Opis:
Książka jest próbą oceny zmian na polskiej wsi, dokonaną przez znawczynię tej problematyki. Dobrze został wybrany moment na takie podsumowanie - ponad 20 lat transformacji i prawie 10 lat przynależności do Unii. Pozwala to ukazać polską wieś w momencie, w którym już ujawniają się trwałe prawidłowości, a nie tylko perturbacje okresu przejściowego.
dr hab. Jerzy Bartkowski, prof. UW
Praca stanowi oryginalne ujęcie zagadnienia, odwołujące się do ciekawych i inspirujących teorii. W podtytule - rozważania o gospodarce i społeczeństwie - autorka nawiązuje do Maxa Webera, zwracającego uwagę na problem "przekładalności" zjawisk i procesów ekonomicznych, uznanych za fundament życia społecznego, na cechy strukturalne i procesy społeczno-kulturowe. (...)
Przygotowana przez Marię Halamską rozprawa jest dziełem interesującym i potrzebnym. W socjologii polskiej mamy bowiem wiele opracowań cząstkowych, dotyczących różnych aspektów problematyki życia społecznego na obszarach wiejskich. Brakuje za to opracowań o bardziej syntetycznym i całościowym charakterze. Dokonując swoistych reinterpretacji danych zebranych przez współczesnych badaczy, autorka szkicuje nam jak najbardziej aktualny portret polskiej wsi.
prof. dr hab. Krzysztof Gorlach
Uniwersytet Jagielloński
|