Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

WIEKOWA PIĘKNA MASZYNA DO PISANIA OLYMPIA. SPRAWNY

18-05-2012, 8:20
Aukcja w czasie sprawdzania nie była zakończona.
Najwyzsza cena licytacji: 15.50 zł      Aktualna cena: 15.50 zł     
Użytkownik ZaczarowanaAla
numer aukcji: 2346651807
Miejscowość Białystok
Licytowało: 2    Wyświetleń: 89   
Koniec: 28-05-2012 18:00:00
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

 

Szanowni Państwo.

Przedmiotem aukcji jest stara maszyna do pisania Olympia wraz z oryginalnym, walizkowym, drewnianym opakowaniem. To przedmiot nie tylko stylowo się prezentujący, czyli doskonała ozdoba gabinetów, bibliotek czy salonów, ale także jak najbardziej sprawne urządzenie, na którym na przykład można pisać listy z miłosnymi wyznaniami. Sprawdziłam poszczególne klawisze maszyny, wszystkie wyciskają na papierze odpowiednio przypisane sobie znaki, cały mechanizm działa jak należy, przynajmniej na doświadczenie takiego laika jak ja. Jedyne co trzeba zrobić to dodać tusz do taśmy. By poprawić jakość maszynopisu najlepiej wymienić taśmę barwiącą na nową. Opakowanie widoczne na zdjęciu nr 8 jak widać lekko"nadgryzione jest zębem czasu" , ale z całą pewnością jest oryginalne i bardzo klimatyczne. Nawet bez renowacji też może stanowić ozdobę. Walizeczka będzie wysłana wspólnie z maszyną do pisania.

 Gdyby ktoś z Państwa miał dodatkowe pytania na temat sprawności maszyny i konkretnie je zadał, obiecuję odpowiedzieć na każde, by nie zostawić nikogo w niepewności co do jakości urządzenia.

Historia proponowanej przeze mnie maszyny do pisania jest długa i ciekawa. Przedmiot jest oznaczony nie tylko nazwą Olympia, ale nazwą modelu: simplex. Poniżej miejsce nabycia: Amsterdam i dokładny adres. Historia maszyny do pisania Olympia jest warta przypomnienia. 15 sierpnia 1903 roku, w Berlinie, dr Friedrich von Hefner-Alteneck pod kierunkiem AEG zaczął pracować nad nowym modelem maszyny do pisania. Powstał model Olympia, czyli roller typ, mniejsza, bardziej poręczna, przenośna jednak zbyt droga dla potencjalnych klientów. Z ciekawostek marka Olympia zdobyła przede wszystkim uznanie filmowców, scenarzystów w Hollywood. W 1930 roku stworzono ostatni model Olympia. W 1943 roku firma zasłynęła z przystosowania jednego ze swoich modeli dla osób niepełnosprawnych. Fabryka przetrwała bombardowania, ale była już w kiepskiej formie. Końcem starej Olympii było przejęcie w 1945 zakładów przez wojska sowieckie. Zmieniono nie tylko właścicieli firmy, ale i nazwę z Olympia na Optima. W 1949 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze rozstrzygnął spór pomiędzy Wschodem, a Zachodem Niemiec o prawa do nazwy Olympia. Wygrali właściciele z Wilhelmshaven i oficjalnie zmieniono nazwę na Olympia Werke. Marka Olympia Werke znów brylowała na salonach, a właściwie w gabinetach. Pomimo wysokiej ceny znalazła uznanie miłośników maszyn do pisania, znanych pisarzy, scenarzystów. Z ciekawostek: Alfred Hitchcock w 1964 roku napisał na Olympii scenariusz do thrillera "Marine" i w filmie też można zobaczyć model tej maszyny. Od 1970 roku firma Olympia Werke zmieniła asortyment idąc w kierunku kalkulatorów i komputerów.

Najstarsze maszyny do pisania Olympia były mniejsze, przenośne, w drewnianych etui, dokładnie jak w przypadku maszyny, którą dziś sprzedaję. Rzecz powstała więc pomiędzy 1903, a 1945 rokiem, i choć niemiecka to nabyta w jednym z zagranicznych sklepów firmowych Olympia, który znajdował się w Amsterdamie, w Holandii.

Jednym z pierwszych użytkowników maszyny do pisania był Mark Twain, który pisał na niej swe utwory, z pierwszą powieścią na czele czyli „Przygodami Tomka Sawyera” . Swą ulubioną maszynę zakupił w Bostonie za 125 dolarów. Na maszynie pisali swe wielkie dzieła również Lew Tołstoj, Bolesław Prus. Zatem maszyna do pisania jest całkiem niezłym początkiem w karierze pisarskiej…. Oczywiście komputery zapewniają szybszą pracę, korektorowanie itp., ale nie dają tego klimatu, niesamowitego wrażenia  historii, którą się tworzy…

Proponowana przeze mnie maszyna jest bardzo zgrabna. Całkiem niewielka, bardzo kształtna i niezwykle stylowa. Jest oczywiście solidna ciężka, ale nie tak drakońsko ciężka jak ogromne i skomplikowane maszyny, zatem łatwo ją przeniesie każda Pani. Wspaniale będzie wyglądała w gabinetach, salonach czy bibliotekach. Naprawdę idealna rzecz do wystroju klimatycznego wnętrza, a także przedmiot pracy twórczej. I ten cudowny dźwięk, jakże charakterystyczny dla maszyn…. wprost poezja….

Polecam serdecznie i zapraszam do licytacji.

Wymiary: szerokość 29x31 cm, wysokość ok. 12,5 cm.