenośnym oczywiście - konstelacja faktów jaśniejących na firmamencie teatru końca XX wieku.

Książka jest bowiem przede wszystkim o teatrze - o teatrze Jerzego Grzegorzewskiego, Eugenia Barby, Włodzimierza Staniewskiego, Jerzego Jarockiego, Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego. Na pierwszym planie są tu więc utwory teatralne, ich styl - oszałamiający i ogromnie wymagający - oraz ich zawartość myślowa, myśl twórców i myśl odbiorców, schodzące się w godzinie skupienia teatralnego. Toteż w tle majaczą zarysy refleksji zbiorowej, jaką ona była - lub być mogła - w kulturze polskiej niedługo po transformacji ustrojowej 1989 roku.

Jednym z sekretów siły oddziaływania przedstawienia teatralnego, jak w ogóle większości widowisk kulturowych, jest niespotykana w innych sztukach dosłowność metafory.

To paradoks, że teatr, który był pomyślany jako metafora i bywał odsądzany od czci i wiary jako fałsz, może przywracać nas rzeczywistości i służyć do poznania prawdy - o społeczeństwie, o człowieku. Oto wielkość - małego wozu.


stron 411

wyd.
Wydawnictwo Słowo, Obraz Terytoria
2001 r.
ISBN 83[zasłonięte]88560-3

miękka okładka

stan:
bardzo dobry -

[DANE_EU][KOD][/KOD][WYS]24[/WYS][TYP]0[/TYP][SKL_ID]0[/SKL_ID][SKL_TXT][/SKL_TXT][WZN]0[/WZN][/DANE_EU]