Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich użycie. OK Polityka Prywatności Zaakceptuj i zamknij X

Wiedza społeczeństwie Podręcznik Polityka OPIS SPI

04-06-2012, 6:04
Aukcja w czasie sprawdzania była zakończona.
Cena kup teraz: 2 zł     
Użytkownik Rajska_Chwila
numer aukcji: 2333159867
Miejscowość Kościan
Wyświetleń: 9   
Koniec: 18-05-2012 20:15:51
info Niektóre dane mogą być zasłonięte. Żeby je odsłonić przepisz token po prawej stronie. captcha

WITAMY NA AUKCJI!

TYTUŁ: Wiedza o społeczeństwie. Podręcznik. Część II. Polityka. Zakres podstawowy. Szkoły ponadgimnazjalne
AUTOR: Paweł Śpiewak, Hubert Izdebski

PRZEKŁAD: -
WYDAWNICTWO: Szkolne PWN
WYDANIE: pierwsze
ROK WYDANIA: 2002
NAKŁAD: ? egz.
STRON: 140
FORMAT: 250x180mm
OKŁADKA: miękka
ISBN: 83-7195-418-2
ZDJĘCIA, ILUSTRACJE: są, dużo
MAPY: są
TABELE, SCHEMATY, WYKRESY: są
SERIA: Wiedza o Społeczeństwie
STAN: dobry+, ma mnóstwo podkreśleń i wpisów, ale nie wiem czy to wada – podkreślenia i wpisy uwypuklają najważniejsze rzeczy, co może w tym wypadku tylko pomóc w nauce – widać, że z tej książki ktoś się naprawdę uczył.

Seria WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE jest przeznaczona do nauczania tego przedmiotu w klasach I-III liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum, w zakresie podstawowym. Jej powstaniu przyświecała chęć przekazania uczniom wiedzy socjologicznej, politologicznej i prawnej w nowoczesnej i przystępnej formie. Treści nauczania zawarte są w trzech częściach nowatorskiego podręcznika. Zostały one ułożone – zgodnie z Podstawą programową – według trzech szeroko zakrojonych modułów: społeczeństwo, polityka, prawo. Wszystkie części podręcznika mają charakter uniwersalny, są adresowane do szerokiego grona uczniów, którzy nie będą zdawać matury z wiedzy o społeczeństwie. Dlatego też nie są przeładowane treścią i skupiają się na najważniejszych zagadnieniach, związanych z codziennym doświadczeniem każdego obywatela. Można tam znaleźć wiele treści praktycznych, wskazówek, jak młody człowiek może sobie radzić jako mieszkaniec wspólnoty lokalnej i obywatel. Dostarczają wiedzy niezbędnej dla kształtowania społeczeństwa obywatelskiego, a przy tym wiedzy zgodnej z najnowszymi ustaleniami nauk społecznych. Ułatwiają zrozumienie współczesnych problemów kraju i świata oraz poznanie mechanizmów zmiany rzeczywistości społecznej

W części II podręcznika - Polityka - autorzy podejmują takie zagadnienia, jak: obywatel a władza w różnych systemach politycznych, fundamentalne zasady demokracji, państwo prawa, cnoty obywatelskie, formy uczestnictwa obywateli w życiu publicznym, ideologie polityczne XX wieku, problemy współczesnego świata, ustrój państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.

Zalety podręczników WIEDZA O SPOŁECZEŃSTWIE:
●nowoczesne podejście do przedmiotu,
● ćwiczenia zachęcające do własnych przemyśleń,
● starannie dobrane ilustracje, diagramy i tabele wzbogacające wykład,
● treści kształcenia podane w sposób rozwijający aktywność poznawczą.

Druga część podręcznika wiedzy o społeczeństwie poświęcona jest poli¬tyce. Podobnie jak w części poprzedniej pt. Społeczeństwo jej układ jest koncentryczny, dzięki czemu można stopniowo poszerzać zakres wiedzy o państwie. Rozpoczynają ją rozważania z zakresu filozofii państwa – dlaczego ludzie potrzebują takiej wspólnoty. Po nich następuje analiza form ustrojowych, które znacząco – jako przykład godny naśladowania bądź negatywny – wpłynęły na kształt współczesnych państw. Szczególnie dużo miejsca poświęcono zagadnieniom dotyczącym demokratycznego państwa prawa, konstytucjonalizmowi, prawom człowieka, cnotom obywatelskim. Kolejne rozdziały przynoszą treści coraz bardziej przybliżające model współczesnego państwa polskiego. Omawiane są istotne elementy życia publicznego: partie polityczne Rajska_Chwila, opinia publiczna, społeczeństwo obywa-telskie. Zwraca się tu uwagę na znaczenie aktywności społecznej i rozwi¬niętego poczucia obywatelskiego dla właściwego funkcjonowania państwa. W dużym rozdziale poświęconym ideologiom politycznym XX wieku po¬jawia się pytanie o aktualność podziałów na lewicę i prawicę. Nie unika się tu spraw trudnych, dotyczących zagrożeń dla ładu demokratycznego, problemów i konfliktów gnębiących świat u progu XXI wieku. Podręcznik zamyka omówienie zasad ustrojowych Rzeczypospolitej Pol¬skiej, zapisanych w konstytucji obowiązującej od 1997 roku, oraz systemu władz publicznych zbudowanego na jej podstawie. Również ten podręcznik nie przynosi jednoznacznych rozstrzygnięć i wiele zagadnień pozostawia otwartych, zachęcając do samodzielnej analizy i oce¬ny życia politycznego. Mamy nadzieję, że jego lektura ułatwi Ci w przy¬szłości dokonywanie odpowiednich wyborów.



SPIS TREŚCI

Państwo
Dlaczego państwo? Dlaczego sprawiedliwość?
Ustroje polityczne
Klasyczna typologia ustrojów politycznych
Totalitaryzm
Reżimy autorytarne
Demokracja ateńska
Demokracje współczesne, czyli demokracje przed¬stawicielskie
Instytucje polityczne nowoczesnej demokracji
Dlaczego demokracja?
System parlamentarny i system prezydencki
Państwo prawa
Ustrój konstytucyjny
Funkcje konstytucji
Ograniczenie władzy
Funkcja porządkująca konstytucji
Uprawomocnienie (legitymizacja) władzy
Funkcja integracyjna konstytucji
Prawa człowieka
Prawa pierwszego rzędu
Prawa socjalne, ekonomiczne i kulturalne
Rządy prawa
Państwo demokratyczne
Demokracja i etyka
Kompromis
Tolerancja
Patriotyzm
Roztropność
Partie polityczne
Systemy partyjne
Ordynacje wyborcze
Referendum
Opinia publiczna
Społeczeństwo obywatelskie
Ideologie polityczne
Ideologie polityczne XX wieku
Lewica – prawica
Lewica
Prawica
Lewica – prawica dzisiaj
Liberalizm
Nacjonalizm
Faszyzm
Komunizm
A może nie lewica – prawica?
Problemy współczesnego świata
Rzeczpospolita Polska Ustrój RP według konstytucji
Konstytucja RP
Zasady ustroju
Władze RP
System władz publicznych
Władza ustawodawcza
Władza wykonawcza
Władza sądownicza
Inne organy władzy




POLECAMY!

ZAPRASZAMY NA POZOSTAŁE AUKCJE!

PRZED ZALICYTOWANIEM KONIECZNIE PRZECZYTAJ „O MNIE”!